Antep'in kahramanları bu kitapta

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden Antep'in kahramanları bu kitapta ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Reklam

  Antep'in kahramanları bu kitapta

  Reklam  Antep'in kahramanları bu kitapta

  Forum Alev
  Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara karşı kahramanca savaştığı için “gazi” unvanın alan Gazianteplilerin Çanakkale’de göstermiş olduğu destansı kahramanlık öyküleri, Reşit Güngör Kalkan tarafından kitaplaştırıldı.Kahramanlıkları ve yiğitlikleriyle bilinen Gazianteplileri onore eden bir çalışmaya imza atıldı. Çanakkale’nin Gaziantep kahramanları nihayet kitap haline getirildi. Reşit Güngör Kalkan tarafından yazılan kitap, Çanakkale Savaşı’nda Gaziantepli şehit ve gazilerin kahramanlıklarını anlatıyor. Gaziantep’in tarihi ve kültürel dokusuna önemli katkılarda bulunacak olan kitap, büyük bir ilgi görüyor.

  Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara karşı kahramanca savaştığı için “gazi” unvanın alan Gaziantep’in Çanakkale’de de göstermiş olduğu kahramanlıklar da unutulmadı. Uzun bir süredir Gaziantep’te araştırmalarda bulunan yazar Reşit Güngör Kalkan nihayet çalışmasını tamamladı. Ve Gaziantep’in Çanakkale Kahramanları isimli önemli bir kitap ortaya çıktı. Yarımada Yayınları tarafından yayınlanan kitap, Gaziantep’ten kalkarak Çanakkale’ye giden gazi ve şehitlerin cephede düşmana karşı göstermiş oldukları kahramanlıkları ve fedakârlıkları anlatıyor.

  Kitapta Gaziantepli kahramanların nasıl ve hangi şartlarda savaşa gittikleri, vatan savunması için canlarını nasıl feda ettikleri anlatılıyor. Tüfekçi Yusuf’tan Nalbant Hasan Çavuş’a, Mehmet Çavuş’tan Abdülkadir oğlu Binbaşı Mustafa’ya ve daha birçok isme kadar Anteplilerin Çanakkale’de gösterdikleri kahramanlıklara yer veriliyor.

  Reşit Güngör Kalkan, Gaziantepli yiğitlerin kahramanlıklarını ölümsüzleştirmek ve bunu gelecek nesillere ulaştırmak için bu kitabı yazdığını dile getirdi. Kalkan, “Eğer bu kitap, Gaziantep’in tarihi ve kültürel dokusuna katkıda bulunursa ne mutlu bana” diye konuştu.

  Gaziantep’le ilgili önemli ayrıntıların yer aldığı kitapta Antep ve ilçelerinde kaç kişinin Çanakkale’de şehit oldukları bilgisine de yer veriliyor. Çanakkale’de düşmanla savaşan Anteplilerin önemli bir kısmı şehit olurken geri dönenler de Kurtuluş Mücadelesi’nde Fransızlara karşı şehri örgütlediler.

  GAZİANTEPLİLER DÜŞMANLA ASLANLAR GİBİ SAVAŞTI

  Mehmet Akif’in “tek dişi kalmış canavar” dediği düşmanla Çanakkale’de aslanlar gibi savaşan Antepliler’den geriye çok azı dönmüş. Bu gaziler de kimisinin top gürültüsünden kulakları sağır olmuş, kimisinin kolu kopmuş kimisinin bacağı. Ama Antepli kahramanların hiç biri hayatından şikâyetçi olmamış. İşte Mehmet Çavuş. Mehmet Çavuş, savaştan elinden yaralanıyor. Doktor elini kesmeleri gerektiğini yoksa kangren olacağını söylüyor. Mehmet Çavuş, hemen orada elinin kesilmesini istiyor. Doktorun “seni bayıltalım öyle elini keselim elini” teklifine de karşı geliyor. Ve orada Mehmet Çavuş’un eli kesiliyor. Üstelik sedyeye binmeden kalkıp gidiyor odasına. Mehmet Çavuş ve diğer gaziler bir uzuvlarını kaybetmeyi hiç kendilerine dert etmiyorlar. Varsın bacağımız kopsun vatanımız sürüneceğine biz sürünelim. Bu bacaklar ahirette bize şahitlik eder diyerek sahip oldukları vatan sevgisini ortaya koyuyorlar.

  Gaziantep huzurevinde kalan 103 yaşındaki Hatice Köşe Nine, Dayısı Bakkal Arif Çavuş’un Çanakkale’den dönüşünü şöyle anlatıyor: Tam iki buçuk sene sonra geldi dayım. İki kulağı da sağır olmuştu. Top seslerinden olmuş dediler. Zavallı ölene kadar Çanakkale’yi anlatmış durmuş. O zaman Antep’ten çok genç gitti Çanakkale’ye…”
 2. 2
  ugurbaki
  Özel Üye

  --->: Antep'in kahramanları bu kitapta

  Reklam  işte onlar benim hemşehrilerim ...+ Yorum Gönder
gaziantep kurtuluş savaşı kahramanları,  gaziantepin kurtuluşunda rol alan kahramanlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi