Sütün faydaları süt ile ilgili bilgiler

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Sütün faydaları süt ile ilgili bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sütün faydaları süt ile ilgili bilgiler

  Reklam  Sütün faydaları süt ile ilgili bilgiler

  Forum Alev
  SÜTÜN FAYDALARI 1
  Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7'den 70'e herkesin vücudu için lüzumlu olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez tek besin kaynağıdır.
  Süt, büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içerir. Vücudun birçok hayati fonksiyonunu sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir. Sütte, kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunur.

  Süt, hücre dokularının oluşmasında, yıpranan kısımların yenilenmesinde önemli rol alırken, uzun ve sağlıklı bir hayat için ideal bir besindir.

  Bilhassa, 2 yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir.

  Faydaları saymakla bitmeyen sütün veya sütten yapılan yiyeceklerin günde en az yarım litre tüketilmesi gerekmektedir. Ancak Türkiye'de, kişi başına yıllık süt tüketimi, sadece 5-6 litre düzeyindedir. Dünya yıllık süt tüketimi ortalaması ise 18-20 litredir. Yıllık süt tüketimi, AB ülkelerinde 80-90 litre, ABD'de ise 120 litreye kadar çıkmaktadır.

  Yarım kilo süt, günlük ihtiyacımız olan; kalsiyumun % 75'ini, fosforun % 60'ını, iyotun % 25'ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini, C vitamininin % 15'ini, A vitamininin % 23'ünü, D vitamininin ise % 16'sını karşılar.

 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sütün faydaları süt ile ilgili bilgiler

  Reklam  sütü çocukken içmek gerekiyorki her türlü gelişime açık mineralleri alalım fakaat süt derken nerden bulacağız artık işlem görmemiş doğal sütü o kdar zorki bulmak köylere gidip almak gerekiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi