Avrupa Saksağanı

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Avrupa Saksağanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Avrupa Saksağanı

  Reklam  Avrupa Saksağanı

  Forum Alev
  Avrupa Saksağanı


  Bilimsel sınıflandırma

  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Chordata (Kordalılar)
  Sınıf: Aves (Kuşlar)
  Takım: Passeriformes
  (Ötücü kuşlar)
  Familya: Corvidae
  (Kargagiller)
  Cins: Pica
  Tür: P. pica
  Binominal adı Pica pica
  Linnaeus 1758


  Yavru saksağan
  Avrupa saksağanı (Pica pica) kargagiller (Corvidae) familyasından tarlalar orman kenarları parklar ve banliyölerde yaygın görülen bir kuş türü. Avrupa'da boydan boya daha çok Asya'da ve Kuzeybatı Afrika'da üreyen yerleşik bir kuştur. Batı Avrupa'da saksağan İngilizce dilini konuşan kişilerce Avrupa papağanı ile eş anlamlı olarak sık sık kullanılır.

  Özellikleri

  Kuyruğu uzun ve sivri giysisi ise göz alıcı derecede siyah ve beyazdır. Başı sırtı ve göğsü mat siyah; omuzları ve alt tarafı beyazdır. Kanatları parlak çelik mavisidir; ancak kanatlarını açtığında uçlarının oldukça beyaz olduğu görülür. Kıçı ve kuyruk sokumu siyah kuyruğu parlak yeşil ve mordur. Güçlü hızlı ve düzgün kanat çırpışları ile uçuşu süratlidir. Sesi gür bir "çak çak çak çak".[1]

  Kültürde saksağan

  Saksağanın Avrupa kültüründe onu çok yönlü hurafelerle çevreleyen ortaklığı vardır. Genellikle konuşulan kuşun mutsuzluk ve probleme ortaklığıdır. Bu belkide onun çok iyi bilinen huysuzluğu kadar kaba sesi ve parlak objeleri çalma eğiliminden olabilir.

  Folklor

  • İsveç'dekuşun büyücülük ile bağlantılı olacağı kabul edilir.
  • İngiliz adalarında Devonshire'de saksağanlar kötü talih ile ilişkilendirilir
  • İskoçya'dabir saksağan evin penceresinin yanında ise ölümden haber verir.
  • Alman folklorunda saksağan aynı zamanda bir hırsız olarak görülür.
  • Çin kültüründe saksağan en popüler kuşlardan biridir. İyi heber ve talihin habercisi olarak görülür. Gerçekten onun Çince'deki isminin anlamı sevinç kuşudur.
  Saksağan şiiri

  Britanya ve İrlanda'da yaygın geleneksel şiir belgeleri mitlerde (ciddi şekilde inanıldığı açık değildir) saksağanların geleceği tahmin ettiği görülür. Bu ne kadar görüldüğüne bağlıdır. Şiir üzerine pek çok bölgesel varyasyonlar vardır. Bunun anlamı kesin ve açık bir varyasyon vermek imkansızdır.
  Carpe Jugulum'da Terry Pratchett'e göre saksağan hakkında pek çok şiir vardır. fakat bunların hiç biri çok güvenilir değildir. Çünkü onlar saksağanları bilen birisi değildir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Avrupa Saksağanı

  Reklam  Koyu siyah ve beyaz renkleri bu kuş türünün belirgin özellikleridir. Sesi kulağa pek hoş gelmez. Avrupa'da fazla olduğu için bu isimle anılmaktadır diğer ülkelerde de bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
saksağan,  Avrupa saksağanı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi