Hatibiye Medresesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Hatibiye Medresesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hatibiye Medresesi (Merkez)

  Reklam  Hatibiye Medresesi (Merkez)

  Forum Alev


  Hatibiye Medresesi (Merkez)
  Bitlis Zeydan Mahallesi’nde Memi Dede Türbe ve zaviyesinin karşısında bulunan Hatibiye Medresesinin kitabesi olmadığından kimin tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Medrese yapı üslubuna göre XVI. yüzyılda yapılmıştır. Günümüzde harap bir durumdadır.

  Hatibiye Medresesi blok kesme taştan yapılmıştır. Osmanlı mimarisindeki bilinen medrese planlarından çok farklı bir düzendedir. Dikdörtgen planlı medresenin güney batı köşesi bir platform üzerinde olup, buradaki giriş kapısına on iki merdivenle çıkılmaktadır. Bu bölümde büyük bir dershane bulunmaktadır. Medresenin yan ve arkası kayalıklara dayanmıştır. Bu nedenle de aydınlatma orta kısmın üzerini örten tonoz ve yanlardan sağlanmaktadır. Medresenin batı kenarında beşik tonozla örtülü bir eyvanla birleşen bir bölüm bulunmaktadır. Batı kenarından beşik tonozla örtülü dikdörtgen hücrelere geçilmektedir. Bu hücreden, günümüze gelemeyen,ancak izlerinden anlaşılan bir diğer hücreye geçilmektedir. Bu bölüm, 5.10 X 5.05 m. ölçüsünde dikdörtgen plan düzenindedir.

  Kalıntılarından medresenin güney batı yönünün bezemeli olduğu sanılmaktadır.Buradan yalnızca güney batı köşesindeki duvarlar günümüze gelebilmiştir. Bu bölümde nişler, örgü motifleri ve silmelerin izleri görülebilmektedir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hatibiye Medresesi (Merkez)

  Reklam  Hatibiye Medresesi (Merkez)de bulunuyor kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor en güzel eserde bu zaten yapım tarihi 1600 lü yıllar olan yapı günümüzde bitap durumdadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi