Sıcaklık Deniz Canlılarını Etkiliyor !

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Sıcaklık Deniz Canlılarını Etkiliyor ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sıcaklık Deniz Canlılarını Etkiliyor !

  Reklam  Sıcaklık Deniz Canlılarını Etkiliyor !

  Forum Alev
  Son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak hava sıcaklıklarında yaşanan artış nedeniyle 500′e yakın tropikal balık türü, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde görülmeye başladı.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Cirik, balık göçlerinin en büyük nedeninin sıcaklık olduğunu, son yıllardaki iklim değişikliklerine paralel olarak Türkiye denizlerindeki balık çeşitliliğinde artış gözlendiğini söyledi.

  Sıcak havanın deniz canlılarının yaşam koşullarını etkilediğini belirten Prof. Dr. Cirik, 1869 yılında Süveyş Kanalı’nın da açılmasıyla iki farklı zoocoğrafik alan olan substropikal Akdeniz ve tropikal Kızıldeniz’in birleştiğini, böylece her iki denizden de çeşitli organizmaların karşılıklı göçlerinin başladığını kaydetti.
  Prof. Dr. Cirik, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinin, son 15 yılda yaşanan iklim değişikliğine bağlı ısınma nedeniyle yaklaşık 500 tropikal balık türünü barındırdığına değindi:
  Türkiye’nin Doğu Akdeniz balıkçılığında ekonomik önem taşıyan Akdeniz mezgiti, paşa barbunu, nil barbunu, ıskarmoz, esmer sokar, beyaz sokar balık türleri, iklim sıcaklıklarının yükselmesi nedeniyle ülkemizdeki Kızıldeniz göçmeni balıklar arasına girdi. Bugün, Akdeniz’de yaşayan bir balık türünü göç dolayısıyla Marmara Denizi’nde de görmek mümkün hale geldi.

  Prof. Dr. Cirik, göç etmeyen balık türlerinin ise derinlere inerek sıcak havanın etkisinden kurtulmaya çalıştığını söyledi. Su mercanı, dil balığı, kırlangıç, mezgit, kefal türü balıkların gün ışığından daha az etkilenmek ve yaşam koşullarına uygun ortam sıcaklığında barınabilmek için derin sulara indiklerini belirten Prof. Dr. Şükran Cirik, lüfer, palamut, orkinos, hamsi ve sardalyanın ise göç etmeyi tercih ettiğini kaydetti.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sıcaklık Deniz Canlılarını Etkiliyor !

  Reklam  Isınan deniz suyundaki canlıları da etkiliyor. Bazı balık türleri göç etmeye başladı. ısınan sular ve aşırı güneş ışığından etkilenen balık ve canlılar daha serin sulara doğru göç ederek balık türü çeşitliliğini arttırmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi