Tekirdağ Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Tekirdağ Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Tekirdağ Müzesi (Merkez)

  Reklam  Tekirdağ Müzesi (Merkez)

  Forum Alev
  Tekirdag Muzesi.png

  Tekirdağ Müzesi (Merkez)
  Tekirdağ il merkezinde, Vali Konağı Caddesi’nde bulunan Tekirdağ Müzesi yöreden toplanan eserlerle ilk defa Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’ne ait Deniz Kulübü binasında 8 Mayıs 1967 tarihinde açılmıştır. Müze 1977 yılına kadar bu binada kalmıştır. Barbaros Caddesi üzerindeki eski Vali Konağı’nın müze yapılmak üzere Kültür Bakanlığı’na devredilmesinden sonra restorasyon çalışmaları tamamlanmış ve bu yapıda Tekirdağ Müzesi 28 Aralık 1992’de ziyarete açılmıştır.

  Müze, taş eserler, arkeolojik küçük eserler, etnografya bölümlerinden meydana gelmiştir. Ayrıca müzede Tekirdağ odası düzenlenmiş, açık teşhir alanlarında da mimari parçalar sergilenmiştir.

  Arkeolojik eserler bölümünde Trak, Yunan, Roma ve Bizans eserleri bir araya getirilmiştir.

  Müzenin Taş Eserler Bölümünde Perinthos (Marmara Ereğlisi), Heraion (Karaevlialtı), Byzante (Barbaros), Apri (Kermeyan) ören yerlerinde bulunan steller, heykeller ile Naip Tümülüsü buluntuları sergilenmektedir.

  Arkeoloji Küçük Eserler Bölümünde tarih öncesi çağlardan Bizans dönemine uzanan zaman sürecinde yapılmış amphora, Ana Tanrıça kapları, madeni heykelcikler, çeşitli kaplar, mızrak ve ok uçları, fibulalar, takılar ve sikkeler sergilenmektedir.

  Müzenin Etnografya bölümünde Osmanlı döneminde yapılmış pişmiş topraktan sırlı kaplar, ateşli ve kesici silahlar, gümüş takılar, Tekirdağ yöresine özgü çeşitli giysiler, hamam takımları, Karacakılavuz dokumaları ve eski Tekirdağ evlerinde görülen yatak odası sergilenmektedir. XIX. yüzyılda Tekirdağ evlerindeki odalar müzede canlandırılmıştır.

  Müze bahçesinde ise Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mimari parçalar, lahitler, mezar taşları, kitabeler, sütunlar, büyük ölçüde heykeller, mil taşları ve çeşitli kabartmalar bir araya getirilmiştir. Ayrıca Osmanlı döneminde yapılmış Tekirdağ meydan çeşmesi ile bir de sebil yerinde monte edilerek sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde bir de çay bahçesi bulunmaktadır.


  Vali Konağı Caddesi No 21.
  Tel: (0282) 261 20 82
  Faks: (0282) 261 53 68
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tekirdağ Müzesi (Merkez)

  Reklam  Tekirdağ Müzesi tekirdağ merkezde bulunuyor mayıs 1967 de açılan müzede çevreden toplanan tarihi eserler sergilenmektedir arkeolojik eserler bölümünde yunan bizans eserleri toplanmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi