Aklına geleni yaz

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Aklına geleni yaz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 217
  Filiz
  Bayan Üye
  Atatürk öğretmenlere büyük önem ve değer vermiştir.Yeni nesillerin öğretmenler sayesinde inşa edilebileceğini dile getirmiş ve onlara çok güvenmiştir.Eğitim ve öğretim alanında da çok değişiklikler ve yenilikler yapılmıştır.

 2. 218
  Filiz
  Bayan Üye
  Harf devrimi ve eğitimde yapılan yenilikleri Atatürk bizzat kendisi öğretmiştir.İlk öğretmen olarak tarih te yerini almıştır.Bu resim de herkesin bildiği baş öğretmen resmidir.

 3. 219
  Filiz
  Bayan Üye
  Atatürk özgürlükçü bir liderdi.Onun bu özelliği sayesinde cumhuriyet ilan edilmiş halkın kendi yöneticilerini kendileri seçme hakkını vermiştir.Kadınlara da seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

 4. 220
  Filiz
  Bayan Üye
  Düzgün bir toprak yığını şeklinde görülür.Tümülüsler çeşitli amaçlarla yapılmışlardır.Eskiden mezar olarak da yapılır üzeri kapatılır ve içine değerli eşyalar da konurdu.

 5. 221
  Filiz
  Bayan Üye
  İki devlet rarsında güvenliği temin etmek için arabulucu konumundaki devletlere denmektedir.Bu devletler arada tampon görevi yaparak iki devletin aralarının düzelmesine yardımcı olurlar.

 6. 222
  Filiz
  Bayan Üye
  2.Mahmud dönemi Osmanlı devletinin yeniden yapılanması yeniliklerin yapılması ve değişen gelişen dünya şartlarına göre uyum sağlama mücadelesidir.

 7. 223
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı İmparatorluğunun büyümesi ve gelişmesi sonucu Avrupaya doğru yayılması hıristiyan dünyasını korkutmuştur.Avrupa sürekli olarak Osmalıların korkusu ve endişesi ile yıllar boyu yaşamışlardır.

 8. 224
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin kullandığı diller arasında Arapça,Farsça, ve Türkçe kelimeler vardır.Osmanlıcada kullanılan Türkçe öz Türkçe olmakla beraber karma bir dil havası da vardır.

 9. 225
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinin en parlak zamanlarından olan Kanuni zamanında bir çok sefer düzenlenmiştir.Bu seferler arasında Muhteşem Süleyman olarak anılmasına neden olan Mohaç meydan savaşı çok kısa bir sürede kazanılmıştır.

 10. 226
  Filiz
  Bayan Üye
  600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunda çok önemli devlet adamları yetişmiş ve görev yapmıştır.Bunlardan bazıları devşirme olmakla beraber devlet için çok büyük çalışmalarda bulunmuşlardır.

 11. 227
  Filiz
  Bayan Üye
  İlk düzenli orduya Orhan bey zamanında başlanmıştır. Osmanlı devletinin daha sonra yeniçerileri ordunun en önemli askeri teşkilatı olmuştur.Yeniçeriler maaşlı askerlerden oluşmaktaydı ve ordunun büyük bir kısmı yeniçerilerden oluşmaktaydı.

 12. 228
  Filiz
  Bayan Üye
  Hayarpaşa garı İstanbul'un Anadolu'ya açılan kapısıdır. 2.Abdulhamit Han tarafından yapılmıştır.Asıl yapım amacı Hicaza kadar demir yolu götürmek olmuştur.

+ Yorum Gönder
bomba nasıl imha edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi