Çadır Köşk

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Çadır Köşk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çadır Köşk

  Reklam  Çadır Köşk

  Forum Alev


  Çadır Köşk
  Çadır Köşkü İstanbul’da bulunan Osmanlı döneminden kalma bir köşktür. Alçak tavanlı bir zemin kat ile üzerindeki tam tek katta, ortada bir giriş holü ve yanlarda iki odadan oluşan köşk, Çırağan Sarayı’nın 1871’de inşa edilen binası ile beraber, onun arka bahçesinde günü birlik geziler için yapılmış, bu sebeple yatak odası ve banyo tertibatı olmayan, bir "seyir köşkü" idi.
  Köşk, Cumhuriyetin ilk yılları boyunca kapalı kaldı. 1940’ta zamanın valisi Dr. Lütfı Kırdar’ın Çırağan Sarayı’nın arka bahçesini (Yıldız Sarayı’nın ara duvarına kadar) Maliye Bakanlığı’ndan İstanbul Belediyesi’ne devrettirerek "Yıldız Parkı" adı ile halka açması ile tekrar gündeme geldi ve basit bir onarım gördü. I949’da köşk, belediye tarafından, Beyoğlu’nun en seçkin iki pastanesinden biri olan Markiz’in işleticisi Avedis Çakır’a kiraya verildi. Çakır, burayı yine basit bir şekilde onarttı, denize bakan ön terası betonlayarak, ortaya zemini fayanstan bir dans pisti yaptırdı ve köşkün içini de kendi mali imkanlarının ve o devrin sınırlı görüşlerinin elverdiği kadar döşedi.
  1960 askeri darbesinin yönetimi, bu kullanımı uygun bulmayarak, köşkü boşalttırdı. Birkaç yıl sonra TBMM Başkanlığı, Ihlamur Kasrı’nda dönemin valisi Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay’ın kurmuş olduğu Tanzimat Müzesi’ni zorla tahliye edince, Gökay’ın girişimi ile bu müze, boş Çadır Köşkü’nde kuruldu. Bu kullanım binanın sağlığı için iyi bir tercih olmamıştı. Çünkü kapatılan panjurlar ve pencere içlerine gerilen siyah kumaşlarla güneş ışığı ve hava akımı engellenmiş oluyordu. Köşkte merkezi ısırma donanımı da olmadığı için, bina içeriden çürüdü, zemin parkeleri çökmeye başladı. Çatı akıntıları, tavan ve duvar süslemelerinin dökülmesine neden oldu.
  1979’da İstanbul Belediyesi ile imzalanan protokolle Yıldız Parkı’nın ıslahı ve içindeki Malta ve Çadır köşklerinin onarımı Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından üstlenildi. Malta Köşkü restore edilip döşenerek, halka açık çay salonu haline getirildi, fakat müze hemen tahliye edilemediği için, Çadır Köşkü’ne el sürülemedi, sadece çevresi onarılıp önündeki teras çiçek tarhları yapılarak, zemin çimentosu sökülüp traverten taşı kaplanarak ve döküm fenerleri dikilerek, çay bahçesi haline getirildi. Daha sonra yine Turing Kurumu’nun teklifi ile Tanzimat Müzesi için Gülhane Parkı’nda kurumun bir bina yaptırıp bütün objeleri elden geçirterek oraya nakletmesi ve Çadır Köşkü’nü restore ederek kafe olarak halka açması çözümü kabul edildi. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çadır Köşk

  Reklam  Çadır Köşk çırarağan sarayının inşaası zamanında yapılan sadece oturmalık yada gözlem için buluna bir yer aslında içinmde tuvalet banyo olamayan yer ev yada barınak olamaz çünkü+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi