Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz)

  Reklam



  Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz)

  Forum Alev


  Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz)
  İstanbul ili Beykoz ilçesi, Anadoluhisarı’nda bulunan bu yalı, Bahriyeli Sedat Bey’in dedesi Mustafa Reşit Paşa tarafından XX. yüzyılın başında yapılmıştır. Bahçesindeki manolyalardan ötürü Manolya Yalısı olarak da isimlendirilmektedir.

  Yalı barok üslupta, iki katlı harem ve selamlık olmak üzere iki bölüm halinde yapılmıştır. Yalı karnıyarık planı şeklinde, orta sofanın etrafında sıralanmış odalardan meydana gelmiştir. Her iki bölüm de birbirinin eşidir. Yalının cephesinde altlı üstlü iki sıra halinde pencere dizisi bulunmaktadır. Bu pencerelerden köşedekiler dikdörtgen söveli, onun yanındakiler ikiz pencere şeklindedir. Orta bölümdeki pencereler yuvarlak kemerli olup, ikinci katın ortasına balkon yerleştirilmiştir. Bu balkonun üzerine rastlayan çatı katının uzantısına küçük bir balkona yer verilmiştir.

  Yalının tümü geniş saçaklı ahşap çatılıdır. Günümüzde yalı Işıkoğlu ailesinin mülkiyetinde olup, yakın tarihlerde restore edilmiş, bu nedenle de bugün iyi durumdadır.





 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Bahriyeli Sedat Bey Yalısı (Beykoz)

  Reklam



  Gerçek bir sanat eseri olan bu yalı boğazdaki en güzel yalılar içinde yer almaktadır. Bahçesinde çok güzel ve değişik çiçeklerin ve ağaçların olması bu yalının değik isimlerde adlandırılmasına neden olmaktadır.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi