Küresel Isınmanın Yararları

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Küresel Isınmanın Yararları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Küresel Isınmanın Yararları

  Reklam  Küresel Isınmanın Yararları

  Forum Alev
  Daha yoksul olan güney ülkeleri ise zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya.

  Norveç ve Finlandiya gibi ülkeler en şanslı grupta. İklimdeki ısınma tarım sezonunu uzatmakla kalmayacak, ısının yükselmesi sayesinde çok daha uzun bir turizm sezonuna kavuşacaklar.

  30-40 yıla kadar, Grönland tekrar tarih öncesinde olduğu gibi yemyeşil olabilecek.

  En çok fayda sağlayacak olan ülkelerden biri de Rusya: Sibirya’nın donmuş tundraları bir tarım ve otlak alanı olma potansiyeline kavuşuyor.

  Ancak ekvator çevresindeki tarım alanları aşırı sıcaktan zarar görebilecek.

  2100 yılına kadar Amazon yağmur ormanlarının kurak bir arazi yapısına dönüşmesinden korkuluyor. Sahara Çölü’nün büyümesi de söz konusu olacak.

  Ancak bazı uzmanlara göre işin olumlu tarafı daha ağır basıyor. Örneğin özellikle orta çağlarda yaşanan bir sıcak çağ, zenginlik ve medeniyetin ilerlemesine neden olarak gösteriliyor.

  California eyaletindeki Stanford Üniversitesi uzmanlarından Thomas Gale Moore bu konuya “Belki de çok güzel bir zamanda yaşıyoruz, ama buna alışmakta zorluk çekiyoruz” sözleriyle farklı bir yorum getirdi.

  Moore, soğuğun sıcak havadan daha tehlikeli olduğuna işaret ederek, ABD’de yılda 2.5 derece santigradlık bir ısınmanın yıllık ölüm sayısını 40 bin kişi oranında azaltacağını iddia etti.

  İngiliz ekonomist Nicholas Stern ise, Kanada, Rusya ve İskandinavya gibi yüksek enlemli ülkelerin tarımsal üretimde artış, kış soğuğunun azalması sayesinde daha düşük ölüm oranları, daha düşük ısıtma maliyetleri gibi yararlardan faydalanmasının söz konusu olduğunu söylüyor.

  "Kendi fırsatını yaratanlar zengin olacak"

  Eskiden İspanya kıyılarında güneşlenen kalabalık turist grupları da, şimdi aynı şeyi Baltık Denizi kıyılarındaki sahil alanlarında yapma fırsatı bulabilecek!

  Lehman Brothers ekonomisti John Llewelyn de, “Erken bir aşamada bu olasılıkları gören şirketler, kendi fırsatlarını kendileri yaratarak zengin olacak” diyerek konuyu özetliyor.
 2. 2
  m-colak
  Üye

  --->: Küresel Isınmanın Yararları!!!

  Reklam  evet ben bilim adamı değilim ama bencede daha iyi olucak içimden bir ses öyle diyor. 3. 3
  nillova
  Emekli
  Bugüne kadar küresel ısınmanın hep zararlarını biliyoduk yararının olacagını düşünmemiştim? aslında bu sigaranın faydaları demek gibi oluyor:D eline saglık..enterasan ama güzel bilgiler..


 4. 4
  alicanavar
  Özel Üye
  Küresel ısınmanın faydalarına diyeceğim bir şey yok ama güzel ülkemiz TÜRKİYE için felaketler getireceği kesin.
  İsterseniz buyrun okuyun 2070 yılına vardığımızda neler olacağını görün;

  KÜRESEL ISINMANIN TÜRKİYE'YE ETKİLERİ
  İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü, küresel ısınmasının, Türkiye üzerindeki etkilerine ilişkin bir senaryo hazırladı. Bu senaryoya göre, küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, 2070’te Türkiye genelinde sıcaklıklar 6 derece kadar yükselecek. Ekosistem değişecek, canlı türleri yok olma tehlikesi yaşayacak.

  Dalfes, çalışmayla en kötü durum için hazınlanmış bir projeksiyon yapıldığını dile getirerek, “Türkiye’yi hoş olmayan bir tablo bekliyor” dedi.


 5. 5
  alicanavar
  Özel Üye
  Eldeki verilere göre küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, yaz aylarında Türkiye’nin batısında sıcaklıklar 5 ila 6 derece, Orta ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 3 ila 4 derece yükselecek.

  ş aylarında da sıcaklıklar 2 ila 3 derece yükselecek.

  Senaryoya göre, 2070 yılında Karadeniz Bölgesi’nde yağışlar yüzde 10 ila 20’lik artış gösterecek, güneyde ise yüzde 30’a kadar azalacak


 6. 6
  alicanavar
  Özel Üye
  Prof. Dr. Nüzhet Dalfes, iklim değişikliklerinin farklı şekillerde hissedileceğini, önümüzdeki on yıllarda iklimin değişikliğinin daha fazla hissedileceğini vurgulayarak şöyle diyor: “Kar yağdığı kışlar da olacak, daha az kar yağdığı kışlar da olacak. Türkiye’nin ekosistemlerinde ciddi sorunlar olacak ki bu ekosistemler de bir ülkeyi bir coğrafyayı ayakta tutan şeyler... Böceğiyle, merasıyla, kurduyla, hayvanıyla canlılar etkilenecek, bir sürü canlı yok olacak...”

 7. 7
  Petibör
  Üye
  Enterasan bilgiler... Daha önce KüreseL Isınmanın yararlarının da olabileceğini hiç düşünmemiştim.Ama öğrenmiş oldum :)

 8. 8
  barisbaris
  Üye
  Bıraksınlar bu herşey iyi olcak ayaklarını küresel ısınmanın yararları zararları yanında pire gibi kalır büyük emperyalist ülkelerin(abd v.b) doğaya verdikleri zararı örtbas etmek ve daha da zarar vermek istedikleri apaçık ortada işte buyrun küresel ısınmanın zararları;

  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi meydana getirmesi sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.
  Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

  Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.

  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.


  Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?

  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

  Küresel ısınma insan sağlını da doğrudan etkiliyor
  Bilimadamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.


  Ayrıca:
  Küresel ısınma sıcaklığın sistematik bir şekilde artması ve iklimlerin değişmesi anlamına geliyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye bu yıl şubat ayının ilk 15 gününde metrekareye ortalama 38.6 milimetre yağış aldı. Geçen yıl bu rakam 71.6 milimetreydi.
  Çin’in 2009 yılında karbondioksit salınımında en fazla paya sahip olan ABD’ni geçeceği tahmin ediliyor. Dünyanın en fazla çevre sorununa sahip 20 kentinden 16’sı Çin’de.
  İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü, küresel ısınmasının, Türkiye üzerindeki etkilerine ilişkin bir senaryo hazırladı. Bu senaryoya göre, küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, 2070’te Türkiye genelinde sıcaklıklar 6 derece kadar yükselecek. Ekosistem değişecek, canlı türleri yok olma tehlikesi yaşayacak.
  Sera gazlarının yayılımı devam ederse bakın neler olacak:

  1. Sıcaklıklar artacak,
  2. Buzulların erimesiyle deniz seviyeleri yükselecek,
  3. Deniz seviyesinin yükselmesiyle fırtınalar ve tsunami gibi doğa olayları da arttıracak,
  4. Tatlı su kaynakları yok olacak,
  5. Güneş çarpması sonucu ölümler artacak,
  6. Kirli hava nedeniyle solunum yolları hastalıkları artacak,
  7. Sıtma gibi bulaşıcı hastalık yayan sivrisineklerin sayısında patlama olacak,
  8. Toprak nemini kaybedecek. Şu an yediğimiz pek çok tarım ürünü yetiştirilemeyecek. Kıtlık başlayacak.


 9. 9
  Petibör
  Üye
  Bende bişeyler eklemek istiyorum...

  Küresel ısınmaya ilginç yaklaşım
  Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, küresel ısınmanın sürekli zararlarının gündeme getirilmesini eleştirdi.

  kuresel isinma.jpg

  Gelecekte dünyanın daha yeşil olacağını savunan Uslu, “Küresel ısınmanın faydaları, zararından daha fazla. Kutupların erimesiyle yeni turizm alanları açılacak. Güneş enerjisinden daha fazla yararlanılabilecek. Yeni ve verimli tarım alanları açılacak.” diye konuştu. Birçok bilim adamının, karşıt görüşlülerin baskısından korkarak küresel ısınmanın faydasını savunamadığını anlatan kimya profesörü İbrahim Uslu’ya göre, sıcaklıkların artması önemli faydalar sağlayacak. Sibirya gibi soğukta tarım yapılamayan milyonlarca kilometrekarelik topraklar değerlendirilecek. Konutların ısıtma giderleri düşecek. Denizlerde çözünmüş karbondioksit oranının yükselmesi sonucu balıklar ve su ürünleri çoğalacak. Kış mevsimi sert geçmeyeceğinden tarımda ikinci ürün alınabilecek. İbrahim Uslu, söz konusu tezini şu örneklerle destekliyor: “Birçok ülkede, seralarda verimliliğini artırmak için bitkilere karbondioksit verilir. Fotosentezde bunun yanı sıra su ve katalizör olarak güneş enerjisi de gereklidir. Küresel ısınma sonucu ağaçların istediği güneş enerjisi çoğalmıyor mu? Yine yükselen sıcaklık, okyanuslardan buharlaşan su miktarını artırmayacak mı? İngiliz uzman Richard Allan, söz konusu ısınma sonucu küresel yağmurların geleceğinden söz ediyor. Atmosferin ısınmasının daha fazla neme yol açtığını, bunun da giderek daha şiddetli yağmurlara sebep olacağını belirtiyor. O halde ağaçların istediği yağmurlar fazlasıyla gelecektir. Dünya eskisinden daha yeşil olacaktır.”
  Kutupların erimesiyleyeni turizm alanları açılacak.
  Ortaya yeni tarım alanları çıkacak.
  Konutların ısıtma giderleri düşecek.
  Güneş enerjisinden daha fazla yararlanılacak.
  Küresel yağmurlar sayesinde dünya daha yeşil olacak.
  Tarımda ikinci ürün alınabilecek.
  Balık ve su ürünleri çeşitliliği artacak.


 10. 10
  iliman
  Üye
  zararlari karsisinda yararlari tartisilmaz bile,buzullarin erimesi temiz su rezervinide yok edecek:) paskalya adasini ôrnek alalim:)

+ Yorum Gönder
küresel ısınmanın yararları ve zararları,  küresel ısınma yararları ve zararları,  küresel ısınmanın yararları,  küresel ısınmanın zararları,  küresel ısınmanın faydaları ve zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi