Azalmakta Olan, Karlar ve Buzullar

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Azalmakta Olan, Karlar ve Buzullar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Azalmakta Olan, Karlar ve Buzullar

  Reklam  Azalmakta Olan, Karlar ve Buzullar

  Forum Alev
  Topraktaki buzullar ve kar, önemli miktarlarda tatlı su depolayarak dere ve ırmakların seviyesini dengeler. Deniz buzulları ise eriyerek bölgesel olarak su sıcaklığını, buna bağlı olarak karbondioksit emme kapasitesini, tuzluluk oranını ve akıntıları değiştirir. Dünya ölçeğinde buzulların erimesi ve karlanmanın azalması telaşlandırıyor. Buna karşın, hiçbir şey atmosferin ısınmasının bu durumun sorumlusu olduğunu kanıtlamıyor. Acaba, küçük buzul çağının sonundan beri gerçekleşen en son gerilemeye mi şahit oluyoruz?
  “150 yıldan beri Alp buzullarındaki genel çekilme, kışın kar yağışındaki %25’lik azalmaya bağlı olmalı. Sıcaklık artışının Alp buzulları üzerindeki etkisi sadece 20. yüzyılın başından ve özellikle 1980’lerden beri görülüyor.”
  Bozulan buzullar
  20. yüzyılın başından beri dünyada buzulların erimediği bir yer yok. Bu buz kütleleri insan ömrü gibi bir sürede genişleyip daralıyor.Buzulların hacmi ve alanlarındaki değişimin yüzyıllardır kaydedilmesi, tarihçilerin 1860 öncesi yeterli verilere ve bilgilere sahip olmayan iklimbilimcilere yardım etmesini sağlıyor. Yani küresel iklimdeki oynamalar buzulların üzerinden anlaşılabiliyor. Geçen yüzyılda Kenya Dağlarındaki buzul kütleleri %92, Kilimanjora’dakiler %82, Kafkasya dağlarının tümünde ve Alplerde bulunan buzulların %50’si ve Yeni Zellanda’da bulunan buzulların dörtte biri azaldı. Her ne kadar Afrika’da gözlenen azalma 19. yüzyılın sonunda havadaki nemlilik oranının bölgesel değişimi ile açıklanabilse de diğer yerlerde kaybedilen azalmalar henüz açıklanamıyor. Belirsizlik hakim, çünkü buzulların azalması atmosfer sıcaklığının artışına oranla çok daha hızlı gelişiyor ve bu azalma genellikle iklimsel ısınmadan önce gerçekleşiyor. Şurası kesin ki, küresel olarak buzul alanlar 1890’lı yılların başından beri, hızlı bir şekilde daralıyor. Avrupada buzullar bundan 5000 yıl önce ulaştıkları azami çekilme sınırının altına gerilemiştir.

  Daha az kar yağıyor
  Kuzey ve güneydeki her iki kış boyunca gezegenin yaklaşık üçte biri karla kaplanır. Kuzey Yarımkürede, 45derece ile 75 derece enlemleri arasında karın kapladığı alan kışın, yaz döneminin on katı olur. Bu alan 1966’dan beri %10 azaldı. Yeryüzü ve atmosferin alt katmanlarının daha sıcak olması, karlanma sürecindeki azalmayı açıklıyor. Bu süre 1971 ile 1994 yılları arasında her on yılda 7,1 ile 10,6 gün arası azaldı. Bu önemli fark, ilkbaharda gittikçe daha erken gerçekleşen erimeler ve daha geç gelen sonbahar karlarına bağlı olabilir. Kuzey Yarımkürede Nisan ayındaki kar örtüsü 1996 ile 2004 yılları arasında alan olarak yüzde 5 azaldı.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Azalmakta Olan, Karlar ve Buzullar

  Reklam  Küresel ısınma ile meydana gelen kar yağışlarının azalması buzulları kopması veya incelmesi gösteriliyor. Yapılan çalışmalar göre yağışlarda görülür derecede azalma olduğu bildiriliyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi