Yorumun nedir

+ Yorum Gönder
20. Sayfa BirinciBirinci ... 171920
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Yorumun nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 229
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde sınırları korumak üzere görevlendirilmiş topçu birliklerine verilen isimdir.Bunlar devletten maaş alan askerlerdi.Başlarında da topçu ağası adı verilen kişiler bulunurdu.

 2. 230
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı İmparatorluğunda özellikle Fatih döneminde önemi belli olmuş askeri birliktir.Bunlar günümüzdeki patlayıcı uzmanları gibidir.Kalelere ve öenmli yerlere patlayıcılar yerleştirerek düşman saflarını bozmak ve engellemek için görev yaparlardı.

 3. 231
  Filiz
  Bayan Üye
  Barboros Hayrettin Paşa cesur gözüpek,akıllı bir denizci ve devlet adamıdır.Bu nedenle Osmanlı devleti onun zamanında en parlak günlerini yaşamış,Akdeniz de tam bir hakimiyet sağlamıştır.

 4. 232
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devleti 2.Abdülhamid zamanında padişaha muhalefet olanlar tarafından gizlice kurulmuş bir devlettir.Padişah tarafından dağıtılmış ve bir çok üyesi yurt dışına gitmiştir.

 5. 233
  Filiz
  Bayan Üye
  Doğu Anadoluda dış devletlerin kışkırtmaları neticesinde ayaklanmalar baş göstermeye başlamıştı.Dindar olan padişah halkı din kardeşliği etrafında toplamak ve oradaki kürt köylerini korumak amacı ile Hamidiye alaylarını kurmuştur ve başarılı neticeler almıştır.

 6. 234
  Filiz
  Bayan Üye
  İttihadçılar iki gruptan oluşmaktaydı.Birincisi yabancı devlet hayranları,vatan hainleri olanlar ve asıl amaçları sırplara ermenilere yahudilere hizmet eden olanlardır.İkincisi ise gerçekten vatanını seven ve vatanı için muhalefet edenlerdi.

 7. 235
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlılarda Fatih döneminde ateşli silahlarda gelişmeler olmuş ve o zamana göre çok ileri gitmişlerdir.İstanbul'un fethinde bu toplardan faydalanmışlardır.

 8. 236
  Filiz
  Bayan Üye
  Osman Gazinin oğlu olan ve Osmanlı devletinin ikinci padişahıdır.O sıralarda bey diye anılmaktadır.Zira beylik düzeyinde olan devletin toprakları genişletmek için mücadele ediyorlardı.

 9. 237
  Filiz
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde savaş ayrı bir sanat olarak icra edilirdi.Son derece önem verilen bir konu olan savaş hazırlıkları için uzun uzadıya ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapılır ve ona göre hareket edilirdi.

 10. 238
  Yoncalar
  Bayan Üye
  Osmanlı devletinde İslam hukukuna göre karalar veren anlaşmazlıkları çözen davalara bakan kurumun adıdır.Sivil davalara kadılar bakarlardı.Askeri mahkeme olarak ise Kaz askerler görev yaparlardı.Bunlar rütbece normal kadılardan daha üst seviyede olurlardı.

 11. 239
  Yoncalar
  Bayan Üye
  Peygamber efendimizin hırkasının saklandığı ve özel kandil gecelerinde ramazan ayında halkın ziyaretine açılan camidir.Bu cami Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.İstanbul'da Fatih ilçesinde bulunmaktadır.

+ Yorum Gönder
20. Sayfa BirinciBirinci ... 171920
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 27 kişi