Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları

  Reklam  Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları

  Forum Alev
  Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları


  Bademcik ameliyatı, dünyada en çok uygulanan ameliyatlardan biridir, yılda 400 bin kişinin bademcik ameliyatı olduğu düşünülmektedir. Bademcik ameliyatında kullanılan tüm tekniklerin ortak özelliği ameliyat sonrası görülen ağrı ve kanama riskidir.Bademcik ameliyatları sonrası hastaların daha konforlu olması için modern ve teknolojik bir sistem geliştirilmiştir. “Thermal Welding Sistem” (TWS) olarak adlandırılan bu sistem ilk kez 2004 yılında ABD’ de kullanılmaya başlanmıştır.
  TWS in temel prensibi, damarsal yapılara termal enerjinin direkt olarak aktarılması yoluyla kanama kontrolünün ve beraberinde dokularda ayrışmanın sağlanmasıdır. Bu sistemin en önemli avantajı, diğer yöntemlerde oluşan ısının çevre dokularda yarattığı aşırı doku hasarının olmamasıdır. TWS ile tonsillektomi ameliyatı sonrası hastaların en çok şikayetçi oldukları boğaz ağrısı belirgin derecede azalmaktadır. Boğaz ağrısını daha az görülmesi ile yemek yeme alışkanlığının normale dönmesi de daha kısa bir sürede gerçekleşmektedir.
  Solunum veya yutma güçlüğüne yol açan bademcik büyümesi, yılda dört ve üzeri tekrar eden ateşli bademcik enfeksiyonu , tıkayıcı uyku apne sendromu bulunması, kanser şüphesi olması bademcik enfeksiyonuna bağlı abse geçirilmesi bademcik ameliyatı olmayı gerektirir. Ağız açık uyuma ve sık tekrarlayan sinüzit veya kulak enfeksiyonu oluyorsa beraberinde geniz eti de alınır.
  Direkt termal enerji ile yapılan damar ligasyonunda füzyona uğrayan dokunun insan tansiyonunun üç katına kadar dirençli olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu da ameliyat esnasında ve sonrasında kanama kontrolünün güvenilirliğini göstermektedir.
  Sık geçirilen bademcik enfeksiyonlarının büyüme ve gelişme üzerine yaptığı olumsuz etkiler ve okula devamsızlık ve iş gücü kaybı yaptığı da düşünüldüğünde önemi artmaktadır. Romatizmal kalp hastalıklarının çok büyük bir kısmı iyi tedavi edilmemiş bademcik enfeksiyonları sonrasında gelişmektedir. Ameliyat önerilen hastalarınameliyatı geciktirilmemelidir. Thermal Welding sistemi ağrısız ve kansız bir bademcik ameliyatı ve sonrasında da kısa süreli bir iyileşme süreci geçirirler.

  Op. Dr. Ümit FİLİZ Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Bademcik Ameliyatı Nedir - Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır - Bademcik Sorunları

  Reklam  K.B.B uzman doktorun karar vermesinin ardından bademciklerin alınması anlamına gelmektedir.Genellikle kronik tonsillit olan hastaların bademcikleri alınmaktadır.+ Yorum Gönder
bademcik ameliyatı nasıl yapılır,  bademcik ameliyatı nasıl yapılıyor,  bademçik ameliyatı nasıl olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi