Delik Kulak Zarının Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Delik Kulak Zarının Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Delik Kulak Zarının Tedavisi

  Reklam  Delik Kulak Zarının Tedavisi

  Forum Alev
  Deliğin tedavisine girişmeden önce işitme testi yapılmalıdır. Kulak zarının onarılmasının faydaları duş yaparken banyoda veya yüzerken orta kulağa su kaçmasını önlemek işitmeyi artırmak ve çınlamayı azaltmaktır.
  Sürekli iltihaba ve orta kulaktaki yapıların erimesine yol açan “kolesteatom (orta kulakta deri kisti)” denilen yapının oluşmasının da önüne geçilebilir.
  Şayet delik çok ufaksa kulak burun boğaz hekimleri bunun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını anlamak için bir süre takip etmeyi tercih edebilirler. Koopere hastanın delik kulak zarına muayenehanede yama konması da denenebilir. Hekiminiz mikroskop altında yeniden kapanması için delik kenarlarını kimyasal bir madde ile uyarıp üzerine bir kağıt parçası koyabilir. Kulak zarının kapanması ile genellikle işitmede bir iyileşme hissedilir. Deliğin tam kapanması için birkaç kez (üç dört kez) yamalama işlemi gerekebilir. Şayet hekiminiz muayenehanede yapılan bu yamalama işlemi ile zardaki deliğin tam ve iyi olarak kapanmayacağına kanaat getirirse operasyon planlanır.
  Birçok operasyon yöntemi vardır ama hepsinde temel ilke delik üzerine bir doku parçası ile yama yapıp iyileşmeye bırakmaktır. Bu işleme tıp dilinde “timpanoplasti” denir. Operasyon çoğunlukla deliğin tam olarak kapanmasını ve işitmenin düzelmesini sağlar.
  Hekiminiz delik kulak zarınızın doğru tedavisi için gerekli önerilerde bulunacaktır.
  Sürekli (Kronik) Orta Kulak İltihabı Olanlara Bilgiler
  Kulak dış orta ve iç olmak üzere üç bölümden oluşur. Orta kulak kulak zarı ve kulak kemikçiklerini içerir. Kulak zarını veya kemikçikleri etkileyen herhangi bir hastalık sesin dış kulaktan iç kulağa iletilmesine engel çıkartarak iletim tipi işitme kaybına yol açar. Böyle bir hastalık kulak zarındaki bir delikten kulak kemikçiklerinin bir veya daha fazlasının tahribinden kemik zincirin bozulmasına kadar değişik çerçevede olabilir.
  Orta kulakta bir iltihap oluştuğu zaman kulak zarı delinerek iltihap dışarı akabilir. Bu delik sıklıkla kendi kendine iyileşip kapanır. Şayet iyileşemezse çoğunlukla kulak çınlaması ve aralıklı veya sürekli akıntının görüldüğü işitme kaybı oluşur.
  Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Delik Kulak Zarının Tedavisi

  Reklam  Önemli bir paylaşım...
  Emeğine sağlık Ebru...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi