Mac OS X Üzerinde Türkçe Yazım (İmlâ) Denetimi

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden Mac OS X Üzerinde Türkçe Yazım (İmlâ) Denetimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Mac OS X Üzerinde Türkçe Yazım (İmlâ) Denetimi

  Reklam  Mac OS X Üzerinde Türkçe Yazım (İmlâ) Denetimi

  Forum Alev
  Çoğu kullanıcının uzun süredir bu sorundan yakındığını gözlemlediğim için bu ufak yardım makalesini yazmaya kadar verdim. Malumunuz Apple henüz resmi olarak Mac OS X için Türkçe desteği vermiyor. Bu işi ülkemizde Bilkom üslenmiş durumda ancak ne yazık ki Türk Mac kullanıcılarını az dahi olsa tatmin edecek düzeyden çok uzaktalar. Apple’ın iPhone için hazırladığı Türkçe arayüz ve yerleşik Türkçe yazım denetimi, şu an ki Mac OS X’in Türkçe uyarlamasından kat kat ileri düzeyde.


  Ben İngilizce sistem kullanıyorum. Bunu marifet olsun diye yapmıyorum tabii ki de. Yerelleştirmeler (henüz) Apple’ın güncellemeleri ile paralel yapılmadığından ve bazen de sistemin kararlılığını bozduğundan ötürü kullanmıyorum. Benim gibi İngilizce sistem kullananlar için Türkçe yazım denetimi olmazsa olmaz bir ihtiyaç.

  Aşağıda açıkladığım bir kaç basit adımı uygulayarak sizler de sisteminizde Türkçe yazım denetimine sahip olabilirsiniz.
  Öncelikle bu dosyayı bilgisayarınıza indirin. Daha sonra bu .zip dosyasını açarak içindekileri aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Macintosh HD=>Library=>Spelling klasörüne sürükleyip bırakın.

  Daha sonra System Preferences=>Language&Text bölümüne gelin. Language kısmındaki ”Order to sorted list:” yazan kısımdan Türkçe’yi seçin ve sol taraftaki listede Türkçe’nin en üstte öncelikli dil olarak bulunmasına dikkat edin. Değilse en üste sürükleyin. Listede yoksa Aşağıdaki ”Edit list…” tuşuna basarak çıkan listede işaretleyin.


  Test kısmından da Türkçe’yi seçmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

  Son olarak Log Out yapın. Bundan sonra Safari, TextEdit, Mail, iWork, Microsoft Word for Mac ve daha nice uygulama içerisinde Türkçe yazım denetimden faydalanabilirsiniz.

  Ufak bir örnekle açıklayalım:

  Sitemizde ve özellikle de forumumuzda düzgün Türkçe kullanımına ne kadar özen gösterdiğimiz meşhurdur. Artık bundan sonra hem bilgisayarınızla yaptığınız günlük rutin yazılı işlerinizde, hem de forumumuz içinde düzgün Türkçe yazıma daha da dikkat edeceğinize eminim. Unutmayalım ki; Bizi bir arada tutan en önemli şey dilimiz ve birbirimizi anlamazsak yardımcı da olmayız… :)
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Mac OS X Üzerinde Türkçe Yazım (İmlâ) Denetimi

  Reklam  yazım denetimleri günlük yazı işlemlerimizde oldukça güzel rahatlık sunmaktadır zira önemli bir belge hazırlandığında yazım kurallarını denetleyip düzeltmekten yorulmuşsunuzdur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi