İstanbul İlinin Çatalca İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İstanbul İlinin Çatalca İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbul İlinin Çatalca İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Çatalca İlçesi

  Forum Alev
  Çatalca, İstanbul

  Koordinatlar: 41°0828 28°2802
  Çatalca,


  il:İstanbulYüzölçümü:1.715 km2Nüfus: (2007)89.158 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:73 kişi/km2Koordinatlar:41°0828 28°2802Belediye başkanı:İsmail İpKaymakam:Yüksel Ayhan
  Çatalca, yüzölçümü itibariyle İstanbul ilinin en büyük ilçesidir. İstanbul'un batı sınırında kurulmuş bir kent merkezidir.
  1865 yılında, Tanzimat sonrası yapılan vilayet düzenlemelerinde Meclis-i Idare-i Liva-yı Zabtiyye'ye bağlanan ilçe, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle vilayet merkezi yapılmıştır. 26 Haziran 1926 tarihli kanunla tekrar ilçe haline getirilerek İstanbul'a bağlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in "bu şehri Allah'a emanet ettim" dediği Çatalca stratejik yönden çok önemli bir ilçedir.

  Coğrafi konumu

  İlçenin yüzölçümü 1715 Km²'dir. Sahil uzunluğu 135 Km. dir. İl merkezine uzakligi ise 55 Km.dir. Güneyde Büyükçekmece'ye, batıda ise Silivri'ye ve Tekirdağ iline komşudur. Doğudaki komşuları, Avcılar, Küçükçekmece ilçeleri ile Gaziosmanpaşa'dır. Yüzölçümü itibarıyla İstanbul'un en büyük ilçesidir.

  İlçenin Karadeniz kıyısında Kuzey kesiminde Yıldız Dağlarının devamı olan ormanlarla kaplı yükseltiler yer alır. Bunların Güneyinde verimli ovalar başlar. İstanbul un içme suyu ilçe sınırları içindeki Durusu gölü ve Büyükçekmece gölü baraj gölünden sağlanır. Yıldız deresi başta olmak üzere Durusu gölüne su taşıyan birçok irili ufaklı dere vardır. Kent güney batısında 330 metreye kadar yükselen ve Yıldız dağlarının devamı olan tepelerin ova ile birleştiği alanda kurulmuştur.
  Önceleri sancak ve vilayet iken 1926 yılında Çatalca Vilayeti kaldırılmış ve ilçe olarak İstanbul'a bağlanmıştır.İlçe sınırları içinde merkez belediye'ye bağlı 16 olmak üzere toplam 42 köy vardır.

  Nufusu

  22 Kasım 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımına göre Çatalca nufusu 81.589'dur. Nüfus artışı %0,66 düzeyindedir. Okur-yazar oranı %99'dur.
  beldeleri
  Binkılıç
  Çiftlikköy
  Durusu
  Elbasan
  Hadımköy
  Karacaköy
  Muratbey
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Çatalca İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Çatalca İlçesi şimdilerde organik tavuk yumurta domates ve diğer sebzelerin yenebildiği yada bulunabildiği tek ilçe:) istanbuldan sürekli ulaşım olsada istanbul dışında bir ilçedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi