Yeşil yaşamın ipuçları

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Yeşil yaşamın ipuçları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yeşil yaşamın ipuçları

  Reklam  Yeşil yaşamın ipuçları

  Forum Alev
  Küçük şeyler büyük farklar yaratabilir ve hayattaki bu küçük şeyler size kendinizi iyi hissettirir. Yapabileceğiniz bütün alternatifleri bulun ve hayal gücünüzü kullanın.

  İSTANBUL - Daha çevre bilincine sahip yaşam seçimleriyle yeni bir yaşam tarzına başlamak son derece eğlenceli ve tatmin edici olabilir. Nasıl küçük değişiklikler yapabileceğiniz konusunda kendinizi ve başkalarını eğitin, eğlenin ve ödüllerini paylaşın.TORBALARI YENİDEN KULLANIN
  Ortalama olarak bir insan günde bir ya da iki plastik torba tüketiyor ve bunlar yalnızca bir kez kullanılıyor. Bu torbalar doğada tam olarak yok olmadıkları için çevre açıından önemli sorunlara yol açıyor. Alışveriş ederken, file kullanın ya da yeniden kullanabileceğiniz bir torba tercih edin.

  ÇİHAZLARI KAPATIN, FİŞLERİ ÇEKİN
  Kullanmadığınız zamanlarda TV, DVD player, müzik seti bilgisayarlarınızı kapatın böylece yılda binlerce kilo karbondioksitin çevreye yayılmasını önlemi olursunuz. Bazı cihazların kapalı olsalar dahi elektrik sarfettiklerini unutmayın ve mutlaka fişlerini çekin

  IŞIKLARI SÖNDÜRÜN
  Anneniz odadan çıkmadan önce ışıkları söndürmenizi mutlaka size de söylerdi. Bunun tek amacı tasarruf değil, aynı zamanda elektrik kullanımının çevresel etkilerini azaltmak. Bu sayede çöp dağları oluşturan ampullerin kullanımı da azalmış oluyor.

  AÇIK HAVADA KURUTUN
  Çamaşırlarınızı kurutma makinesi yerine dışarıya asarak rüzar ve güneş yardımıyla kurutun. Bunun iyi bir tarafı da çamaşırlarda kurutma makinesi kokusu hissetmeyecek olmanız!

  ÇEVRE DOSTU, BİYOLOJİK OLARAK PARÇALANABİLEN VE ORGANİK ÜRÜNLERİ KULLANIN
  Evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ve cilt bakım ürünleri kimyasallar ve toksinler içerir; bunlar da hem sizi hem de çevre sağlığını tehdit eder. Temizlik yaparken yeşil ürünleri deneyin ve mutlaka etiketlerin üzerini okuyun. Çevrenizde sağlıklı ürünler satan yerleri araştırın, daha çevre dostu alışveriş alternatiflerinizi çoğaltın.

  SU ŞİŞELERİNİ YENİDEN DOLDURUN
  Yalnızca bir kez kullanılan milyonlarca plastik su şişesinin yüzde 80’i çöp dağları yaratmaya devam ediyor. Bu şişeleri atmayın ve yeniden kullanın. Ya da cam gibi daha güvenli bir malzemeden yapılan su şişelerini sürekli kullanmayı seçin.

  ISIYI AZALTIN
  Bulunduğunuz ortamdaki ısıyı mümkün olan en düşük seviyesinde tutun ve ısıyı artırmadan önce üzerinize daha kalın birşeyler giymeyi deneyin. Gece boyunca da ısıyı en düşük seviyesinde tutun.

  SATIN ALIRKEN DÜŞÜNÜN
  Alışveriş yaparken daha bilinçli olun, bir şeyi satın almadan önce ekolojik etkinizi bir düşünün ve bunu hafifletmeye çalışın. Bir ürün ya da hizmet satın alırken, kendi kendinize şu soruları sorun: Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Bu ürün nereden geliyor? Hangi malzemelerden yapılmış? Bu ürün yeniden kullanılabilir veya dönüştürülebilir mi?

  ATIK ÜRETİRKEN DE BİLİNÇLİ OLUN
  Atık miktarınızı azaltın; uzun süre kullanabileceğiniz uzun ömürlü ürünler alın. Örneğin yeniden şarj edilebilir piller, içi değiştirilebilir traş bıçakları gibi. Eğer bunları yapıyorsanız, bu kez de güvendiğiniz üreticilerin ürettiği çevre dostu malzemelerle yapılanları tercih edin. Her yıl atıklarınızı yüzde 10 azaltsanız yılda yaklaşık 600 kilo kadar karbondioksit salımını önlemiş olursunuz.

  YEREL OLANLARI SATIN ALIN
  Yerel, organik ve mümkün olduğunca çevre dostu üretimle yetiştirilmiş gıdaları satın alın. Böylece bağımsız yerel üreticileri desteklemiş, yerel ekonomiyi güçlendirmiş ve temiz sağlıklı ürünler almış olursunuz. Bunun amacı üretimden alışveriş çantanıza gelene kadar mümkün olduğunca daha az kaynak kullanımını desteklemektir.

  ATIKLARINIZI DOĞRU YÖNETİN
  Atıklarınızı ayırın, örneğin mukavvalar, şişeler ve tenekeler gibi ... Pekçok kuruluş bu dönüşümlü malzemeleri bazı hayır işlerinde ve sosyal projelerde kullanmak üzere topluyor. Yolda yürürken de elinizdeki çöpü mutlaka bir çöp kutusuna atın. Başkalarının sizden sonra toplamasını beklemeyin!
  Çevrenizi temiz tutun ve yaşadığınız yerin güzelleşmesine katkıda bulunun...
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yeşil yaşamın ipuçları

  Reklam  Güzel bir dünyada yaşamak için daha özverili ve daha dikkatli olmalıyız. Evde kullandığımız elektrikli eşyaları gerekli olmayanların fişini çekmeliyiz. alışverişlerimizi ihtiyacımıza göre yapmalıyız. Daha çok çevreye zarar vermeyen ürünleri seçmeye gayret göstermeliyiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi