Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler

  Reklam  Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) hakkında ayetler

  2. Sure (Bakara Suresi), 87. Ayet
  Andolsun, Mûsâ'ya Kitabı (Tevrat'ı) verdik. Ondan sonra ardarda peygamberler gönderdik. Meryemoğlu İsa'ya mucizeler verdik. Onu Ruhu'l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Size herhangi bir peygamber, hoşunuza gitmeyen bir şey getirdikçe, kibirlenip (onların) bir kısmını yalanlayıp bir kısmını da öldürmediniz mi?
  2. Sure (Bakara Suresi), 253. Ayet
  İşte peygamberler! Biz onların bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. İçlerinden, Allah'ın konuştukları vardır. Bir kısmının da derecelerini yükseltmiştir. Meryemoğlu İsa'ya ise açık deliller verdik ve onu Ruhu'l-Kudüs (Cebrail) ile destekledik. Eğer Allah dileseydi, bunların arkasından gelen (millet)ler, kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, birbirlerini öldürmezlerdi. Fakat ayrılığa düştüler. Onlardan inananlar da vardı, inkar edenler de. Yine Allah dileseydi, birbirlerini öldürmezlerdi. Lakin Allah dilediğini yapar.
  19. Sure (Meryem Suresi), 16. Ayet
  (Ey Muhammed!) Kitapta (Kur'an'da) Meryem'i de an. Hani ailesinden ayrılarak doğu tarafında bir yere çekilmiş ve (kendini onlardan uzak tutmak için) onlarla arasında bir perde germişti. Biz, ona Cebrail'i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde görünmüştü.
  19. Sure (Meryem Suresi), 18. Ayet
  Meryem, "Senden, Rahmân'a sığınırım. Eğer Allah'tan çekinen biri isen (bana kötülük etme)" dedi.
  19. Sure (Meryem Suresi), 19. Ayet
  Cebrail, "Ben ancak Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim" dedi.
  70. Sure (Meâric Suresi), 4. Ayet
  Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.
  78. Sure (Nebe Suresi), 36. Ayet
  Bunlar kendilerine; Rabbinden, göklerin ve yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbinden, Rahmân'dan bir mükafat, yeterli bir ihsan olarak verilmiştir. Onlar, Ruh'un (Cebrail'in) ve meleklerin saf duracakları gün Allah'a hitap edemeyeceklerdir. Sadece Rahmân'ın izin vereceği ve doğru söyleyecek olan kimseler konuşabilecektir. 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler

  Reklam  Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile ilgili ayetler;ruhul kudus cebrail demekmiş öğrenmiş olduk ruh ve kudus kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi