Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ"

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ" ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ"

  Reklam  Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ"

  Forum Alev
  Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ"


  losev-kenti.jpg


  LÖSEV ve Başkanı Dr. Üstün Ezer, bugüne kadar ortaya attığı projeleri birer birer gerçekleştirmiş, pek çok çocuğu azrailin kollarından hayata kazandırmış, bu nedenle de haklı bir üne kavuşmuştu. ama dertliydi.

  Lösemili çocuklar için mükemmel bir proje geliştirmişti; “LÖSEV KENTİ”. Bu projeyi gerçekleştirebilmek için çalmadık kapı bırakmamış, hatta projesinin maketini başbakana kadar sunmuştu.

  Devletten para pul istemiyordu. İstediği sadece bu kompleksi yapabilmek için bir arsaydı.

  Donörü olan, ilik nakli bekleyen çocuklar, ameliyat sırası beklerken ölüveriyorlardı. Son on ayda lösemi olduğu bilinen çocuk, uygun ilik bulunduğu halde hastanede yatak bulamadığı için ölmüştü. Dr. Üstün Ezer, “projeyi ortaya koyduğumuzda harekete geçilmiş olsaydı, arsa verilseydi, o çocuklar bugün yaşıyor olacaklardı.” diyor. Haklı olarak da üzülüyor...

  Şu anda tüm Türkiye’de lösemi hastalığı olan çocukların yararlanabileceği sadece 25 yatak bulunuyor. Bu kompleks devreye girdiğinde yatak sayısı 50’ye ulaşacak.

  Dr. Ezer, “Anlamak mümkün değil” diyor. “Bu ülkenin çocukları için sağlık yatırımı yapılmayacak da ne yapılacak? Bütün dünyanın kıskanacağı eşsiz bir projeyi hayata geçirelim diye çabalıyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Üstelik devletten beş kuruş para istemiyoruz. Kaynağını yurt dışından bu tür projelere, kanserli çocuklara ayrılan hibelerden, fonlardan sağlayacağız. Ülkemize döviz de kazandıracağız, diyoruz. Daha önemlisi çocuklarımızı yaşama bağlayacağız.

  Bu ülkenin kanserli çocukları çağdaş koşullarda, insanca hak ettikleri bilimsel ve sosyal seviyede tamamen parasız, eşit şekilde tedavi olarak iyileşsinler, anne babaları hastalığın yükü altında ezilmesinler diyoruz, anlatamıyoruz.”

  LÖSEV yönetim kurulu, lösemili hasta yakınları seferber olmuşlar. Sonuçta Eskişehir Yolu üzerinde bir arsa bulmuşlar. Köy hizmetlerinin arkasında, orman arazisi arasında kalan yeri istemişler. Bu araziyi alabilmek için herkes seferber olmuş...

  Çocuklardan biri Başbakana hitaben bir mektup yazmış, işte o mektup;

  losevili cocugun basbakana yazdigi mektup.jpg  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KENTİMİZİN HAYAT BULMASI İÇİN
  BİZLERE DESTEK VEREBİLİRSİNİZ.
 2. 2
  Sevinç
  Bayan Üye

  --->: Lösemili Çocuklar İçin Mükemmel Bir Proje "LÖSEV KENTİ"

  Reklam

  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KENTİ NEDEN GEREKLİDİR?

  ÇÜNKÜ Çocuklarda kanser hastalıkları hızla artmaktadır. Dünyada her yıl bir milyondan fazla çocuk, Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 1200 yavrumuz lösemi hastalığına yakalanma riski altındadır. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü bizleri ciddi şekilde uyarmaktadır; “2020 yılına kadar kanser hastalıkları % 60 oranında daha da artacaktır”

  ÇÜNKÜ Hematoloji alanında son yıllarda ortaya çıkan olumlu ilerlemeler sayesinde çocuklarda lösemi hastalığının tedavisi %91’e varan oranda tam iyileşme ile sonuçlanmaktadır. Yani standart risk ALL’li 10 lösemili çocuktan 9’u normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ülkemizde de bu başarının elde edilmesi için çok steril ortamlar, en yeni teknolojilerle donanmış ihtisas hastaneleri, tecrübeli sağlık personeli ile psikolojik ve sosyal desteklerin yer aldığı büyük merkezlere ihtiyaç olduğu açıktır.

  ÇÜNKÜ Lösemi tedavisinde ilaçlar kadar hijyen, beslenme ve yaşama sımsıkı bağlanmak büyük önem taşımaktadır. Çocukların 3 yıl gibi çok uzun bir süre tedavi alacakları hastaneleri korku filmlerindeki kasvetli şatolara ve kan alan doktor, hemşireleri de vampire benzetmemeleri gerekir. Bir hastaneden çok sevimli bir yuva ve hiç taburcu olmak istenmeyecek sıcacık bir ev havası yaratılmalıdır.

  ÇÜNKÜ Hiç bir çocuğun doğarken fakir veya zengin, sağlıklı yada hasta olmayı seçme şansı yoktur. Veya “Ben bu ortamda tedavimi sürdürmeyeceğim “ deme şansına da sahip değildir. Öte yandan Çocuk Hakları Sözleşmeleri gereğince her çocuk eşit koşullarda ve devlet güvencesinde tedavi olma ve yaşama şansına sahip olmalıdır.

  ÇÜNKÜ Lösemi hastalığının tedavisi son derece pahalıdır. Yüzlerce milyar lira tutan bu tedavileri hiçbir ailenin bütçesi kaldıramamaktadır. Bu nedenle kâr amacı gözetmeyen, gerektiğinde parasız tedavi olanağı sağlayan vakıf hastanelerine ihtiyaç vardır.

  ÇÜNKÜ Lösemili çocuğunu tedavi ettirebilmek için Ankara, İstanbul gibi büyük illere gelen ailelerin sokaklarda yatmayacağı, sıcak bir ortamda güler yüz ve anlayışla karşılanacağı, trafik çilesi çekmeyeceği çağdaş merkezlere ihtiyaçları vardır.

  ÇÜNKÜ Çocuğu hastalanan anne ve babaların tek düşüncesi çocuklarına moral vermek ve bir an önce biricik yavrularının iyileşmesini görmek olmalıdır. Bir torba kan bulmak için hastane hastane dolaşmamalı, imza, rapor kuyruklarında saatlerce bekletilmemeli, bir kutu ilaç için eczane önlerinde vakit geçirmemelidirler.

  ÇÜNKÜ Türkiye'de kemik iliği nakli imkanları son derece kısıtlıdır. Düzenli ve çok gelişmiş bir “İlik Bankası” bulunmaması nedeniyle hastalar yurt dışına yollanmakta gereksiz ödemeler yapılmaktadır. Öte yandan özellikle çocuklarımız kemik iliği nakli olabilmek için sıra beklemekte aylarca sonrasına randevu verilmektedir. Bu kadar süre içerisinde yaşama şanslarını kaybedebilmektedirler

  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KENTİ
  KURULUŞ PLANI

  - ANA HASTANE BİNASI
  - POLİKLİNİK ve ACİL SERVİS ÜNİTESİ
  - AYAKTAN TEDAVİ ÜNİTESİ
  - KAN BANKASI ve KEMİK İLİĞİ BİLGİ BANKASI ÜNİTESİ
  - APART OTEL BİNASI
  - HASTA AİLESİ YAŞAM KONUTLARI
  - OKUL ÜNİTESİ
  - KONUK EVLERİ
  - BİLGİ İŞLEM -KÜTÜPHANE ve KÜLTÜR MERKEZİ
  - TOPLANTI VE KONFERANS SALONU, SİNEMA-TİYATRO SALONU
  - SPOR KOMPLEKSİ
  - ALIŞVERİŞ MERKEZİ
  - İDARİ OFİS ve HASTA İLİŞKİLERİ ÜNİTESİ
  - BECERİ ATÖLYELERİ
  - ORGANİK TARIM ARAZİSİ
  - HAYVAN ÇİFTLİKLERİ
  - SOĞUK HAVA DEPOSU
  - SOSYAL TESİSLER VE SATIŞ- MERKEZİ

  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KENTİ’NDE YAŞAM

  Hastanesi, oteli, okulu, evleri, sineması, spor sahaları, atölyeleri ve alışveriş merkezleriyle tam bir kent yaşamı oluşturulacaktır. Kent sakinleri asla yalnız kalmayacak, dışlanmayacaklardır. Arzu ettikleri, görmek istedikleri sanatçıları, sporcuları, devlet büyüklerini ve yakın dostlarını şehirlerinde misafir edebileceklerdir.
  Lösemili çocuklar hem kardeşlerini, akrabalarını hem de kardeş okullardan arkadaşlarını davet edebilecekler, yarışmaları, etkinlikleri paylaşabileceklerdir.
  Diledikleri zamanlarda doktorlarından izin alarak gezilere katılabilecek hatta dünyayı dolaşabileceklerdir.
  Kent içerisinde trafik gürültüsü, otobüs egzos dumanı asla yer almayacaktır. Ulaşım kent girişinden itibaren yaya yolları ve minik elektrikli arabalar kullanılarak sağlanacaktır. Hatta koşulların el verdiği noktalarda minik tayların çektiği faytonlar çocuklarımızın hem eğlence kaynağı olacak hem de ulaşımlarını sağlayacaktır. Lösemili Çocuklar Kentinde kanser yapabilme etkisi olmayan tüm teknolojik cihazlar, haberleşme araçları, görsel ürünler ücretsiz olarak kullanılacaktır.
  Kısacası rüya gibi bir yaşam, çocuk kahkahalarının çınladığı, yüzleri her zaman gülen insanların yer aldığı, kelebeklerin çiçekten çiçeğe uçtuğu ortamlarla güzelleşecektir.

 3. 3
  Sevinç
  Bayan Üye
  losev-kenti.jpg  Lösemili Çocuklar Hastanesi projesinin yanısıra diğer bir projemiz ise Lösemili Çocuklar Evi projesidir. Bu evin kuruluş amacı ; diğer kentlerden tedavi için Ankara'ya gelen ve maddi zorluklardan dolayı kalacak yer sıkıntısı çeken hasta ve yakınlarının ambulansla terminalden alınarak burada ilk tedavilerini görmelerini ve barınmalarını sağlamak, aynı zamanda çocukların LÖSEV'de sürdürdükleri faaliyetlerin alanlarını genişletmek, eğitimleri için de daha geniş imkanlar sunmaktır.

  Lösemili Çocuklar Evi projesine göre; bodrum katında yemekhane, mutfak, depo, garaj, hizmetli odası, zemin katında öğretmen odası, çok amaçlı salon, tv-dinlenme odası, 1. katta 2 adet konukevi, uzman doktor odası, hemşire odası, psikolog odası, revir, emzirme odası, mama mutfağı, 0-2 yaş grubu odası, 7-11 yaş grubu odası, 12 yaş ve üstü odası, resim, müzik, türkçe, ingilizce, bilgisayar, kültür-sanat, drama odaları ve el becerilerini geliştirebilecekleri atölyeler bulunması planlanmıştır. İnşaat projesi ve teknik altyapı gereksinimleri tamamen hazırlanmış olup inşaat ve döşeme maaliyeti yaklaşık 680.000 ABD Doları olarak hesaplanmıştır.
 4. 4
  Ziyaretçi
  bu kampanyayı gönülden destekliyorum.bu projenin gerçekleşmesi için 1 milyon kişilik imza kampanyası açıp başta TBMM BAŞKANIMIZA,BAŞBAKANIMIZA,CUMHURBAŞKANIMIZAVETÜM YETKİLİLEREGÖNDERİRSEK YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM


  CEYHAN ERDOLU

+ Yorum Gönder
lösemili çocuğun mektubu,  lösemili çocuğa mektup,  losemili cocuk foto
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi