Defterdar Camisi (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Defterdar Camisi (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Defterdar Camisi (Edirne)

  Reklam  Defterdar Camisi (Edirne)

  Forum Alev


  Defterdar Camisi (Edirne)
  Edirne Talat paşa Caddesi üzerinde bulunan Defterdar Camisi’ni Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan II.Selim dönemi defterdarlarından Mustafa Paşa yaptırmıştır. Caminin kitabesi bulunmadığından yapım tarihi bilinmemektedir. XVI.yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

  Geniş bir avlu ortasındaki cami kare planlı, kesme taştan yapılmış olup, üzeri pandantiflerin ve trompların taşıdığı merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Caminin önünde hafif sivri kemerlerle birbirlerine bağlanmış dört sütunun taşıdığı, dört bölümlü, üzeri kubbeli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Caminin giriş kapısı köfeki taştan olup, silmelerle çerçeve içerisine alınmıştır. Girişin iki yanında dikdörtgen söveli ikişer penceresi vardır. Caminin kesme taşlar arasında tuğla derzli silmeleri bulunmakta olup, giriş dışındaki duvarlara her birinde üç sıra halinde dokuzar pencere açılmıştır.

  Mihrap yedi köşeli olup stalaktitlerle sona ermektedir. Ayrıca çevresinde birer sütunçe bulunmaktadır. Minberi ve kadınlar mahfili geç devirlerde yapılmış ve herhangi bir özellik taşımamaktadır.

  Minare kesme taştan köşeli ve tek şerefelidir. Şerefe altı mukarnaslıdır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Defterdar Camisi (Edirne)

  Reklam  Defterdar Camisi (Edirnede bulunuyor peki kimdir bu defterdar kanuni sultan süleyman ve 2. selimin defterdarı ahmet beydir 1600 lü yıllarda mimar sinan tarafından yapılmıştır+ Yorum Gönder
edirne defterdar camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi