Acayip Soruların Bilimsel Cevapları!

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Acayip Soruların Bilimsel Cevapları! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Acayip Soruların Bilimsel Cevapları!

  Reklam  Acayip Soruların Bilimsel Cevapları!

  Forum Alev
  Acayip Soruların Bilimsel Cevapları
  TÜBİTAK-Türkiye Bilimsel Teknolojik ve Bilimsel Araştırma Kurumu’na mail yoluyla birbirinden ilginç sorular geliyor. Her gün şahit olduğumuz ama nedenini bilmediğimiz pek çok olayın bilimsel nedenlerini merak edenlerin soruları ve TÜBİTAK’ın verdiği yanıtlardan bazıları şunlar:

  Küçüklük resimlerime baktığımda kafamın güzel olduğunu fakat büyüdükçe çirkinleştiğini gördüm. Bir insan kafası kaç yaşına kadar gelişir? Ve neden böyle şekil bozukluğu oluşuyor? Bunun çaresi var mı?
  Kemik gelişimi genellikle 18 yaş civarında tamamlanıyor. Bazı kemik hastalıkları, bebeklikteki yatış şekilleri kafatası yapısını etkilese de, bu, genetik olarak belirlenir. Kafa yapısında belirgin ve dikkati çekici bir yapı bozukluğu varsa, bunun bir beyin cerrahi uzmanı tarafından incelenmesinde fayda olabilir.

  Bazı Türk filmlerinde çok üzücü bir olay karşısında bir insanın saçının bir kısmının veya tamamının aniden beyazladığını görmüştüm. Bunun olması sizce mümkün mü?
  Stresin saç beyazlamasında etkili olduğu düşünülse de saç beyazlaması esas olarak genetik kontrol altındadır. Özellikle bir gecede saç beyazlaması genellikle filmlerde görülüyor ve bilimsel açıklaması yapılabilmiş değildir.

  Develerin neden kamburu vardır, ne işe yarar?
  Develer boynuzsuz, midesi üç bölmeli, köpek dişleri olan geniş, esnek yastıkçıklarla donanan iki parmaklı (kumlu arazide yürümeyi kolaylaştırır), geviş getiren hayvanlardır. Sırtlarındaki kambura hörgüç denir. Hörgüç ya da hörgüçler, bu hayvanların otlaklardan yoksun çorak iklimlerde yaşamasına olanak veren yağ depolarıdır. Susuzluğa dayanıklılık daha çok tek hörgüçlü devenin özelliğidir; oysa daha sık ve uzun tüylü olan çift hörgüçlü deve, büyük soğuklara çok iyi dayanır. Devenin susuzluğa dayanıklılığı, ne iddia edildiği gibi su hücreleriyle donanmış olarak işkembenin yapısından, ne de hörgücünde depoladığı yağların yanarak metabolik suya dönüşmesindendir. Susuzluğa dayanıklılık, hayvana gece beden sıcaklığını düşürme (30-32 dereceye kadar) ve gündüz yükseltme (40-41 dereceye kadar) olanağı veren değişken ısılı olmanın sonucudur. Ayrıca değişken ısılılık temel etkenine, terlemeyle ısı taşınımı, idrar hacminin büyük ölçüde düşmesi ve nihayet kan hacminin değişmemesi süreçleri de eklenir. Su yitiren tek hörgüçlü bir deve, her defasında 200 litre su içebilir.

  Elektrik tellerine konan kuşlar neden çarpılmazlar?
  Kuş, tek bir tel üzerine tünediğinde, devreyi tamamlayacak toprak hattı olmadığından çarpılmaz. Elektrik akımının geçebilmesi için devrenin tamamlanması gerekir. Kuşun üzerine konduğu tel izolasyon malzemesi ile kaplıysa yine çarpılmaz.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Acayip Soruların Bilimsel Cevapları!

  Reklam  şimdi bilimsel olarak bağzı şeyler söylenebilir kuşları neden elektrik çarpmaz bı bir bilimsel olaydır anlatırsınız deve neden kambur sorusu allah öyle yaratmıştan ibarettir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi