Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu)

  Reklam  Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu)

  Forum Alev


  Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu)
  Tekirdağ ili Hayrabolu ilçesi Hisar Mahallesi’nde bulunan bu cami, kitabesinden öğrenildiğine göre Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1419 yılında yaptırılmıştır. Caminin mimarı Çelebi Sultan Mehmet dönemi vezir ve mimarı olan Hacı İvaz Paşa’dır. Hacı İvaz Paşa aynı zamanda Bursa Yeşil Külliyesi’nin de mimarıdır. Cami İvaz Paşa’nın ismiyle de tanınmış olup, halk arasında Paşa Camisi olarak da anılmaktadır.

  Cami kesme taştan dikdörtgen planlı olup, üzeri ahşap çatı ile örtülmüştür. Duvar işlemelerinde kesme taşların arazına tuğla derzler yapılmıştır. Değişik zamanlarda onarım geçiren cami orijinalliğinden bütünüyle uzaklaşmıştır.

  İbadet mekânı iki sıra halinde pencerelerle aydınlatılmıştır. Mihrap niş şeklinde olup, bezeme yönünden bir özellik taşımamaktadır. Yanındaki minaresi taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

  Caminin çatısı 2004 yılında çökmüş, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Çelebi Sultan Mehmet (Paşa) Camisi (Hayrabolu)

  Reklam  Sultan birinci Mehmet zamanında onun talimatı ile yapılmış bir camidir.Osmanlı dönemi fetret zamanından sonra Çelebi Mehmet tahta geçmiş ve Osmanlı devletini yeniden kurmuş denilebilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi