Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir?

  Reklam  Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir?

  Forum Alev
  Çanakkale Savaşında Sebdulbahir de savaşan Mehmet Çavuş isimli bir asker silahı tutukluk yapınca yerden aldığı bir taşla ingiliz askerine saldırıyor. Mustafa Kemal'de bu olayın duyulmasında bizzat yardımcı oluyor. İşte o gün bugündür Türk Askerine mehmetçik deniyor.


  Milletlerin tarihlerine şan ve şeref örnekleri veren kahramanlık için çeşitli düşünce ve yorumlar vardır. Bu düşüncelerde çok kere cesaret ile kahramanlık karıştırılmış ve karıştırılmaktadır. Cesaret, insanda sadece manevi bir kuvvet, kahramanlık ise fazilettir. Kahramanlık ruhu ferde ırkından intikal eder. Bir millet yapısı itibariyle kahraman değilse, içinden çıkacak birkaç yiğitle dünya üzerinde özgür yaşamak imkanını bulamaz veya özgürlüğü her savaşta tehlikeye girer.

  Buna karşı bir milletin cephede savaşan evlatları dünyayı hayretler içinde bırakan kahramanlıklar yaratmışsa hiç şüphe yok ki o milletin yalnız cephede savaşan erleri değil beşik sallayan anaları, okul çağındaki evlatları ve ak saçlı ihtiyarları, sonuç olarak bütünü kahramandır.

  Türk ordusunun kahraman askerine verilen unvan olarak “Mehmetçik” simgesi, kökenini İslamiyet öncesi Türk medeniyetine kadar uzanmaktadır. Atalarımız daha Orta Asya’dayken belirli eşyaları, cisimleri ve şekilleri belirli manalara simge yapmışlardır. Mesela, “ok” Tanrı’ya bağlılığın, “yay” da bu bağlılığın cihana yayılmasının simgesiydi. Keza davulun, tuğun devlet şeklinde değişik anlamları vardı. Doğal olarak Türk ordusu içerisinde görev yapan askerler için de bir simge geliştirilmişti. Bu dönemde Türk ordusu içerisinde görev yapan askerlere “alp”, alp er”, “alperen” vs. gibi unvanlar verilmekte idi. Bu unvanların verilmesinin temel nedeni askeri kişiliğin bir kişiye ait olmaması, tüm ulusu temsil etmesi nedeniyle olmuştur.

  İslamiyet sonrası Türk ulusunun oluşturduğu devletler içerisindeki ordularda görev alan askerlere “Mehmetçik” unvanının verilmesi görülmeye başlanmıştır. Bu durumun gerekçesi ise şu şekilde ortaya konmaktadır: İslam dini benimsendikten sonra uluslar üzerinde özellikle bu dinin peygamberi olan Hz. Muhammed’e karşı bir hayranlık oluşmuştu. Oluşan bu hayranlık üzerine insanlar doğan erkek çocuklarının birçoğuna “Mehemmed”¹ ismini vermişlerdir. Bu isim daha sonra “Mehmet” şekline dönüşecektir.² Mehmet isminin kullanımı günümüzde de yaygın şekilde görülmektedir. Özellikle kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın birçoğu doğan erkek çocuklarına “Mehmet” ismini koymaktadırlar.

  “Mehmet” isminin kullanım alanının bu kadar geniş olması sonucunda zamanla askere giden erkek evlatlar için söylenen bir deyim haline dönüşmüştür. Tüm Türkiye’de bu şekilde anılan askerlerimizin bu adı alması zaten cesaret ve kahramanlığının sonucu olmuştur. Bütünü kahraman olan bir milletin fertlerini ismen ayırt etmek, kahramanlıklarını sayabilmek ise imkansızdır. İşte onların hepsini bir tek adla bağrına basmak için Türk milleti, adları ayırt edilemeyen evlatlarının hepsine birden bir sevgi, kendisini savaş alanlarında tanıyan düşmanları ise bir saygı nişanesi olarak “MEHMETÇİK”3 demiştir. Mehmetçik bütün Türk ordusunun simgesidir. Mehmetçik bir isim değil bir fikirdir, bir amaçtır.

  ¹ “Mehemmed” isminin verilmesinin altında yatan neden olarak da İslam peygamberi Muhammed’in kutsallığının zedelenmemesi fikri yatmaktadır.
  ² Türkçesinin dil zenginliğinin belirtilerinden biri olarak da nitelendirilebilir. Böylece fazla sesler kelime içerisinden çıkarılarak Türkçenin sadeliği korunmuş oluyordu.
  3 “Mehmetçik” kelimesinde “Mehmet” kelimesine”-çik” eki gelmiştir. Bu ek, kelimeye sevgi anlamını kazandırmaktadır

  Hangisi Doğru Bilmiyorum İki Kaynak buldum farklıydı
 2. 2
  KAPLAN
  Usta Üye

  --->: Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir?

  Reklam  Saol kardes Çok iyi oldu bu konu...

  +REP 3. 3
  Reloladed
  Emekli
  Mehmet ve Mehmetçiği Fotoğrafları Göremeyenler İçin ...

  MEHMET ve MEHMETÇİK ...

  İşte 1900'da Doğdu ...

  1915'de Hayatını Kaybetti ...

  İyi Forumlar 4. 4
  BADMAN
  Usta Üye
  bak bende bu zamana kadar askerimize neden mehmetcik dendigini bilmezdim emegine saglik bizi bilgilendirdigin için kardes :)

 5. 5
  Apollo
  Emekli
  bu guzel paylasımın için tesekkur ederim

 6. 6
  Börtecine
  Emekli
  Allah razı olsun Paylaşımından dolayı...!

 7. 7
  punisher_tgy
  Yeni Üye
  Bizi bilgilendirdiğin için saol iyi bi paylaşım.

 8. 8
  scqary2
  Yeni Üye
  bilmiodum paylaşım için sağol

 9. 9
  dilara588
  Yeni Üye
  çok teşekkürler:onay:
  :cool:

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkür en iyi site

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Türk Askerine Neden Mehmetçik Denir?

  Reklam  Çok saol kardeşim. :) Hiçbir bilgim yoktu şimdiye kadar. Eyvallah ..

 12. 12
  Ziyaretçi
  türk askeri cesur olduğu için

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
türk askerine neden mehmetçik denir,  türk ordusuna niçin mehmetçik denir,  türk ordusuna neden mehmetçik denir,  türk askerlerine neden mehmetçik denir,  askerimize neden mehmetçik denir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 28 kişi