Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze)

  Reklam  Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze)

  Forum Alev


  Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze)
  Kocaeli Gebze ilçesi Dil İskelesi Mevkii’nde, Dil İskelesi Suyu üzerinde bulunan ve Mimar Sinan’ın eseri olan bu köprü XVI.yüzyılda yapılmıştır. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Subasan Vadisindeki bu köprü aynı zamanda Bağdat yolunun bir bölümüdür.

  Kesme kalker taşından yapılan bu köprü, üç gözden meydana gelmiş, 45.24 m. uzunluğunda, 6.20 m. enindedir. Ortadaki büyük gözün açıklığı 10.60 m.dir. Köprünün tempan duvarları ile kemerlerinde kullanılan taşlar diğer köprülerde karşılaşılan taşlardan çok daha küçük ölçüdedir. Kemerdeki kilit taşı dışarıya doğru çıkıntılı bir şekilde yerleştirilmiştir. Köprünün ana gözünün iki yanında ayaklar üzerinde yuvarlak kemerli, hafifletme gözlerine yer verilmiştir. Ayrıca sağ tarafta, köprü ucunda da küçük bir tahliye gözü bulunmaktadır. Köprü ayakları ile selyaranlarda büyük boyutlu taşlar kullanılmıştır. Selyaranların menba tarafında olanlar sivri, mansap tarafında olanlar ise dikdörtgen şekildedir.

  Köprü harap olmasından ötürü 1972 yılında Karayolları tarafından onarılmış, yıkılan korkuluklarla selyaranlar ve baba taşları yenilenmiştir. Günümüzde İstanbul tarafındaki baba taşı orijinal, diğerleri yenilenmiştir. Bu arada köprünün üzeri de betonla kaplanmıştır.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kanuni Sultan Süleyman (Dil İskelesi) Köprüsü (Gebze)

  Reklam  Mimar Sinan eserlerinden olan ve Gebze'de bulunan bu köprü Osmanlı eserleri arasında değeri fazla olanlardandır.Bu köprü Kanuni Sultan Süleyman tarafında yaptırılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi