Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar)

  Forum Alev


  Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar)

  İstanbul ili Üsküdar ilçesi, Karaca Ahmet Türbesi’nin yakınında bulunan bu mezarın Karaca Ahmet Sultan’ın atına ait olduğu söylenmektedir. İbrahim Hakkı Konyalı da bu mezarın Rum Paşazade Nişancı Hamza Paşa’ya ait olduğunu belirtmiştir. Türbenin kitabesi bulunmamaktadır.

  Hamza Paşa, Sultan III. Murad (1574–1595) devri Sadrazamlarından olup, Reisülküttaplık ve Nişancılık görevlerinde bulunmuştur. 1585 yılında Sadrazam olmuş, üç kez Nişancılık ve Anadolu Beylerbeyliği yapmıştır. Sultan I. Ahmet (1603–1617) tarafından ilk nişancılığından 1591 tarihinde azledilerek Köstendil Sancak Beyliğine atanmışsa da bunu kabul etmemiştir. Sultan III. Mehmet’in (1595–1603) tahta geçmesi üzerine Anadolu Beylerbeyliği ile taltif edilerek paşa unvanı verilmiştir. Bundan sonra ikinci kez Nişancı olmuş, III. Mehmet tarafından yeniden azledilmiştir. En son Sultan I. Ahmet tarafından bir kez daha Nişancılığa getirilmiş ve 1604–1605 yılında yeniden azledilmiştir. Bundan bir yıl sonra 1606 yılında da ölmüştür.

  Türbe Klasik Osmanlı mimari üslubunda açık türbe şeklindedir. Yapım tarihi ve mimarı kesinlik kazanamamıştır. Birbirlerine yuvarlak tuğla kemerlerle bağlı altı granit sütunun taşıdığı altıgen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Kubbeye geçiş pandantiflerle sağlanmıştır. Sütunlar arasında demir şebeke ve türbeye giriş kapısı bulunmamaktadır.

  Türbe içerisinde Hamza Paşa’ya ait olduğu sanılan bir mezar bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar)

  Reklam  Nişancı Hamza Paşa ve At Mezarı Türbesi (Üsküdar) da bulunuyor türbenin kitabesi yok içerisinde hamza paşanın mezarı vardır klasik osmanlı mimarisine göre dizayn edilmiştir yapı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi