Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp)

  Reklam  Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp)

  Forum Alev


  Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp)
  İstanbul Eyüp ilçesi, Cami-i Kebir Caddesi ile Beybaba Sokağı arasında bulunan bu türbe, 1589 yılında yapılmıştır.

  Mirimiran Mehmed Ağa, Sultan III. Murad (1574–1595) dönemi devlet adamlarındandır. Sultan II. Selim’in (1566–1574) hizmetinde bulunmuş, Yeniçeri Ağası, Rumeli Beylerbeyi ve 1587’de Vezirliğe getirilmiştir. Sultan III. Murad döneminde, tarihe Beylerbeyi Vakası diye geçen olay Onunla ilgilidir. Değeri düşürülen akçe meselesinin çözümlenmesi için onu görevlendirmiştir. Ancak Yeniçeriler bu düşüşün nedenini Mirimiran Mehmed Ağa’ya bağlayıp padişahtan idamını istemişlerdir. Padişah Yeniçerileri ikna edemeyince de 1589 yılında Mirimiran Mehmed Ağa idam edilmiştir.

  Türbe Klasik üslupta on ikigen planlı olup, kesme taştan yapılmıştır. Üzeri on ikigen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Türbenin girişinde kalem işleri ile süslü bir revak bulunmakta olup, bu revak önde dört, yanlarda da iki köşeli sütunla taşınmaktadır. Türbe girişine kitabesi yerleştirilmiştir.

  Kitabe:
  Mir-i Miran-i Rum çün kim
  Dâr-ı dünyâdan eyledi rıhle
  Hür-ı gılmân anun enisi olub
  İde Mevlâ Makâmını cennet
  Didi hâtif du’â târih
  Ola ruh-u Mehemmed’e rahmet
  997 (1589).

  Türbenin cephelerinin her yüzünde pencere bulunmamaktadır. Cephesinde altlı ve üstlü olmak üzere bazıları sağır ve kemerli alternatif dizili pencereler sıralanmıştır. Bunlardan alt pencerelerin yerine pencere şeklinde kornişlere yer verilmiştir. Üst pencereler ise renkli camlarla süslenmiştir. Kubbenin ortasında kalem işi ile on iki dilimli bir rozet ve kubbe eteğine doğru da palmet ile şemse motifleri yerleştirilmiştir.

  Türbenin avlusunda Dilek Kuyusu olarak tanınan bir kuyu bulunmaktadır. Türbe içerisinde Mirimiran Mehmed Ağa’dan başka kendisi ile birlikte öldürülen Defterdar Mahmud Efendi’nin (1589) sandukası bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp)

  Reklam  Mirimiran Mehmed Ağa Türbesi (Eyüp) te bulunmktadır 1589 yılında yapılmıştır yapı kesme taştan yapılmış olup çokgen yapılı bir türbedir+ Yorum Gönder
mirmiran mehmet ağa türbesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi