Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler ile ilgili ayetler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler ile ilgili ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler ile ilgili ayetler

  Reklam  Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler ile ilgili ayetler

  Forum Alev
  Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler hakkında ayetler

  6. Sure (En'âm Suresi), 90. Ayet
  İşte, o peygamberler, Allah'ın doğru yola ilettiği kimselerdir. (Ey Muhammed!) Sen de onların tuttuğu yola uy. De ki: "Bu tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum. O (Kur'an), bütün âlemler için ancak bir uyarıdır."
  10. Sure (Yûnus Suresi), 71. Ayet
  Nûh'un haberini onlara oku. Hani o bir vakit kavmine şöyle demişti: "Ey kavmim! Eğer benim konumum ve Allah'ın âyetleriyle öğüt vermem size ağır geliyorsa, (biliniz ki) ben sadece Allah'a dayanıp güvenmişim. Artık siz de (bana) ne yapacağınızı ortaklarınızla beraber kararlaştırın ki işiniz size dert olmasın! Bundan sonra bana hükmünüzü uygulayın; bana mühlet de vermeyin!
  10. Sure (Yûnus Suresi), 72. Ayet
  Eğer yüz çeviriyorsanız, sizden zaten hiçbir ücret istemedim. Benim ücretim, ancak Allah'a aittir. Bana müslümanlardan olmam emredildi."
  11. Sure (Hûd Suresi), 29. Ayet
  "Ey kavmim! Buna karşı ben sizden herhangi bir mal da istemiyorum. Benim mükâfatım ancak Allah'a âittir. Ben o iman edenleri (teklifinize uyarak) kovacak da değilim. Çünkü onlar Rablerine kavuşacaklardır. Fakat ben sizin bilgisizce davranan bir toplum olduğunuzu görüyorum."
  11. Sure (Hûd Suresi), 50. Ayet
  Âd kavmine de kardeşleri Hûd'u gönderdik. Hûd şöyle dedi: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Ondan başka sizin hiçbir ilahınız yoktur. Siz, sadece iftira ediyorsunuz."
  11. Sure (Hûd Suresi), 51. Ayet
  "Ey kavmim! Ben buna karşı sizden bir ücret istemiyorum. Benim ücretim, ancak beni yaratana âittir. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"
  12. Sure (Yûsuf Suresi), 103. Ayet
  Sen ne kadar şiddetle arzu etsen de insanların çoğu inanacak değillerdir.
  12. Sure (Yûsuf Suresi), 104. Ayet
  Halbuki sen buna karşılık onlardan bir ücret de istemiyorsun. O (Kur'an) âlemler içinde ancak bir öğüttür.
  23. Sure (Mü'minûn Suresi), 72. Ayet
  Ey Muhammed! Yoksa sen onlardan bir vergi mi istiyorsun (da inanmıyorlar)? Rabbinin vergisi daha hayırlıdır. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır.
  25. Sure (Furkân Suresi), 57. Ayet
  De ki: "Ben buna karşılık sizden dileyen kimsenin, Rabbine giden yolu tutmasından başka herhangi bir ücret istemiyorum." 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamberler tebliğ görevi için ücret istemezler ile ilgili ayetler

  Reklam  Aldıkları vazife karşısında kendilerini sorumlu tutmaktadırlar. Onlar herhangi bir şey kazanmak için değil insanların doğru yola gelmesi ve Allah'ın emirlerine itaatte kusur işlememe gibi sorunları tek vardı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi