Louis de Broglie Hayatı, Yaşamı, Biyografisi Özet Yazı

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Louis de Broglie Hayatı, Yaşamı, Biyografisi Özet Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Furkan
  Özel Üye
  Reklam

  Louis de Broglie Hayatı, Yaşamı, Biyografisi Özet Yazı

  Reklam  Louis de Broglie Hayatı, Yaşamı, Biyografisi Özet Yazı

  Forum Alev
  Louis de Broglie Hayatı, Louis de Broglie Yaşamı, Louis de Broglie Biyografisi Louis de Broglie Felsefesi Nedir

  LOUIS DE BROGLIE
  (1892-1987)
  Işığın ikili doğası ile tanışan okumuşlar, bu kavramı kabullenmekte zorlanırlar. Çevremizdeki maddeleri incelerken onların dalga özelliği göstermesi gibi bir şeyin saçmalığını ileri sürmekte bir sorun yoktur. Fakat atom ve atom altı dünyada, fotonlar ve elektronlar dünyasında böyle ayırımlar yapma olanağınız kalmaz. Belli koşullar altında elektron gibi parçacıkların dalga özellikleri göstermesi ve elektromanyetik dalgaların da foton özellikleri göstermesi maddenin çok şaşırtıcı bir özelliğidir. Bu konulardaki ilk cesur atılımı Fransız fizikçi Louis Victor de Broglie (1892-1987) attı.

  Elektronların dalga doğasını keşfettiği için 1929'da Fizik Nobel Ödülünü aldı.

  Atomik sistemlerin yeni mekaniğine doğru ilk cesur adım, 1923' te Louis Victor de Broglie tarafından atıldı. Broglie, ne yaptı?

  Birincisi 1900'de ikincisi de 1905'te ortaya atılan iki denklemi yorumladı.

  E= hf ve E= mc2

  Eşitlenen denklemler bunlar. Bilindiği gibi h, Planc sabiti; f, frekans; m, kütle c de ışık hızı.  Dalga boyu = h/p = h/mv

  Frekans, f = E/h dir.

  Maddenin ikili doğası bu iki eşitlikte açıkça ortaya çıkar. Yani her bir eşitlik hem parçacık kavramlarını (mv ve E), hem de dalga kavramlarını (dalga boyu ve frekansı) içerir. Şöyle demişti:

  " Kuantum kuramının temel düşüncesinin,ayrık bir enerji miktarını, ona belli bir frekans bağlamadan düşünmenin olanaksız görülmesidir."

  De Broglie'nin çalışması, bilim tarihinde Albert Einstein'ın çalışmasının bir devamı anlamında çok önemlidir. De bRdoglie bağıntılarının fotonlar ve elektronlar için deneysel olarak doğrulanması önerisinin kolayca kabul görmesini sağladı.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Louis de Broglie Hayatı, Louis de Broglie Yaşamı, Louis de Broglie Biyografisi Özet Yazı

  Reklam  Fransa'da doğan ve burada büyüyen bilim adamı, fizik ile uğraşmıştır. Yaptığı çalışmalar ve yenilikler neticesinde nobel ödülüne layık görülmüştür.+ Yorum Gönder
louis de broglie çalışmaları,  louis de broglie kısa hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi