Tüm Yırtıcı Kuşlar !

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Tüm Yırtıcı Kuşlar ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  _=Deniz=_
  Emekli
  Reklam

  Tüm Yırtıcı Kuşlar !

  Reklam  Tüm Yırtıcı Kuşlar !

  Forum Alev
  Ülkemizde vahşi yaşamda Gündüz Yırtıcıları (lat. Falconiformes) takımına ait 40 ve Gece Yırtıcıları (lat. Strigiformes) takımına ait 10 olmak üzere toplam 50 yırtıcı kuş türü bulunuyor. Bu sayılar Falconiformes takımına ait Atmacagiller'de (Accipitridae) 28, Balıkkartalıgiller'de (Pandionidae) 1, Doğangiller'de (Falconidae) 11 ve Strigiformes takımına ait Peçeli Baykuşgiller'de (Tytonidae) 1 ve Baykuşgiller'de (Strigidae) 9 tür olarak dağılıyor.

  Gündüz Yırtıcıları (atmaca, kartal, doğan, şahin, kerkenez, çaylak, delice gibi) dediğimiz Falconiformes takımından olan kuşların kısa ve kalın gagalarının kenarları çok keskin, üst gagalarının ucu çengel gibi aşağı kıvrıktır. Burun delikleri, yumuşak ve tüysüz bir kısımla (ceroma) çevrilidir. Ayak parmakları pençe şeklinde olup, uzun, sivri ve kıvrık tırnaklarla sonlanır. Gözler oransal olarak büyüktür ve görme duyuları çok iyi gelişmiştir. Leşlerle beslenen türler (akbabalar) haricinde, canlı av yakalama yeteneği oldukça iyi gelişmiştir. Eşeyler arasında görüntü farkı azdır, sadece bazı türlerde dişi erkekten daha büyüktür. Yavru bakımı uzundur. Bazı türlerde yalnızca dişiler, bazılarında da yalnızca erkekler kuluçkaya yatar.

  Gece Yırtıcıları (puhu, kukumav ve diğer baykuşlar) takımından olan kuşlar ise akşam karanlığında ya da geceleri aktif olan yırtıcı kuşlardır. Baş büyük ve yuvarlak, kanatlar uzun, gözler öne dönük ve oransal olarak iri, gaga kısa ve kıvrık, tüyleri yumuşaktır. Gözlerin çevresinde de bir tüy halkası bulunur. Geceleri avlanmanın bir gereği olarak, görme ve işitme duyuları çok iyi gelişmiş, ancak gözlerin önde olması nedeniyle görüş alanları daralmıştır. Bu olumsuzluk, başın 270° çevrilebilmesiyle telafi edilir. Başın bu şekilde çevrilebilmesi ve asimetrik konumlu kulakların sayesinde, seslerin yönünü çok net bir şekilde saptayabilirler. Arkaya yönelik tek ayak parmağı, öne de çevrilebilir. Avın yakalanmasında yardımcı olan tırnaklar, çengel gibi kıvrıktır. Kursakları bulunmaz, avın sert yapılı (kitin ve kemik yapılı) kısımları sıkıştırılmış bir "kusuk (pellet)" halinde dışarı atılır. Dişiler ve erkekler arasında dimorfizm yoktur. Sadece dişiler kuluçkaya yatar, erkekler kuluçkadaki dişileri besler. Yavru bakımından her iki eşey de sorumludur.

  Ülkemizde yaşayan Yırtıcı Kuşlar:

  KARTALLAR

  Kaya Kartalı (Aquila chrysaetos)  Koyu kahverengi ve iri bir yırtıcıdır. 2 metreyi aşan kanat açıklığıyla Avrupa'nın en iri kartalıdır. Uçuşu görkemli ve zariftir. Diğer kartallardan farklı olarak süzülürken ve dönerek yükselirken kanatlarını şahinler gibi yukarı kaldırır. Kayalık dağlarda ve dağlık ormanlarda yaşar. Çok güçlü pençeleri vardır. Kenetlenen parmak kaslarıyla avını havaya kaldırabilir. Geyik gibi büyük memelilerdeni tilki gibi yırtıcılara kadar neredeyse her çeşit hayvanı avlar. Yuva yaptığı kayalık akarsu vadilerine barajlar yapıldığı için üreme alanları giderek azalmaktadır

  Şah Kartal (Aquila heliaca)


  Daha çok kuzey ve iç bölgelerimizde yaşayan Şah Kartal, yuvasını yaşlı ve iri ağaçların tepelerine yapar. Bu tür ağaçların ormanlardan kesilmesi, en önemli gıdası olan tarlafarelerinin, tarım ilaçlarıyla zehirlenmesi, soyunu yok oluş sınırına getirdi. Ankara Kuş Gözlem Topluluğu, 1995 yılında yaptığı bir çalışmada, bu türün Türkiye'de en fazla 30 çiftinin yaşadığını belirlemişti.

  Bozkır Kartalı (Aquila nipalensis)


  Türkiye'de göç sırasında görülen bu tür aynı zamanda çok az sayılarda Orta Anadolu'da üremekte. Türkiye'nin en ender kuşlarından biri…

  Büyük Orman Kartalı (Aquila clanga)


  Büyük bağıran kartal da denen bu tür, Anadolu'da daha çok kış göçmeni olarak görülür. Artık çok az görülüyor.

  Küçük Orman Kartalı (Aquila pomarina)


  Büyük orman kartalının daha geniş olan kanatları yedi parmaklı iken, küçük orman kartalı altı parmaklıdır. Koyu kahverengidir, kanat örtüleri uçuş teleklerinden daha açıktır, primerlerinin dibinde açık renk bir beneği, kuyruğunun üzerinde ise açık renk bir lekesi vardır.

  Tavşancıl (Aquila fasciatus)


  Kalın kanatlı, küt köşeli kuyruklu bir kartaldır. Çok çeşitli yerlerde bulunabilir. Yarı çöl, bozkır, Akdeniz tipi ormanlar, makiler ve çayırlarda yaşar. Yuvasını yüksek ve manzaraya hakim kayalıklara yapar.

  Küçük Kartal (Aquila pennatus)


  Dikkat çekecek derecede geniş ve yuvarlak kafası, çaylağınkine benzeyen açık renk bir örtü şeridine sahip üst tarafının güçlü deseni ve açık renk omuzları ve kuyruk sokumu ile küçük bir kartaldır.

  Yılan Kartalı (Circaetus gallicus)


  Başı vücuduna oranla iridir. Kuyruğu ve sırtı kahverengi, karnı açık renklidir. Yaz aylarında tüm ülkede seyrek ağaçlık arazilerde görülür.

  Akkuyruklu Kartal (Haliaeetus albicilla)


  Deniz kartalı da denen bu tür, Türkiye'nin daha çok Batı ve Kuzey bölgelerinde ender olarak görülüyor. Deniz, göl ve ırmak kıyılarındaki ormanlarda büyük tepeli ağaçların üzerine yuva yapan deniz kartalları, tüm Avrupa'da tehlikede…

  Balık Kartalı (Pandion heliaetus)


  Suya dalan tek yırtıcı kuştur. Kanatları uzundur ve uçuşu martıyı andırır. Büyük akarsu ve göllerin kıyılarında balıkla beslenerek yaşayan balık kartalı, yurdumuzda bir zamanlar tüm Karadeniz kıyılarında üremekteydi. Artık Karadeniz’de sadece Bafra Ovası’nda bulunuyor. İç ve Batı bölgelerdeki pek çok sulak alanda ise hâlâ görülmektelrr 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tüm Yırtıcı Kuşlar !

  Reklam  Gündüz ve gece çıkan kuşlar farklıdır. Mesela bir tek gece avlanmaya çıkan kuşlar, kukumav ve puhu kuşlarıdır. Gündüz çıkan kuşlar ise kartal, doğan, şahin, atmaca, kartal, delice gibi kuş türleridir.+ Yorum Gönder
yırtıcı kuşlar isimleri,  yırtıcı kuş isimleri,  yırtıcı kuşların isimleri,  yırtıcı kuşlar,  yırtıcı bir kuş
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi