Bu Aldatma mı, Değil mi? cevaplar sizden :)

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Magazin - Dedikodu Bölümünden Bu Aldatma mı, Değil mi? cevaplar sizden :) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eftalya_
  Yeni Üye
  Reklam

  Bu Aldatma mı, Değil mi? cevaplar sizden :)

  Reklam  Bu Aldatma mı, Değil mi? cevaplar sizden :)

  Forum Alev
  Evli bir kadın.. İş görüşmesi için organize edilen küçük bir toplantıda bir adamla tanışıyor. Kadından bakışlarını kaçırmayan adam bekar... Toplantı sonrası birbirlerine kartları ve mail adreslerini veriyorlar. Messenger’da da birbirlerinin adreslerini kaydediyorlar daha sonra. Zaman geçtikçe iletişim sıklaşıyor. Mesajlaşıyorlar her gün... Konu önce işle ilgili yazışmalarda odaklanıyor. Fakat süreç içinde, birbirlerine iltifatlarda bulunuyorlar. Sayıları çok az olsa da, bazı evli kadınlar bu tip ilişkilerin “masumane” olduğu, ilişkiyi yıpratmadığı görüşündeler..

  Konuya girmeden önce yapılan bir araştırmadan söz edelim. Çünkü o araştırmanın sonucuna göre böyle bir yazı hazırlamaya karar verdik! Ünlü prezervatif şirketi Durex, 41 ülkede “aldatma” üzerine bir araştırma yapmış. Bu araştırmada en fazla Türkler’in eşlerine ihanet ettiği sonucu ortaya çıkmış.

  Dünyanın en eski toplumsal “suç”u ihanet aslında. Aldatma konusu artık her iki kişiden birini ilgilendiriyor diyebiliriz. Durex’in sonuçlarından erkekler çıkmış ağırlıkla olarak ama sadece onlar aldatmıyor. Zaten matematiksel olarak şu hesabı yapmak lazım, Her erkek eşini bir kadınla aldatıyor. O kadınların hepsinin “bekar“ olduğunu varsayamayız .Demek ki, neredeyse “aldatan erkek” sayısı kadar kadın var ortalıkta. Kadınlar da ihanetin içinde yer alabiliyor yani..

  Zaten bu çağın en fazla kullanılan iletişim modeli Chat konuşmalarında bu birliktelikler daha net açığa çıkıyor. Chat yapan kadınların çoğu evliymiş! İtiraf sitelerine mail atan erkekler de, genellikle evli kadınlarla önce chat yapıp daha sonra da tanıştıklarını söylüyorlar. Sanal aldatmalar bir yana, gerçek hayatta da yaşanıyor yasak birliktelikler.

  Evlilikte aldatma konusunda daha çok "aldatan erkek" figürü öne çıkıyor. Eşini aldatan kadınların oranı nedir acaba? Bunu da yine bazı araştırmalar ortaya çıkartıyor. Örneğin yapılan bir araştırma kapsamında, "Eşinizden başka bir erkekten hoşlandınız mı" sorusuna ankete katılan kadınların yüzde 13'ü "evet" yanıtını vermiş. Tabii çoğu "mutsuz" olduğunu, bu nedenle “dışarıya” yöneldiğini söylemiş.


  Psikiyatrist Armağan Samancı'ya göre de, Türkiye'de "erkek aldatır ama kadın aldatmaz" gibi bir önyargı bulunuyor. “Buna karşılık kadınlar da erkekler gibi eşlerini, flörtlerini aldatabiliyorlar" yorumunu yapıyor uzman. Aldatmanın nedenleri arasında "duygusal anlamda yalnız bırakılma" var. Bu durumdaki kadınların bazıları “intikam” için de aldatıyor.

  MSN ile başlayan ilişki

  Aldatmanın da çok farklı “düzeyleri var. İşte bir örnek: Evli bir kadın.. İş görüşmesi için organize edilen küçük bir toplantıda bir adamla tanışıyor. Kadın evli, adam ise bekar. Kadından bakışlarını kaçırmayan adam, toplantı sonrası mail adresini veriyor. Messenger’da birbirlerinin adreslerini kaydediyorlar. Sonra mesajlaşıyorlar her gün... Konu önce işle ilgili yazışmalarda odaklanıyor. Fakat zaman geçtikçe birbirlerine iltifatlarda bulunuyorlar. Kadın bunun “masumane” olduğu, ilişkiyi yıpratmadığı görüşünde..

  Eşinden başka bir erkeğe ilgi duyan kadınların bazıları, bunu sadece "hoşlanma " düzeyinde yaşadığını söylüyor. . Bu flört ilişkiye geçmeden, ileriye gitmeden sürebiliyorsa evliliğe zarar vermezmiş!.

  Bu tip ilişkilerin yaşandığı yerler ise ya ofisler ya da cafe gibi mekanlar. Ofislerde karşılıklı bakışmalarla "masumane" olarak süren ilişkilere de tanık oldukların söyleyen insanlar var.. Bunlar arasında evliliğinin iyi gittiğini söyleyen kadınlar de mevcut. Dünyaya baktığımızda benzer olaylar başka ülkelerde de yaşıyor İhanetin Amerikan toplumunda yaşanan boyutuna baktığımızda şaşırıyoruz. Orada oran hayli yüksek. Kadınların yüzde 60'ı en az bir kez eşini aldatıyormuş. Aralarında yüzde 25 oranında kadın eşlerinden boşanıp bu yasak aşklarıyla evleniyorlarmış..

  Bazı kadınlar ihaneti kısa bir ilişkiden çok, uzun süreli ve duygusal açıdan güçlü yaşamayı istiyor. . Bu konu artık TV dizilerine konu olmuş durumda. Avrupa'da da 18-60 yaşlarında 4 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmada. 25-60 arası kadınların yüzde 42'si en az bir kere eşini aldatmış!

  Kıskandırmak için mi?

  Aldatan kadınlar, yasak aşkın daha heyecanlı olduğunu söylüyormuş. Kıskanmaktan ziyade kıskandırmak diye bir şey var artık. Bir sürü kadın kendilerine güvenleri sarsıldığı için ihanet ediyor. Bazıları son derece cüretkar tavırla bunu ima edebiliyor. Kocasına da bunu hissetiren kadın "Kıskanılan kadın" olarak daha çok değer göreceğini düşünüyor.


  Peki evli kadının bu “hafif” flörtü nasıl karşılanıyor. E. K, daha önce, kendisinin “karşılıklı bakışma” tarzında yaşadığı ilişkisi olduğunu anlatıyor. Bu anlamda kendini kesinlikle bundan alamadığını, o erkeği beğendiğini bakışlarıyla belli ettiğini ama daha ileriye gitmediğini açıklıyor. “Bu ihanet mi?” Ona göre değil. İhanet yatakta gerçekleşiyor ona göre. H. F. İse bir muhasebeci. Mükellefiyle iş toplantısından sonra bir kafede oturduğunu ev ilişkinin “sohbet” düzeyinde olduğunu vurguluyor. Peki kocası biliyor mu? “Biliyor” diyor. “Ama o bunun iş ilişkisi olduğunu bildiği için sorun yapmıyor” diyor.


  “Masum düzeyde“aldatma olur mu?

  Sadece kendisinin değil başka hemcinslerini de bunu yaşadığını bildiğini belirtiyor. “Sahici hayatta ihaneti gizleme sahneleri gözümüze çarpar. Kadın kocasını aldatır ama kocası bilmez fakat çevresi ise farkındadır. Üstelik onlar cinselliği de yaşar ama gizlilik bu toplumda ahlaksızlığın en büyük bekçisi olduğu için onlar gölgede kalmayı biliyorlar" …


  Bilgi çağı diye de nitelenen bu modern çağda, kadınlar için hazırlanan farklı bir mizansen var. Gazete ve TV gibi onlarca iletişim aracı artık hiç bir olayın gizli kapaklı yaşanmasına izin vermiyor. Gazetelerde okuduğumuz “Artık kadınlar da anlatıyor” haberlerine ise şaşırmamak lazım. Belki çok önceden bu yana böyleydi Ama şimdi daha çok medya organı ile bir çok kıyıda köşede kalmış olayı öğrenebiliyoruz. Belki haber ağının daha az olduğu zamanlarda haber alma olanağımız yoktu.. Oysa evliliğin aykırı hikayeleri belki de kıyıda köşede yaşanıyordu.. Gazete, dergi sayfalarında bu kadar fazla entrika, ihanet, yalan-dolan okuyamıyorduk.. O yüzden de "Erkeklerin çoğu çapkınlık yapar, doğaldır" fikrini işleyen haberlere daha çok gözümüz takılıyordu..
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bu Aldatma mı, Değil mi? cevaplar sizden :)

  Reklam  kişi düşünce yolu ilede eşini aldatabilir diyorlar ama bu yinede fiilen gerçekleşen bir aldatmanın yerini tutamaz buna cesaret etmek ve bir adım bile atmak aldatmaktır ve çok yanlıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi