Waterslager Kanaryaların Eğitimi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Waterslager Kanaryaların Eğitimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Waterslager Kanaryaların Eğitimi

  Reklam  Waterslager Kanaryaların Eğitimi

  Forum Alev
  İyi bir su kanaryası yetiştirilmesi konuşu sansa kalmış bir iş değildir. Başarılı bir çiftleştirmede en önemli ve temel gereksinim genetik malzemenin çalışacak durumda olmasıdır.
  Diğer faktörler, sağlık, geniş havadar kafeslerin olması, odanın istenen talimatlara göre seçilmesi (gündüz sabah güneşi ışığını almalıdır), her iki ebeveynin sağlıklı olması, dişilerin yeterli bakımı ve diğer ilave faktörlerdir. Burada bu işlerin nasıl yapılacağı bütün kanaryalar için genel olarak aynı olduğundan bu konu burada işlenmeyecektir. Bizim üzerinde durmak istediğimiz konu yüksek kalite su kanaryasını nasıl elde edeceğimizdir.

  Yukarıdaki sorulardan birincisine olan cevap şöyle olacaktır : îyi genetik malzeme ile ne demek istiyoruz? İyi genetik malzeme üreme stokunun kalitesi veya başka basit ifadeyle ebeveynlerin genleri ile onlardan kazanılan genlerinde iyi şarkı söyleme yeteneğinin bulunması. Bizim özel durumumuzda, her iki ebeveynin aynı şarkıyı söyleyebilip, tekrarlandığı cinslerden, genlerden gelmiş olmaları gerekliliğinin önemidir. Daha önceki makalelerimizde açıkladığımız şekilde, su kanaryası genetik olarak su turu (water tour) şakımasını taşımalıdır ve ne yazık ki bütün erkek ve dişi kuşlarda bu özelliği taşımayabilirler. Biz, erkek kuşların ötmelerindeki nağmelerim dinleyerek ve su turlarını gözlemleyerek onlar hakkında bir karar verebilir, durumlarını tespit edebiliriz. Bizim sıkıntımız dişi kuşların kalıtımsal durumu hakkındaki yeterli bilgi sahibi olmayışımızdır. Bizim asıl gayemiz olan şampiyon bir erkek kanaryayı bir bilinmeyen nesilden gelen ve beklide daha da kötüsü karışık, kötü bir ırkdan gelen böyle bir dişi kuşla birlikte tutmamız bizim gayemize hizmet etmez. Böylece, bu konuda başarı esası birlikte yetiştirdiğimiz kuşların cinsi, cibilliyeti hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olmamızdır. Bu da hakikaten çok güç bir iştir, çünkü kuşların satın alınacağı yetiştiricilerin ancak çok ciddi olanları kanaryaların soy, cins kaydını tutmaktadırlar. Biz soyağacını bile satın alırken size verebilen köpek yetiştiricilerinin bile gerisinde kaldığımızı kabul etmeliyiz.

  Öyleyse bu işi çözmek için ne yapabiliriz ? İlk iş istenen yeterli fiyatı garanti edilen dişiler için ödemekten çekinmemektir. Normal olarak bir dişi kanaryanın fiyatı erkeğine göre kıyaslandığında dikkate bile alınamayacak miktardadır. Bu hususu dikkate almadan doğru dişi için istenen doğru fiyatı ödemeye arzulu olarak başlayıp ödemeliyiz, ikincisi, su kanaryasında kuşun melodi ötüşünde muayyen oryantasyonlar aramalıyız. Şarkı tipini kararlaştırdıktan sonra (umulur ki yavaşça ve açıkça yayınlanan, istenen turlar, derin klokkende'nin mevcudiyeti, hepsinin üstünde tatlı bir melodi olması. Hepsinin üstünde ise bu tatlılık ve yavaşlılık bir hızlı ve çabuk şarkının üstüne tercih edilmelidir. Üçüncüsü; beğendiğiniz kuş besleyicisin! arayıp bulmak ve ondan erkek için bir çift dişi satın almaktır. Tercihen satın aldığınız erkek kuşun, bunlar kuzenleri ve yeğenleri olmalıdır. Bu aradaki bir küçük akraba evliliği yapmak soya fazla bir zarar vermez ama şarkıda belirli bir istikamet olmasını garanti eder. Teoride, çiftleştirilecek erkeğin şampiyon olmaması gerekir. Ama, sizin bir şampiyonunuz varsa onu bir öğretmen olarak kullanabilirsizin ve onu asla çiftleştirmeyin ki şarkısının kalitesi bozulmasın. Mamafih, tavsiyelerle, uygulamalar arasında her zaman çok mesafe vardır. Ben doğrusu şampiyonları her zaman çiftleştirdim. Sanırım iyi cins su kanaryaları Amerika kıtasında çok az bulunduğundan onlar kopyalanmalıdırlar.

  KNBB'nin ve Belçika Ornitoloji Birliğinin (Union Omithologic Belgium) daha önceki sekreteri olan ve bir zamanlar dünyada bu sahada 2. olarak adı anılan arkadaşım Felix Bellens'in söylediğine göre 120 puandan daha fazla puan almış erkekleri çiftleştirmeyi nadiren yapmakta imiş. Kan bağı elde edilen neticede tesir eder bir husus olup bir 126 puan alan biri ile 90 puan alan erkek kardeşi aynı kandan aynı başarılı olarak kabul edilecektir.

  Eğer satın alacağınız dişilerinizin kalitesi hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız ne yapacaksınız. Doğru dişi kuşları seçmek için nasıl hareket edersiniz ? Daha önceler Dünya şampiyonu ve hakemi olan Roger De Clercq iyi klok sesi olan iyi bir erkek kuşu çeşitli birçok dişilerle çiftleştirmeyi tavsiye etmektedir. Genç erkek kuşların şakıdıkları şarkıları dinledikten sonra en derin kloklu sesli kız kardeşlerini bu iş için ayırın. Diğerleri ise satılabilir veya diğer erkek kuşlarla çiftleştirilebilir. Eğer aktif olarak özel olarak hazırlanmış su kanaryası şarkı yarışmasına girmek şansınız olursa bu şampiyonunuzun kış kardeşleriyle soyunu devam ettirmekte ki aynı şansı taşımaktadır. Genetik ile ilgili sorunu çözdükten sonra, geriye kalan işlerin halledilmesi daha kolaylıdır. Şubatta veya Mart ayında üretme mevsimine, işine başlayabilirsiniz ve 6 ay sonra her çift için 8 yeni gencin kafeste ortaya çıktığım göreceksiniz. Hatta bu safhadan evvel bile öğretmenin öğreteceği şarkı dinletilmeye başlanmalıdır. Bir söyleme bakılırsa, yumurtada iken bile erkek kanaryalar kanaryaların sesini dinlemekte ve o şarkıyı öğrenmekteymişler. Yeni doğmuş kanaryalara bir de mirden plaka takarak kimliklerini saptamak gereklidir. Bu işlem 9. ve 10. gününde kuşun gelişmesine göre bazen de 6. gününde yapılmalıdır. Kuşların çiftleşip, yetiştirilmesi konusunda yazılmış pek çok kaliteli iyi bilgi veren kitaplar, evcil hayvan satış yerleri ve kitapçılarda vardır, bu bilgileri elde etmek için buralara müracaat edilmelidir.

  İlk tüyleri dökmelerinden sonra, genç erkek kuşlar okula konarak şarkı eğitimine başlatılmalıdır. Ancak ise başlamadan, okulun önemi hakkındaki bazı düşüncelere dikkatiniz! çekelim. Her ne kadar, genç erkek kuşlar kendi soyunun gereği olarak şarkı söyleme kabiliyetlerim genlerinden almışlarsa da, onların şarkılarının parlatılmaya, cilalanmaya ihtiyacı vardır. Buraya kadar ne öğrenmişlerse istenen usule aykırı, kendiliğinden taklitle yaptıkları hareketlerdir (Uçma kafesinde oynarken ve yem yerken). Ama, okula gitmekle öğretmene konsantre olarak öğretmenlerim dinlemek ve onların şarkılarım taklit etmek dışında başka bir şeyle meşgul olmamak durumunda olacaklardır.

  Okula devam etmelerinin diğer bir avantajı da şarkı yarışması neticeleridir. Bu çalışmada daha iyi şarkı söylemekten daha başka bir de şarkı söylemesi için kendisine 30 dakikalık sürede ayrılacaktır. Aslında herhangi bir eğitim almadan veya kifayetsiz eğitimle, genç erkek kanarya bir yarışmada tamamıyla ses bile çıkarmadan durabilecektir. Bu karşın, iyi bir eğitim aldıktan sonra aynı kuşun insanların mevcudiyetine alıştığı İçin bir hakemin önünde bile ötebilecektir.

  Diğer avantaj ise yapılan tim yarışmasındaki kazanılan timce eğitimin bütün genç erkeklerin aynı şekilde müşterek şekilde şarkı söyleyeceği ve hepsinin aynı biçimde, tarzda şarkı söyleyebileceğidir. Bu kazanılan aynı şekilde timce söylenebilen şarkı söyleme kazanımı olarak kabul edilmelidir, çünkü timce yapılan yarışmalarda uyum puanları hepside aynı moda ve tonda şakıyan dört kusa verilmektedir. Sonuç olarak yeterli bir eğitimle yetiştirilen bir su kanaryası 8 veya 9 aylıkken aldıkları bu eğitim ile öğrendikleri melodileri hayatinin geri kalan kısmında hatırlayarak ve icra edebilecektir. Anlatılan bu eğitimi almayan kuşlar bu istenen duruma kendiliğinden gelmeleri bazı durumlarda bir yıldan daha süre almaktadır.  Genç Su Kanaryalarının Eğitimi


  Genç erkek kanarya 6 aylık olduğunda ötme kafesi denen bir kafese (15x20x21 ölçülerinde hazırlanmış) konacaktır. Bu küçük ötme kafesinin ölçüleri standart ölçüler olup, bu ölçüdeki kafesler topluca 20 veya 30 tanesi bu tip kanarya kafeslerinin büyük kutu (kabinet) şeklindeki toplu kafeslere konması için hazırlanmıştır. Bu büyük kutu kafesinin önüne de içerisini karartmak için bir perdesi bulunmalıdır. Kuşların yemlenme ve su içmesi bu her kafesin dışında olmalıdır. Bu şekildeki bir uygulamada hergün kuşların yiyecek ve içeceklerin tamamlanması kolay olacaktır.

  Böylece, tüy dökümünden sonra kuşlar bu kafeslere konurlar. Küçük kafeslerinin arasına bu sırada hiçbir bölme konmamalıdır. Bu bir hafta içinde yemeği içmeyi arasıra küçük başlarım dışarıda çıkararak öğrenirken bu arada orada yalnız olmadıklarım ve bir aile ortamında yaşadığım anlayarak bu ortama çevre alışırlar. Bir hafta sonra büyük kafes kutusunu biraz ışığım kısarak karartırken her küçük kuş kafeslerinin arasına da karton veya kontrplak parçası koyarak ayırınız. Daha sonra büyük kafes kutusunun kapağım kapatınız. îçeriye koyduğunuz öğrenci kanaryalarla, usta kanaryaları yerleştirirken en iyi şarkı söyleyen öğretmen kanaryalar seçilerek konulmalıdır ancak bu seçimde gençlerle öğretmenlerin aynı tip, istikamette şarkı söyleyenler arasından dikkatle seçilerek yerleştirilmesi şarttır.

  Bu yerleştirmede en önemli başta gelen şart gençlerin ve öğretmen kanaryaların aynı tip ve yönde şarkı söylemeleri mecburidir. Çünkü bu genç kanaryaların öğretmenlerinin öğretmeye çalıştıkları tipteki şarkıları söylemeye yetenekleri bulunmadığından o şarkılara uygun olmadıklarından bu genç kanaryaların şarkılarının mükemmel hale getirilmesi gayesine erişemeyeceksiniz.

  Bir hafta sonra genç kuşlar tamamen karanlıkta bırakılarak öğretmenleri dinleyerek geçirmeleri sağlanır. Onlar orada tamamen sessiz ve tam olarak okunan şarkılara konsantre olarak kalacaklardır. Bu sırada okunan şarkıları dinleyerek öğreneceklerdir. Hergün perdeler açılıp, yem ve su verilirken çok mutlu olacaklardır. Bu perde açıldığında gördükleri ışık onları ötmeye teşvik edecek veya bütün gün hoşlarına giden şarkılar söyleyen öğretmenlerinin şarkılarını taklit edeceklerdir. Bu anlatılanlar 6/7 hafta boyunca uygulanırken, küçük kafesleri hergün bir süre dışarı çıkararak odadaki doğal olmayan ışığa alıştırın. Bu konuda akla gelen soru ışık onlar için yiyecek ve eğlencemi demektir olacaktır.

  Genç kuşların kafeslerini kendilerinin kimlikleri de belirlendikten sonra sık sık yer ve sıralarını da değiştirmelisiniz. Bu yerlerin rasgele değiştirilmesi sayesinde genç kuşlar bitişiklerindeki kafeste hangi kuş olursa olsun tesir altında kalmadan şakımayı öğrenip, alışırken, öte yandan da ilerideki katılacakları ses yarışmalarında da benzer durumda yanlarında hangi kuş olursa olsun öğrendiklerini sergilemeye hazırlanmış olacaklardır. En sonunda, sonuncu haftada elektrikle aydınlatılan bir masa üzerine kafesleri koyarak onları yarışmadaki hakemin uyguladığı şartlara alıştırmaya çalışmak üzere önlerinde oturun. Kuşlarınızın bu yarışma şartlarında bile güzel öttüğünü görerek haftalardır ettiğiniz gayretlerin sonucundaki ödülünü aldığınızı görecekseniz. Bu sırada kuşlarınızın size öğretmenlerinin terennüm ettiklerine yakın güzellikte iyi bir klok ve güzel şarkılar sunmaya başladıklarına şahit olacaksınız.

  Kuşlarınızın sağlık durumunu hergün muntazam kontrol ederek hasta olanı varsa hemen aralarından çıkarınız.

  Tape-recorder kayıt cihazlarının kullanılması ile ilgili tavsiyemize gelince, bu usulün kullanılması ideal bir metot değildir, ancak eğer iyi bir öğretmen kuşunuz yoksa başka çare olmadığından uygulanır. Ancak, bu metot çok pahalı olup uygulaması için çok emek ve gayret gerektirir. Fakat, unutmayınız ki kuşların aynı soyundan gelen bir öğretmenin yerini hiçbir şey dolduramaz. Kısaca özetlersek, yukarıdaki anlatılanlar kuş besleyiciler için bulunmaz bilgi ödülü olarak kabul edilmelidir. Halkın çoğu bu uygulamayı insanlık dışı olarak da görmektedirler. Ancak gerçek olan yetiştirilmiş, beğenilen bütün harzer, timbrado ve waterslager kanaryaları ancak bu şekil eğitim sürecinden on yıllarca geçerek yetiştirilmiştir. Bir şampiyon, kolej e giden birisi gibi bu eğitimden geçmeden şampiyon olamaz. Netice zahmete değecek kadar memnuniyet vericidir.


 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Waterslager Kanaryaların Eğitimi

  Reklam  Her kuş türünün değişik çeşitleri de olmaktadır.Her bölge yada iklime göre farklı olmaktadırlar.Kuşların korunması doğanın korunması anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi