Orhan Gazi Hamamı (İznik)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Orhan Gazi Hamamı (İznik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Orhan Gazi Hamamı (İznik)

  Reklam  Orhan Gazi Hamamı (İznik)

  Forum Alev
  Orhan Gazi Hamamı (İznik)İznik Yenişehir Kapısı dışında Orhan Gazi Camisi’nin güneydoğusunda yer alan yapı kalıntısını K.Otto-Dorn imaret, Ekrem Hakkı Ayverdi Orhan Gazi Hamamı olarak nitelendirmiştir. Bu araştırmalar belirli bir tarih ortaya koyamamakla beraber Orhan Gazi dönemi eserleri arasında değerlendirilmiştir. Hamam olarak nitelenen bu kalıntıda Prof.Dr Oktay Aslanapa 1964 yılında bir kazı çalışması yapmış ve hamam olarak değerlendirmiştir.

  Günümüze yalnızca kalıntıları gelebilen bu yapı, moloz taş, kaba yontma taş ve tuğladan düzensiz bir teknikte yapılmıştır. Büyük olasılıkla da Orhan Gazi’nin İznik’i kuşattığı sırada yapıldığı sanılmaktadır. Son araştırmalara göre hamam, merkezi kubbeli, dört eyvanlı ve köşe mekanları da kubbeli bir plan şeması göstermektedir. Buradaki tonozlu eyvanların bir tanesinin ılıklık olduğu sanılmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Orhan Gazi Hamamı (İznik)

  Reklam  Orhan Gazi Hamamı (İznik)te bulunmaktadır resime bakınca ahı gitmiş vahı kalmış bir yapıdır yontma taş ve kaba taştan yapılmıştır orhan gazinin izniki kuşattığı sırada yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi