Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  se7en
  Usta Üye
  Reklam

  Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler

  Reklam  Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler

  Forum Alev
  MÜSLÜMAN-GAYRI MÜSLİM İLİŞKİLERİNDE
  MERKEZE KONACAK AYETLER  Müslüman-Gayr-ı müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler Mumtehine suresinin 8-9. ayetleridir:

  60. Mumtehine 8:
  Allah, din konusunda sizinle savaşmamış ve sizi ülkenizden çıkarmamış olanlara iyilik yapmanızı ve onlara karşı adil davranmanızı yasaklamaz. Allah herkesin payını verenleri (adil davrananları) sever.

  60. Mumtehine 9:
  Allah, inancınızdan dolayı sizi öldürmeye kalkanları, sizi ülkenizden çıkaranları ve çıkarılmanıza destek verenleri veli edinmenizi yasaklar. Kim onları veli edinirse yanlış yapmış olur.

  Veli, bir kişi hakkında söz söyleme yetkisine sahip olmaktır. Müslümanlar, zorunlu haller dışına böyle bir veliliği gayrimüslimelere veremezler. Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  Sizin veliniz yalnız Allah’tır, Elçisi’dir bir de namazı kılan, nezaketle zekât veren müminlerdir. (Maide 5/55)
  Veli, dost anlamına da gelir. Allah Teâlâ, üç kırmızıçizgiyi çiğnememiş gayrimüslimleri dost edinmemizi yasaklamamıştır. Zaten bu çizgiler savaş sebepleridir. Hangi insan kendisini ülkesinden sürgün edenleri ve onlara destek verenleri affeder? Hangi insan inancından dolayı kendisini öldürmeye kalkanları dost edinir? Bunlar savaş suçu değil midir?

  İşte Tevbe suresinin 5. ayetinde anlatılan ve öldürülmesi istenen Mekkeli müşrikler bu üç savaş suçunu işlemekle kalmamış, Hudeybiye antlaşmasını da bozmuşlardı.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler

  Reklam  Müslüman - Gayri müslim ilişkilerinde merkeze konacak ayetler;allah adil davrananları sever ,zaten peygamberimizde gayri müslümlerle pek çok ticaret yapmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi