Kulak çınlaması deyip geçmeyin..!

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Kulak çınlaması deyip geçmeyin..! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DereeN
  Usta Üye
  Reklam

  Kulak çınlaması deyip geçmeyin..!

  Reklam  Kulak çınlaması deyip geçmeyin..!

  Forum Alev
  Halk arasında kulak çınlaması farklı yorumlansa da aslında birçok kişi için bir sağlık sorunu. Zaman zaman kulak çınlaması günlük yaşamı etkileyecek boyutta olabiliyor.

  Dışardan hiç bir ses veya elektriksel uyaran gelmediği halde kulakta veya başta işitilen çınlama uğultu veya gürültü gibi her türlü sese tinnitus deniliyor. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya sürekli olabilir. Kalın veya ince tek veya her iki kulakta da olabilir. Sürekli olduğunda insanın günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek şekle dönüşebilir. Bazen psikolojik problemlere uyku sorunlarına yol açmaktadır. Uzun süreli kulak çınlaması olanlar depresyon ve kişilik faktörleriyle beraber intihar açısından riskli grubu oluşturdukları bazı çalışmalarda gösterilmiştir.
  TEDAVİSİ KOLAY

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. İrfan Aksoy, kulak kirinin de kulak çınlamasına neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Kulak çınlaması konusunda bilinmeyenleri ve tedavi yöntemlerini Op. Dr. İrfan Aksoy anlattı.

  "Enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemikçiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi nedenler de olabilir. Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, troid ilaçları, bazı antibiotikler ve sakinleştirici ilaçlar tinnitusa neden olabilir. Her durum için tedavi çok farklıdır.Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir. İlerleyen yaşla birlikte iç kulakta meydana gelen bir takım değişiklikler hücre hasarı ve kaybıyla tinnitusa yol açar. Ayrıca günümüzde yüksek sese maruz kalınan ortamlar (fabrika disco bar) iç kulağa zarar vererek işitme kaybıyla beraber tinnitusa neden olmaktadır. Ne yazıkki bir çok insan endüstriel gürültünün yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersiz ya da bunu umursamamaktadır.”

  SÜREKLİ KONTROL

  Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunun

  Kan basıncını sürekli kontrol ettirin

  Tuz alımını kısıtlayın. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin

  Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun

  Günlük egzersizler kan akımını düzenler

  Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının

  Sesten endişelenmeyin, kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin

  Sinirliliğinizi ve gerginliğinizi en aza indirin
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Kulak çınlaması deyip geçmeyin..!

  Reklam  Kulak çınlamaları uzun süreli ve sık olduğu zaman doktorlara gitmek ve araştırma yapmak gerekir.Kulak çınlamaları bazı hastalıkların habercisi olmaktadır.+ Yorum Gönder
uzun süren kulak çınlaması,  uzun sure kulak cinlamasi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi