Crossover Games 8 ile Team Fortress 2 Kurulumu ve Grafik İncelemesi

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden Crossover Games 8 ile Team Fortress 2 Kurulumu ve Grafik İncelemesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Crossover Games 8 ile Team Fortress 2 Kurulumu ve Grafik İncelemesi

  Reklam  Crossover Games 8 ile Team Fortress 2 Kurulumu ve Grafik İncelemesi

  Forum Alev
  Evet. Snow Leopard piyasaya çıktı. Peki ya yeni bir Crossover sürümü? Burada Snow Leopard işletim sisteminde Crossover 8 kullanarak Steam kuracağız ve Steam üzerinden orjinal Team Fortress 2 çalıştırıp oynayacağız.
  Crossover Games’in Change Log’larını takip ederseniz çoğu yeniliğin Steam, Half Life 2 ve Team Fortress 2 üzerinde yoğunlaştığını farkedersiniz ki bence Crossover Games, satışlarını bunlara borçlu. Benim asıl sorduğum soru, bu yeni Crossover Games sürümünde grafiklerde bir gelişme olacak mı? Zira eski sürümlerde de Team Fortress 2 güzelce çalışıyordu fakat Crossover Games DX8.1 ile çalıştığı için parlamalar olmuyor, Shader problemleri yaşanıyordu. Bakalım bu yeni Crossover Games sürümünde bir fark görecekmiyiz. Artık kuruluma başlayalım.

  Crossover Games, Steam kurulum için hazır bir yol çizmiştir ve biz bu yolu kullanacağız. Adım adım internetten indirilecek ve otomatik kurulacak olan yazılımlar Steam ve oyunlarının en stabil şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu yüzden listede hazır bulunan bir yazılım yükleme yolu var ise manuel kurulum yolundan gitmeyin, stabilite problemleri yaşarsınız. “Nasıl olacak o?” derseniz yeri gelen zamanda belirteceğim.


  Bottle kurulumu baya uzun sürebilir, sabıra bekleyiniz.
  Steam yazılımı ve steam oyunları için gerekli Windows yazılımları ve fontları indirilecektir. Eğer bu fontları yüklemezseniz az sonra oynayacağımız oyunda problemler yaşarsınız. Gördüğüm kadarıyla örnek verirsek, Team Fortress 2 ana menülerinde ve oyunun içerisindeki skor tablosunda yazılar kayar ya da hiç gözükmez.


  Otomatik Flash Player kurulumu, Crossover Games 8 ile yeni gelen özellikler arasında yer alıyor gerçi asıl isteğimiz olan grafik yenilikleri için pek yersiz bir özellik. Eski Crossover Games sürümlerinde otomatik steam kurulumu yapılamadığı için “Core Fonts” denilen ana sistem fontlarını kendiniz çekmek zorunda kalıyordunuz. Neyse ki otomatik kurulumlarla bizi bu dertten kurtardılar.
  Sıradaki süpriz, Microsoft DirectX Runtime kurulumu. Yaklaşık 97mb olduğu için sizi baya bekleticektir. Umarım bu DX9 oyunda da karşılığını gösterecektir yoksa boşuna bekliyoruz  Devam edicek sonraki mesaj 2. 2
  computer
  Özel Üye

  --->: Crossover Games 8 ile Team Fortress 2 Kurulumu ve Grafik İncelemesi

  Reklam  Steam kurulum penceresinde bir değişiklik yapmadan ilerleyip kurulumu bitirebilirsiniz. Sizden internet hızınız ve kurulum dilinizi soracaktır. Sonrasında kurulum bitecek ve internet üzerinden güncellemesini yapacaktır. Bu sırada Crossover penceremizin işlevinin bittiğini görebiliriz. “Finished” diyerek kapatalım ve Steam güncellemesinin bitmesini bekleyelim.


  Steam hesabınız varsa sağ tarafa tıklayarak giriş yapıyorsunuz. Hesabınız yoksa sol taraftan alıyorsunuz. Ama yeni hesap aldığınız zaman hesabınızda oyun bulunmayacağı için oyun almadıkca birşey oynayamayacaksınız. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra tekrar platform güncellemeleri yapılacaktır internetten.

  Kurulumumuzun Steam kısmı bitmiştir. Bizi karşılayan Steam Store ekranında yüklediğimiz Flash eklentisinin faydasını görüyoruz. (Team Fortress 2 yazan bölüm otomatik akarak yeni haberleri bildiriyor. Flash kurmasaydık boş gözükecekti) Steam Internet Explorer tabanından faydalanıyor yani otomatik kurduğumuz Flash eklentisi Internet Explorer içindi.

  Benim hesabımdaki oyunların listesi yukarıdadır. Şimdi her Steam kullanıcısı oyunları nasıl kuracağını bilir ama yeni kullanıcılar için tekrar bir anlatalım. Steam hesabınız üzerinden oyun aldığınız zaman My Games sekmesinde kendisi belirir ve üstüne çift tıklandığında indirilmeye başlar. Yani orjinal oyun aldım DVD’si nerede derdi yok. İki tık ile bilgisayarınızda.

  Bilgisayarınıza format atacaksınız ve Steam oyunlarını backup almak istiyorsunuz böylece tekrar çekmek zorunda kalmayacaksınız. Tek yapmanız gereken oyunların dosyalarını Steam klasöründen kopyalayıp istediğiniz yere koymak. Şuan benim Team Fortress 2′yi kurmam ile aynı olacak çünkü Team Fortress 2 dosyalarının hazır çekilmişi Windows kısmımda mevcut. Buyrun kopyalayalım ve Crossover içerisindeki Steam’e koyalım. Ama önce Steam’den çıkmayı unutmayın.
  Steam oyunlarının ana dosyaları Steam klasörünün içerisindeki “steamapps” klasörünün içerisindedir. Görselde gördüğünüz klasörün içerisindeki sadece Team Fortress 2′nin dosyalarıdır. Başka oyun yüklü olsaydı o dosyalar da burada olacaktı bu yüzden oyunlarınızı yedeklerken yanlış dosyayı yanlış oyuna yedeklemeyin.
  Bu sistemin güzelliği, ortak dosyalar kullanmasıdır. Half Life 2 “Source” olarak adlandırılan grafik motorunu kullanır. Team Fortress 2, Counter Strike, Garry’s Mod gibi oyunlar da bir bakıma Half Life 2 Mod’u olduğu için bu klasör içindeki Source dosyalarını ortak kullanırlar böylece gereksiz çoklanarak fazla yer işgal etmezler.
  “Zatoyouareoff” olarak adlandırılan klasör ise benim kullanıcı adımdır ve Steam üzerinden bu hesapla oynadığım her oyunun kullanıcı bilgilerini içerisinde tutar. Bu bilgilere örnek verirsek; kişisel spray’ler, fare hassaslığı, oyunlarda kazandığınız ödüller olarak uzar gider. Bu yüzden bu klasörü de yedeklemekte çok fayda var. Şimdi bu bütün dosyaları Crossover’a kurduğumuz Steam’in klasöründe aynı yere koyuyoruz. Crossover’da SteamApps dizini ise şöyledir,
  Users\Library\Application Support\CrossOver Games\Bottles\default\drive_c\Program Files\Steam\steamapps  Kopyalama işlemimiz bittikten sonra Steam’i açalım. Gördüğünüz gibi hazır. Ama daha yapmamız gereken birşey daha var. Malum, Crossover ile oynayacağız. Birkaç parametre eklememiz lazım. Oyuna sağ tıklayıp Properties diyoruz. Oradan da Set Launch Options butonuna. Yanyana “-novid -sw -console” (tırnaklar olmadan) yazıyoruz. Novid, başında musluk vanası olan adam (Valve) videosunu göstertmiyor. Console, oyunda konsolu aktif ediyor. Sw, oyunu Windowed Mode’da açıyor. Windows gibi alt tab yapamayacağımız için pencere modunda kullanıyorum, siz isterseniz bunu yazmayın. Yazmanız da bittikten sonra oyunu açabiliriz. Oyunumuza çift tıklıyoruz ve açıyoruz…


  İşte DX9 desteği bize ellerini sallıyor. Gerekli ayarları yaptıktan sonra bol aksiyonlu bir oda seçelim kendimize.

  Favori haritam Dustbowl. Manyak bir engineer olduğumu da tablodan görüyorsunuz

  FPS düşüklüğü benim gereksiz ayar yükseltmemden. Sonuçta herşey en yüksekte iken Windows’da kasmıyor ama Crossover’da biraz düşürmek gerek. Normalde ise ne yazık ki grafikleri bozmadan FPS 30′u kolay kolay geçemiyor. Bunun dışında isteğimiz olan DirectX9 desteğine kavuştuk, ekran görüntülerinden de belli olduğu gibi. Test edildi, onaylandı.
  DirectX8.1 ile çalışan halinin ekran görüntüleri Codeweavers’ın sitesinde mevcut. Karakterlerin üzerlerindeki parlamalardan hemen farkı anlarsınız.
  MacBookPro – 2.4ghz Core2Duo – 4GB 667mhz Ram – 8600M GT 256mb+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi