Elvan Bey İmareti (Geyve)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Elvan Bey İmareti (Geyve) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Elvan Bey İmareti (Geyve)

  Reklam  Elvan Bey İmareti (Geyve)

  Forum Alev


  Elvan Bey İmareti (Geyve)
  Sakarya ili Geyve ilçesinde bulunan Elvan Bey İmareti XV.yüzyılda Elvan Bey tarafından yaptırılmıştır.

  Kesme taş ve tuğladan yapılan imaretin girişinde kare kaideli dört ayak ve bunların karşısındaki duvara bitişik dört payenin oluşturduğu bir giriş bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm imarete 1746 yılında eklenmiştir. Ortadaki giriş yayvan, iki yanlarındakilerde ise iki küçük kubbe ile örtülmüştür. Girişte peş peşe iki kare mekân bulunmaktadır. Bunlardan öndeki mekân kare planlı olup, diğerinden daha büyük ölçüdedir. Üzeri Türk üçgenleriyle geçişi sağlanmış sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Diğer bölüm ise daha küçük ve kare planlı olup üzeri ayna tonozludur.

  Giriş ekseninde bir mihrap nişi ile iki yanında birer penceresi vardır. Ayrıca dışarı çıkıntılı bu bölümün iki yanına da birer pencere açılmıştır. Girişteki bölümün iki yanında kare planlı iki küçük mekân vardır. Bunların da üzeri Türk üçgenli tromplarla örtülmüştür. Yan mekânların üç kenarında yuvarlak kemerli birer pencere bulunmaktadır.

  İmaretin avlusunda Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Elvan Bey İmareti (Geyve)

  Reklam  Elvan Bey İmareti sakarya Geyve de bulunuyor imaret kesme taş ve tuğladan yapılmış olup 1500 lü yıllarda elvan bey tarafından yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi