İstanbul Antl.(TARİH)

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve KPSS Bölümünden İstanbul Antl.(TARİH) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sarayLii
  Üye
  Reklam

  İstanbul Antl.(TARİH)

  Reklam  İstanbul Antl.(TARİH)

  Forum Alev
  I. Balkan Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında imzalanan antlaşma. Bu antlaşma ile bugünkü Türkiye - Yunanistan - Bulgaristan sınırı çizilmiştir.

  Osmanlı Devleti'nin I. Balkan svaaşından yenilgiyle çıkması sonucunda Osmanlı Devleti Trakya'yı ve Edirne'nin büyük bir bölümünü Bulgaristan'a bırakmak zorunda kalmıştır.

  Osmanlı Devleti, II. Balkan Savaşı'nda (30 Haziran 1913) büyük kayıplar veren Bulgaristan'ın bu durumundan yararlanarak Edirne'yi geri aldı. İki cephede birden savaşan Bulgaristan bu durum karşısında ateşkes istedi ve iki devlet arasında İstanbul'da bir antlaşma imzalandı. Bu antlaşma ile Londra Antlaşması'nın Bulgaristan ve Osmanlı Devleti ile ilgili maddesi iptal edilmiş oldu.

  İstanbul Antlaşması'na göre :

  - Batı Trakya Bulgaristan'a verildi.

  - Edirne Osmanlılar'a bırakıldı.

  - Bulgaristan'da yaşayan Türkler'in dört yıl içinde Türkiye'ye göç etmelerine izin verildi. Kalanlara da her türlü mezhep ve din özgürlüğü tanındı.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul Antl.(TARİH)

  Reklam  İstanbul Antlaşma günümüze kadar devam eden şartları söz konusu olan antlaşmalardan biridir. Bugünkü sınır belirlenmiştir. Bu antlaşma Osmanlının aleyhinde olan bir antlaşmadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi