Yahya (a.s.) ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Yahya (a.s.) ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Yahya (a.s.) ile ilgili ayetler

  Reklam  Yahya (a.s.) ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Yahya (a.s.) hakkında ayetler

  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 38. Ayet
  Orada Zekeriya Rabbine dua etti: "Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bahşet. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin" dedi.
  3. Sure (Âl-i İmrân Suresi), 39. Ayet
  Zekeriya mabedde namaz kılarken melekler ona, "Allah sana, kendisinden gelen bir kelimeyi (İsa'yı) doğrulayıcı, efendi, nefsine hakim ve salihlerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler" diye seslendiler.
  6. Sure (En'âm Suresi), 85. Ayet
  Zekeriya'yı, Yahya'yı, İsa'yı, İlyas'ı doğru yola erdirmiştik. Bunların hepsi salih kimselerden idi.
  19. Sure (Meryem Suresi), 7. Ayet
  (Allah şöyle dedi:) "Ey Zekeriyya! Haberin olsun ki biz sana Yahya adlı bir oğul müjdeliyoruz. Daha önce onun adını kimseye vermedik."
  19. Sure (Meryem Suresi), 12. Ayet
  (Yahya dünyaya gelip büyüyünce onu peygamber yaptık ve kendisine) "Ey Yahya kitaba sımsıkı sarıl" dedik. Biz ona daha çocuk iken hikmet ve katımızdan kalp yumuşaklığı ve ruh temizliği vermiştik. O, Allah'tan sakınan, anne babasına iyi davranan bir kimse idi. İsyancı bir zorba değildi.
  19. Sure (Meryem Suresi), 15. Ayet
  Doğduğu gün, öleceği gün ve diriltileceği gün ona selam olsun!
  21. Sure (Enbiyâ Suresi), 89. Ayet
  Zekeriya'yı da hatırla. Hani o, Rabbine, "Rabbim! Beni tek başıma bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın" diye dua etmişti.
  21. Sure (Enbiyâ Suresi), 90. Ayet
  Biz de onun duasını kabul ettik ve kendisine Yahya'yı bağışladık. Eşini de kendisi için, (doğurmaya) elverişli kıldık. Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (azabımızdan) korkarak bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Yahya (a.s.) ile ilgili ayetler

  Reklam  Hazreti Yahya hazreti Zekeriya'nın oğludur. Hazreti Zekeriya'nın hiç çocuğu olmadığı için Allah'a dua eder ve Allah duasını kabul ederek kendisine Yahya isminde bir evlat nasip eder.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi