Zulmedenler ile ilgili ayet mealleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Zulmedenler ile ilgili ayet mealleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Zulmedenler ile ilgili ayet mealleri

  Reklam



  Zulmedenler ile ilgili ayet mealleri

  Forum Alev
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 59. Ayet
   Derken, onların içindeki zalimler, sözü kendilerine söylenenden başka şekle soktular. Biz de haktan ayrılmaları sebebiyle o zalimlere gökten bir azap indirdik.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 114. Ayet
   Allah'ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 140. Ayet
   Yoksa siz, "İbrahim de, İsmail de, İshak da, Yakub ile Yakuboğulları da yahudi, ya da hıristiyan idiler" mi diyorsunuz? De ki: "Sizler mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?" Allah tarafından kendisine ulaşan bir gerçeği gizleyen kimseden daha zalim kimdir? Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 145. Ayet
   Andolsun, sen kendilerine kitap verilenlere her türlü mucizeyi getirsen de, onlar yine senin kıblene uymazlar. Sen de onların kıblesine uyacak değilsin. Onlar birbirlerinin kıblesine de uymazlar. Andolsun, eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, o takdirde sen de mutlaka zalimlerden olursun.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 165. Ayet
   İnsanlar arasında Allah'ı bırakıp da ona ortak koşanlar vardır. Onları, Allah'ı severcesine severler. Mü'minlerin Allah'a olan sevgisi daha güçlü bir sevgidir. Zulmedenler azaba uğrayacakları zaman bütün kuvvetin Allah'ın olduğunu ve Allah'ın azabının pek şiddetli olduğunu bir bilselerdi.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 229. Ayet
   (Dönüş yapılabilecek) boşama iki defadır. Sonrası, ya iyilikle geçinmek, ya da güzellikle bırakmaktır. (Evlilikte) tarafların Allah'ın belirlediği ölçüleri koruyamama endişeleri dışında kadınlara verdiklerinizden (boşanma esnasında) bir şeyi geri almanız sizin için helal olmaz. Eğer onlar Allah'ın belirlediği ölçüleri gözetmeyecekler diye endişe ederseniz, o zaman kadının (boşanmak için) bedel vermesinde ikisine de günah yoktur. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır. Sakın bunları aşmayın. Allah'ın koyduğu sınırları kim aşarsa onlar zalimlerin ta kendileridir.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 254. Ayet
   Ey iman edenler! Hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin olmadığı kıyamet günü gelmeden önce, size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. İnkar edenler ise zalimlerin ta kendileridir.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 258. Ayet
   Allah, kendisine hükümdarlık verdi diye (şımarıp böbürlenerek) Rabbi hakkında İbrahim ile tartışanı görmedin mi? Hani İbrahim, "Benim Rabbim diriltir, öldürür." demiş; o da, "Ben de diriltir, öldürürüm" demişti. (Bunun üzerine) İbrahim, "Şüphesiz Allah güneşi doğudan getirir, sen de onu batıdan getir" deyince, kâfir şaşırıp kaldı. Zaten Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.
  • 2. Sure (Bakara Suresi), 270. Ayet
   Allah yolunda her ne harcar veya her ne adarsanız, şüphesiz Allah onu bilir. Zulmedenlerin yardımcıları yoktur.
  • 3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 57. Ayet
   "İman edip salih ameller işleyenlere gelince, Allah onların mükafatlarını tastamam verecektir. Allah zalimleri sevmez."




 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Zulmedenler ile ilgili ayet mealleri

  Reklam



  Zulmün içinde haksızlık, kul hakkı ve daha bir çok durum söz konusudur. Bu nedenle vebali de büyüktür. Mazluma kıyan kişilerin cezası karşılıksız kalmaz.







+ Yorum Gönder
zulmedenlerle ilgili ayetler,  zulmedenlerle ilgili ayet,  zulmedenler ile ilgili ayetler,  zulmedenlerle ilgili hadisler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi