Ayna ne zaman icad edildi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Ayna ne zaman icad edildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Ayna ne zaman icad edildi

  Reklam  Ayna ne zaman icad edildi

  Forum Alev
  Ayna nasıl bulundu

  Yaklaşık dört bin yıl kadar önce, Ortadoğu ve İtalya’nın kuzeyide, yanardağ lavlarının parlak artıklarının cilalanmasıyla, görüntüyü aksettiren ilk aynalar yapıldı. Gümüşleme yöntemi ile ayna yapma tekniği ise, 14. yüzyılda Venedik’te geliştirildi. Venedikliler, bir cam tabakasının arka yüzeyine cıva sürerek, ayna yapmayı başardılar ve o tarihten sonra bu cam parçası, özellikle kadınların ellerinden düşmez oldu. . Asıldıkları odanın içinde bulunan her şeyi yansıtan dışbükey aynalar, ilk kez 14. yüzyılda Almanya’nın Nürnberg kentinde yapıldı. Cam ustaları, üfleme yöntemiyle cam küreler oluşturduktan sonra, bunları ortadan ikiye bölüyorlar, sonra da iç kısımlarını ince bir cıva tabakasıyla kaplayarak dışbükey aynayı elde ediyorlardı.

  Günümüzde ayna yapmak için kullanılan yöntemin temelleri ise, 1835 yılında, Alman kimyageri Justus von Liebig tarafından atıldı. Gümüşnitrat, özel bir yöntemle cama tatbik edildiğinde, içindeki gümüş cama yapışıyor ve böylece son derece net görüntü veren bir ayna elde ediliyordu. Gümüşnitratı cama sıvanırken ayrıştırmak için, genellikle şeker ya da Rochelle tuzu kullanılıyordu.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Ayna ne zaman icad edildi

  Reklam  İlk ayna örnekleri yüzyıllar öncesinde İtalya'da yapılmaya başladıysa da çok kullanışı bir ayna olmamıştır. Kullanılabilecek türde ilk aynayı Venedikliler tarafından yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi