Gürültü kirliliği nelere sebep oluyor?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Gürültü kirliliği nelere sebep oluyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  liceli21
  Özel Üye
  Reklam

  Gürültü kirliliği nelere sebep oluyor?

  Reklam  Gürültü kirliliği nelere sebep oluyor?

  Forum Alev
  Gürültü kirliliği, işyerinde strese evde huzursuzluğa sebep oluyor.Matbaa ve tekstil sektörü başta olmak üzere fabrika çalışanları ile gürültülü ortamda çalışan meslek erbabı ise, işitme kaybı ile karşı karşıya.


  Matbaa ve tekstil sektörü başta olmak üzere fabrika çalışanları ile gürültülü ortamda çalışan meslek erbabı, işitme kaybı ile karşı karşıya. İşitme kaybı, kulakta bir türlü dinmeyen çınlamalara yol açıyor. En iyi çözüm; kulak koruyucu kullanmak.

  Huzurlu ve sağlıklı bir hayat için ev ve iş ortamında ses seviyesinin (desibel) belli bir düzeyin üstüne çıkmaması gerekiyor. Uzmanlar 60 desibelin (db) insanların karşılıklı konuşurken duyulan ses seviyesi olduğunu belirterek, 90 db'nin üzerine çıkıldığında işitmede kayıplar başlayacağını, gürültüye sürekli maruz kalındığında ise işitme kayıplarında kalıcılık görülmeye başlanacağını belirtiyor. Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları uzmanı Op. Dr. Pınar Korlu, sürekli gürültüye maruz kalan insanların iç kulaklarının zarar göreceğini belirterek, "Kişiler önce ince sesleri duymada sorun yaşar, ardından yüksek seslerde de işitme kayıpları görülür." dedi. Dr. Pınar Korlu'ya göre, işitme kaybı varsa kulakta çınlama kaçınılmaz. İşitme hücreleri hasar gördüğünden ses olmadığı halde ses geliyormuş gibi algılıyor, bu da çınlamaya ve uğultuya sebep oluyor. 'Karşımdakinin konuşmasını duyuyor, fakat bazı söylediklerini duyamıyorum, o yüzden zorlanıyorum, ağız okumak zorunda kalıyorum' diyorsanız; bu, işitme problemi yaşadığınızı gösteriyor.

  Dr. Korlu, bazı hastaların işitme kaybının farkında olmadan çınlama şikâyetiyle başvurduklarını, iç kulağa yönelik tetkikler sonucunda genelde akustik travma yani gürültüye bağlı işitme kaybı belirlediklerini ifade ediyor. Dr. Korlu, "Maalesef gürültüye bağlı işitme kayıplarının tedavisi yok. Ancak çınlama ve uğultuyu azaltmak için ilaç tedavisi uyguluyoruz." diyor.

  Gürültüye sürekli maruz kalmak, işitme kayıplarına yol açtığından dikkatli olmak gerekiyor. Kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek, özellikle iş ortamlarında aşırı gürültüye maruz kalmak sağlık açısından sakıncalı. İşitme kaybına bağlı hastalıkların başında çınlama hastalığı (tinnitus) geliyor.

  Dr. Korlu, bazı durumlarda denge probleminin de geçici ya da kalıcı olarak görülebileceğini söylüyor. Ani basınç farkı dengeyi geçici ya da kalıcı olarak bozabiliyor. Kulakta çınlama bazı psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Kesin tedavisi olmadığı için sürekli kullanılan ilaçların işe yaramadığı hissi insanı aile ve iş ortamında daha agresif, daha sinirli hale getirebiliyor.

  80 db'nin üzerinde 'tıkaç' mecburi

  İşyerlerinde Çevresel Gürültü Yönetmeliği ve Avrupa Birliği Mevzuatı'na uygun olarak çıkarılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2003 tarihli Gürültü Yönetmeliği'ne uyulması gerekiyor. Bu yönetmeliğe göre 80 db'nin üstündeki gürültülü işyerleri, çalışanlarını maruziyetten kurtarmak için kulak koruyucu tıkaç kullandırmak zorunda.

  Çınlamanın tedavisi var mı?

  Maalesef yok. İç kulağın kan dolaşımını düzenleyen ilaçlar çınlamayı bazı hastalarda nispeten azaltıyor. Ancak çınlama, strese, yorgunluğa ve gerginliğe yol açtığı için bunu taşıyamayan hastalarda tedavide bazen anti-depresanlar dahi kullanılıyor.

  DESİBEL DEĞERLERİ

  Ses düzeyi - Ses kaynağı

  180 db Roket sesi

  150 Jet uçağının kalkışı

  120 Gök gürültüsü, konser

  110 Klakson sesi (1 metreden)

  100 Metro istasyonu, kamyon

  90 Mutfak blenderi

  80 Saç kurutucusu

  70 Otobandaki trafik

  60 Normal konuşma

  40 Oturma odası

  30 Kütüphane ortamı, hafif fısıltı

  10 Yaprak hışırtısı

  0 İşitmenin alt sınırı
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Gürültü kirliliği nelere sebep oluyor?

  Reklam  evdeki gürültü kirliliğinin msebebi tamamen elektirik süpürgesi ve televizyon olsa gerek ama asıl gürültü kirliliği fabrikalarda oluşuyor fabrikaların pompalar motorlar makinalarında çıkan sesler insanda devamlı duyma bozukluklarına yol açıyor+ Yorum Gönder
ses kirliliği nelere sebep olur,  ses kirliliği nelere yol açar,  ses kirliliği nelere neden olur,  gürültü nelere sebep olur,  gürültü neye neden olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi