İstiklal Marşı’nın 'korkma'sı nereden geliyor ?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kültür Sanat Haberleri Bölümünden İstiklal Marşı’nın 'korkma'sı nereden geliyor ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |YaBaNCı|
  Özel Üye
  Reklam

  İstiklal Marşı’nın 'korkma'sı nereden geliyor ?

  Reklam  İstiklal Marşı’nın 'korkma'sı nereden geliyor ?

  Forum Alev
  İstiklal Marşı'nın polemikler doğuran girişine Yavuz Bahadıroğlu, tarihi bir açılım getirdi ve bu hitabın Hazreti Muhammed'in mağaradaki sözüne telmih olduğunu savundu.

  Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazarken başlangıç kelimesi olan "Korkma !" ifadesini Hz. Muhammed'in (sas) hicret esnasında Sevr mağarasında Hz. Ebu Bekir'e söylediği "Korkma ey Ebu Bekir, Allah bizimledir !" sözünden ilham alarak yazdığını söyledi.

  Tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, aylık olarak yayınlanan genel kültür dergisi Moral Dünyası'nda yayınlanan yazısında İstiklal Marşı'nın yazılış sürecini kaleme aldı. Bahadıroğlu, İstiklal Marşı'nın yazılış sürecini ise şöyle anlattı:

  "Mehmet Akif, Taceddin Dergâhı'na (Ankara'da) kapanıp İstiklal Marşı'mızın ilk mısrasının ilk kelimesini "besmele" eşliğinde döşedi: "Korkma!" Bu kelime, Peygamber-i Âlişan Efendimiz'in (sas) Mekke'den Medine'ye hicreti sırasında sığındığı Sevr Mağarası'nda, muhteşem yol arkadaşı Hz. Ebubekir'in endişelenmesi üzerine söylediği teselli cümlesinin ilk kelimesinden alınmıştı: "Korkma ey Ebu Bekir, Allah bizimledir !" Yüreğini ilhamının kaynağına kilitledikten sonra, Akif, marşın gerisini hızla getirdi:

  "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak, Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak; O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak, O benimdir, o benim milletimindir ancak.
 2. 2
  esat35
  Üye

  --->: İstiklal Marşı’nın 'korkma'sı nereden geliyor ?

  Reklam  İşte harika bir paylaşım...Sağol arkadaşım...+rep..+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi