Küresel Isınma Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Küresel Isınma Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Küresel Isınma Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ?

  Reklam  Küresel Isınma Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ?

  Forum Alev  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

  Küresel ısınma insan sağlığını da doğrudan etkiliyor
  Bilimadamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.


  Küresel Isınmanın Nedenleri: Hava koşullarının uzun bir zaman kesiti içinde ortalama durumu iklim olarak tanımlanır. Dünya son bir milyar yıl içinde yaklaşık ikiyüzelli milyon yıl süren sıcak dönemler ve bunların ardından gelen dört büyük soğuk dönem geçirmiştir. Dünya yaklaşık elli milyon yıl önce soğuk bir döneme daha girmiş, bu dönemde yüzbin yılda bir on bin yıl süreyle görülen sıcak dönemlerin haricinde soğuma eğilimi göstermiştir. Şu an bu sıcak dönemlerden biri yaşanmaktadır. Dört bin yıl önce başlayan sıcaklık düşüşleri sonucunda Dünya'nın soğuma eğiliminin artması beklenmekteydi fakat bu artış son yüzelli yıldır gerçekleşmemiştir.

  Güneş gibi doğal etkenlerle büyüyen bu artışın nedeni, özellikle son dönemlerde, büyük ölçüde insan kaynaklı olan sera etkisiyle oluşan küresel ısınmadır.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Küresel Isınma Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ?

  Reklam  bizi etkilermi en yüksek derece nedir en soğuk derecesi hangisidir 3. 3
  Ziyaretçi
  Ne yazık ki küresel ısınma son zamanlarda kendini iyice belli etmeye başladı+ Yorum Gönder
küresel ısınma hayatımızı nasıl etkiler,  küresel ısınma insan sağlığını nasıl etkiler,  küresel ısınma hayatımızı nasıl etkiliyor,  küresel ısınmanın hayatımıza etkileri,  küresel ısınmanın insan sağlığını nasıl etkiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi