Vasiyet ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Vasiyet ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Vasiyet ile ilgili ayetler

  Reklam  Vasiyet ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Vasiyet hakkında ayetler

  2. Sure (Bakara Suresi), 180. Ayet
  Sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, eğer geride bir hayır (mal) bırakmışsa, anaya, babaya ve yakın akrabaya meşru bir tarzda vasiyette bulunması -Allah'a karşı gelmekten sakınanlar üzerinde bir hak olarak- size farz kılındı.
  2. Sure (Bakara Suresi), 181. Ayet
  Her kim işittikten sonra vasiyeti değiştirirse, günahı ancak onu değiştirenlerin boynunadır. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
  2. Sure (Bakara Suresi), 182. Ayet
  Vasiyet edenin hataya meyletmesinden ve günaha girmesinden korkan bir kimse, (tarafların) aralarını düzeltirse ona hiçbir günah yoktur. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
  5. Sure (Mâide Suresi), 106. Ayet
  Ey iman edenler! Birinizin ölümü yaklaştığı zaman vasiyet sırasında aranızda şahitlik (edecek olanlar) sizden adaletli iki kişidir. Yahut; seferde olup da başınıza ölüm musibeti gelirse, sizin dışınızdan başka iki kişi şahitlik eder. Eğer şüphe ederseniz, onları namazdan sonra alıkorsunuz da Allah adına, "Akraba da olsa, şahitliğimizi hiçbir karşılığa değişmeyiz. Allah için yaptığımız şahitliği gizlemeyiz. Gizlediğimiz takdirde şüphesiz günahkârlardan oluruz" diye yemin ederler. 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Vasiyet ile ilgili ayetler

  Reklam  Malı mülkü olan bir kimsenin bu mallarının sonradan kargaşaya mahal vermemesi için kime verdiğini belirtmesi dini bir emir olarak geçmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi