Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Reklam  Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Forum Alev
  KARADENİZ BÖLGESİ’NİN İKLİMİ VE KARADENİZ BÖLGESİ’NİN BİTKİ ÖRTÜSÜ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)

  Bölgede Karadeniz iklim şartları etkilidir. Her mevsim yağışlıdır. Yıllık sıcaklık farkı azdır. Yazları serin, kışları ılıktır.

  Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesi Karadeniz'dir. İl olarak Rize (2400 mm)en fazla yağış alan ilimizdir (Sebebi güneyindeki yüksek dağların hakim rüzgar yönüne dik olmasıdır.) Yıllık yağış miktarı 1500 mm kadardır.

  Dağlar kıyı kesimin nemli havasının iç kısımlara geçmesini engeller Bölgenin kıyı ile iç kesimleri arasında önemli iklim farkları görülür.

  Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe hem yağış oranı azalmakta, hem de karasallık nedeniyle sıcaklıklar düşmektedir. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yazlar sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

  Dağların yükselti ve doğrultusu nedeniyle Orta Karadeniz'de denizel iklimin yayılma alanı, Doğu ve Batı Karadeniz'e oranla daha geniştir.

  Orta Karadeniz Bölümü'nde dağların iç kısımlardan başlaması nedeniyle yağış miktarında azalma görülür. Yıllık yağış 700 mm'ye kadar iner. Batıya doğru yağışlar tekrar artış gösterir, yıllık 1000 mm'yi geçer.

  Doğu Karadeniz'in kıyı kesiminde kış sıcaklık ortalamaları fazla düşmediğinden burada narenciye (turunçgiller) tarımı yapılabilmektedir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Reklam  Dört mevsimde de bol yağıl alan Karadeniz bölgesi yağışların etkisi ile ormanlık alanların büyük bir bölümü burada yer almaktadır. Yeşilliği bol bir bölgedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi