Çevre mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Çevre mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çevre mühendisliği

  Reklam  Çevre mühendisliği

  Forum Alev
  ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ

  Öğretim süresi: 4 yıl


  Okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri, statik, mukamet, dinamik, yapı statiği, zemin mekaniği, teknik resim, bilgisayar programcılığı, malzeme gibi mühendislik dersleri ile çevre kimyası, mikrobiyoloji, makine bilgisi,su kalite kontrolü, hava kalite kontrolü, çevre modelleme, çevre hukuku gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

  Çevre sorunları yakın zamana kadar biyoloji biliminin içinde yer alan küçük bir bölümü, biyoloji biliminin içinde önemsiz bir araştırma konusu olarak görülmüştür. Elbette bu kısır bir yaklaşım olmuş artan sorunlar karşısında yeterli çözümlerin üretilmesine olanak tanımamıştır. Hızla artan dünya nüfusu ile beraber insanlar, pekçok sorunla da yüzleşmek zorunda kalmıştır. Kirlenmiş denizler, zehirli gazlar, nükleer atıklar, çarpık kentleşme, yok olan hayvan ve bitki türleri...

  Bu noktada insanlar kendi elleriyle yok ettiklerini onarmanın yollarını aramaya başlamıştır. Çevre mühendisliği ise bu arayışların sonucu olarak ortaya çıkmış olan evrensel ve kutsal bir misyona sahip bir bilim dalıdır.

  Çevre mühendisliği hızlı nüfus artışının ve endüstrileşmenin ortaya çıkardığı çevre sorunlarına mühendislik sorunlarına mühendislik çözümleri üretecek dünya standartlarında elemanlar yetiştirir. Çevre mühendisliği eğitiminin verildiği üniversitelerde eğitim dili olarak Türkçe kullanıldığı gibi İngilizce eğitimi veren üniversitelerde bulunmaktadır. Çevre sorunlarına çağdaş sorunlar üretebilmek amacıyla çoğu üniversitede bilgisayar destekli eğitim verilmektedir. Pekçok üniversitede bulunan internet ağıyla uluslararası yayınların takibi kolaylaştırılmaktadır. Üniversitelerin yurt dışı bağlantıları sayesinde öğrenciler konuyla ilgili teknoloji ve bilimsel gelişmeleri yakından takip edebilme olanağı bulabilmektedir. Gene üniversite yönetimleri tarafından düzenlenen gezilerle, öğrencilere uygulamaları yakından inceleyebilme olanağı tanıdığı gibi staj olanaklarıylada uygulama alanında deneyim kazanabilme şansı yaratılmaktadır. Üniversitelerin bünylerinde yer alan laboratuarlar ise uygulama alanında mevcut olan önemli bir diger olanaktır.

  Çevre mühendisliği sayısal puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür. Adayların matematik öncelik olmak üzere fen bilimleri derslerine yönelmeleri gerekmektedir. Üniversitede okutulan derslerde bu doğrultudadır. 4 yıllık eğitim veren ve üniversitelerin Mühendislik Fakültelerine bağlı bulunan Çevre Mühendisliği, dünya üzerindeki ekolojik dengeleri korumayı amaçlayan insanlar yetiştirir.

  Çevre Mühendisliği bölümü mezunlarına Çevre Mühendisi ünvan ve lisans diploması verilir. Çevre Mühendisleri Çevre Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı Çevre İl Müdürlükleri ile belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilecekleri gibi özel sektörde de endüstri alanında faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışma şansına sahip olabilirler. Lisans diplomasına sahip olan Çevre Mühendisleri, diledikleri takdirde lisans ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini pekiştirebilir, çalışmalrını akademik alanda da devam ettirebilirler
 2. 2
  CaRaMeLa
  Bayan Üye

  --->: Çevre mühendisliği

  Reklam  Çevre Mühendisliği ayrıca içme suyu arıtımı, atık suların geri çevrimi ve yeniden kullanılması, çevresel etkilerin değerlendirilmesi raporu hazırlanması, hava ve toprak kirliliği, tesis içi proses kontrolu ve temiz üretim teknolojilerinin araştırılması gibi konularla da uğraşmaktadır. 3. 3
  elllliiiffff
  Yeni Üye
  çevre mühendisliğinde iyi bir üniversite mezunu olmak ne derecede önemlidir yardımcı olursanız sevinirim. 4. 4
  TUANA
  Emekli
  çevre mühendisliğinde iyi bir üniversite mezunu olmak ne derecede önemlidir yardımcı olursanız sevinirim.
  Çevre mühendisleri belediyelerde, atık su ve içme suyu arıtma tesislerinde, katı atık depolama ve geri dönüşüm tesislerinde ve tüm fabrikalarda çalışabilirler. AB uyum yasaları çerçevesinde fabrikaların çevre mühendisi bulundurma veya bu hizmeti dışarıdan alma zorunluluğu olduğundan, iş imkanlarımız oldukça genişlemekte. Ayrıca su arıtımı, hava kirliliği kontrolü ve katı atık gibi konuların dışında, iş sağlığı ve güvenliği alanında da çalışma imkanımız var.

  Sanayi odaklı bir meslek olduğundan bulunduğunuz bölgeye göre iş imkanları değişir. Sanayileşmiş bir ilde çok rahat iş bulabilirsiniz. Standart bir yeni mezun 1000 lira üzerinde bir maaşla işe başlar. Bazı mesleki sertifikasyon eğitimleri ile başlangıçtaki bu rakam 1500-2000 lirayı bulabilir. Profesyonel bir kurumda kariyer imkanı bulabilirseniz, meslekte ilerledikçe 5000-10000 lira arası bir maaş alabilirsiniz. Ancak burada kişisel gelişimin önemini belirtmekte fayda var.

  Tüm mühendisliklerde olduğu gibi başta analitik düşünme yeteneği olması gerekir. Bunun yanında Çevre mühendisliği ülkemizde yeni gelişmekte ve çok yönlü bir meslek olduğundan, güncel olayları sürekli takip etmeli ve en önemlisi sürekli kendini geliştirmek için çaba sarf ediyor olmalı, çünkü tüm mühendislik dalları gelişime dayalı mesleklerdir. Ayrıca kaynaklardan en iyi şekilde faydalanabilmek için iyi bir ingilizceye sahip olmak gerekli, çünkü önemli kaynakların hepsi ingilizce.

  Çevre mühendisliğinin geleceği oldukça parlak görünüyor. Son on yılda hem devlet hem de vatandaş gözünde çevre bilincinin artması mesleğimize verilen önemin artacağının bir göstergesi aslında. Türkiye’de yeni yeni gelişen bir meslek dalı olduğumuz için yurtdışındaki kadar el üstünde tutulmuyoruz henüz. Özellikle AB üyesi ülkeler ve ABD’de çevre mühendisliği en çok önem verilen mesleklerin başında geliyor.

  Arkadaşlara öncelikli tavsiyem eğitim hayatları ile sosyal hayatları arasında iyi bir denge kurmaları. Çünkü çevre mühendisliği diğer mühendislik dallarına göre daha sosyal bir bölüm. İzlediğiniz bir filmden ya da dinlediğiniz bir şarkıdan bile sizinle ilgili bir konu bulabiliyorsunuz. Ve kesinlikle araştırmacı olmalılar ve gündemi takip etmeliler çünkü teknoloji ile birlikte mesleğimiz de gelişim gösteriyor.


  Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4.sınıf öğrencisi.

  (alıntı)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi