Diş Hekimliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Diş Hekimliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Diş Hekimliği

  Reklam  Diş Hekimliği

  Forum Alev
  DİŞ HEKİMLİĞİ

  Bölümün adı: Diş Hekimliği


  Öğretim Süresi: 5 yıl

  Okutulan dersler: Diş Hekimliği fakültesinde dersler, kuramsal ve uygulamalı verilmektedir. Uygulamalı dersler el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerekmektedir. Kuramsal derslerde ise matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi temel dersler verilmektedir.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

  Diş Hekimliği eğitimi aynı adla kurulmuş olan fakültelerde verilmektedir. Diş Hekimi adayları temel ve klinik diş hekimliği bilgilerini kapsayan bir eğitim almaktadırlar. Diş Hekimliği Fakültesi’nde ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması,diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez yapımı konularında eğitim, öğretim ve araştırmalar yapılır.

  Diş Hekimliği Fakültesi’nde dersler uygulamalı ve kuramsal dersler olarak iki ana başlık altında toplanır. Temel bölüm dersleri eğitim süresinin ilk iki yılında, uygulamalı dersler ise eğitim süresinin son üç yılında verilmektedir. Türkçe eğitim veren üniversiteler olduğu gibi eğitim dili olarak İngilizce’yi tercih eden üniversitelerde bulunmaktadır.

  Diş hekimliği, uygulama ağırlıklı bir bölüm olduğu için eğitim süresince oldukça fazla masraf yapılmakta, bu masraflar bizzat öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

  Eğitim süresinin ilk iki yılını başarıyla tamamlayanlara Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans diploması verilmektedir. 5 yıllık eğitim süresi sonunda başarıyla mezun olan adaylar ise yüksek lisans diploması ve Diş Hekimi unvanı alırlar. Diş hekimleri, kendilerine başvuran hastaların şikayet ve şikayet doğrultusunda konulacak tanıya göre diş çekimi, dolgu, dişeti hastalığı, takma diş yapmak, eğri ve çarpık dişleri düzeltmek gibi konularla ilgilenir.

  Diş Hekimleri kendi muayenehanelerini kurarak serbest çalışma olanağına sahip oldukları gibi özel klinikler ile devlet kuruluşlarında da çalışma şansına sahiptirler. Ancak serbest çalışma kararının yaşama geçirilebilmesi için mali engelleri aşmak ve bir dizi bürokratik işlemi yerine getirmek gerekmektedir. Muayenehane açabilmek için gerekli olan alet ve malzemeleri alabilmeye yetecek kadar finansal birikime gereksinim vardır. Muayenehane açabilmek için yerine getirilmesi gereken bürokratik yükümlülükler ise Türk Tabibler Odası’na başvurada bulunmak, Sağlık Bakanlığı’ndan muayenehane açabilmek için izin belgesi almak ve muayenehane açma durumunun Maliye Bakanlığı’na bildirilmesi olarak sıralanabilir.

  Ayrıca mezuniyet sonrası eğitim programları ile diş hekimliğiin ilgili alanlarında tez çalışması yapan, bilimsel çalışmalarda diş hekimliğine katkıda bulunan, ağız ve diş sağlığı ile ilgili hizmetlerde normal hasta tedavisinin ötesinde her türlü tedaviyi yapabilen doktoralı diş hekimi olarak göreve devam edebilme de mümkündür. Bu konumda bulunan diş hekimlerinin üniversitelerin Ağız – Diş – Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı, Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı, Pedodonti Ana Bilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı ve Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalında görev alarak akademik ve mesleki yaşamlarını sürdürebilmeleri ve geliştirebilmeleri mümkündür
 2. 2
  gökçe34
  Özel Üye

  --->: Diş Hekimliği

  Reklam  Programın Amacı

  Diş hekimliği programı, ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması, diş ve diş etleri hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile takma diş yapımı konularında çalışacak diş hekimlerini yetiştirir ve bu alanda araştırma yapar.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Diş hekimliği fakültelerinde eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk iki yılında genellikle biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi temel bilim dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda okutulan lisans programına özgü dersler ise genellikle bu temel derslerle dolaylı olarak ilgilidir. Diş hekimliği fakültelerinin son üç yılında dersler çoğunlukla uygulamalı olarak yapılır.

  Gereken Nitelikler

  Diş hekimliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Diş hekimliği eğitiminin uygulamalı kısmı, el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerektirmektedir.

  Bir diş hekimi hastaları ile iyi ilişki kurabilmeli, onların güvenini kazanabilmelidir. Bunun için diş hekimi olmayı düşünen bir kimsenin hoşgörülü, güleryüzlü olması ve insanlara içten ilgi duyması gerekir. Ayrıca bir diş hekiminin uzun süre ayakta çalışabilmesi için bedence güçlü olması beklenir. Diş hekimliği eğitimi oldukça masraflı bir eğitimdir. Öğrenciler uygulamalarda kullanacakları alet ve gereçleri kendileri sağlamak durumundadırlar ve bu da oldukça ağır bir mali yük getirmektedir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

  Diş hekimliği programının ilk iki yılını başarı ile tamamlayan öğrenciye "Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans Diploması", beş yıllık diş hekimliği fakültesini bitiren öğrenciye ise "Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması" ve "Diş Hekimi" unvanı verilir.

  Diş hekimi kliniğe gelen hastanın şikayetlerini dinler, hastayı muayene eder, gereğinde rahatsızlık veren bölgenin filmini çeker ve sağlıksız dişi saptar; dişin durumuna göre gereken tedaviyi yapar, takma diş yapmak için ağız boşluğunun ölçüsünü alır, takma dişi yapar veya yaptırır, yapılan dişi ağız boşluğuna yerleştirir, çarpık ve eğri dişleri düzeltmek için dişler üzerine ve çenelere bant, tel vb. düzenekler koyar, diş etleri hastalıklarını ilaç ya da ameliyatla tedavi eder. Diş hekimleri günümüzde, yukarıda saydığımız işlerin herhangi birinde uzmanlaşmaktadırlar.

  Çalışma Alanları

  Diş hekimleri, serbest çalışabilecekleri gibi bir devlet kuruluşunda da görev alabilirler.

  Muayenehane açacak bir diş hekiminin önce Türk Tabibler Odasına başvurması, Sağlık Bakanlığından muayenehane açma izni alması ve durumu Maliye ve Gümrük Bakanlığına bildirmesi gerekir. Resmi ve özel hastanelerde veya dispanserlerde çalışmak isteyen diş hekimleri ilgili kurumlara başvurur ve açık yerlere tayin edilirler. Diş hekimleri Türk Tabipler Odasına üye olmak zorundadırlar. Diş hekimlerinin bir kısmı da uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev almaktadırlar.

  Serbest çalışmak isteyen bir diş hekiminin muayenehane açacak, alet ve malzeme alacak kadar sermayesi olmalıdır. 3. 3
  dental
  Yeni Üye
  aslında meslekten önce bu bölümün öğrenciliği üzerinde durulması gerekiyor bence ki çok önemli bir konu

  1.sınıfta herşey gayet güzeldir diş hekimliği ile ilgili olan ders sadece manuplasyon dersidir ve sabundan şekiller dişler vb. yaparsınız eğlenceli geçer tabi bir diş hekimliği öğrencisine sorduğunuzda sabun oyma işini fazla ciddiye aldığından kendini bir beyin cerrahı zanneder onun dışında bir kaç tıp dersi vardır ve mağlum tarih türkçe dersleri eğer düzenli sınavlara çalışıldı ise birinci sınıf kolay geçilir veya bir iki tane bütünleme olabilir sorun değil onlarda bütünlemede geçilir

  gelelim 2. sınıfa 2. sınıf okulun gerçekleri ile yüzleşmeye başladığınız zamandır bir çok ağır tıp dersi başlamıştır yav bu anatomiyi nasıl akılda tutacaz diye düşünür durursunuz 1 sene boyunca ama alışırsınız onun dışında da bir çok pratik ders başlar protez tedavi endodonti vb... çekilmiş diş ararsınız oradan burdan ama o dişlerin hiç biri işinize yaramaz sonra yine ararsınız dişleri millet sevgilisi ile cafelerde otutrurken senin okuldan çıkış saaatin 2. öğretim lerden daha geç bir saattir akril kokusundan kafayı bulursunuz kavite gösterdiğiniz asistanın o gün morali yerinde değilse size olmamış baştan başla diyebilir önceleri bu olay adama biraz koyar ama sonra alışırsınız şebodan sil baştan isimli şarkıyı söyler durursunuz en kötüsüde vize final haftası diye bi olayın olmamasıdır her ana sınav sözlü quiz olabilirsin ve işin daha kötü tarafı sınavın olduğu gün dersinde vardır hepsini nasıl bir arada yapacam derken kafayı yeme moduna geçebilirsiniz mesela sabaha kadar fizyoloji çalışıp sabah sınavdan sonra pratik derse girdiğinizde içinizden veya haykırarak küfür ettiğinizde bu yazdığım cümleyi daha iyi anlayabilirsiniz neyse 2. sınıf tehlikelidir bütünlemelerin pek garantisi yoktur bizimde dönemde çok adam harrcanmıştı şükür ben geçmiştim ama.

  3. sınıf fırtına öncesi sesiizlik denebilir bu sene içinders çalışmaya alışmışsınızdır pratiklerdede tüm çakallıkları biliyosundur o yüzden 2. sınıfla aynı zorluğa sahip 3. sınıfta pek zorlanmassın zaten 2. dönem preklinik yani pratik dersler bitmiştir klinik gözlemcilik yapıosundur stajyerleri izlemek baya bi heycanlıdır vay be adamlar hasta bakıo dersin ama 4. sınıfta bu hastalara bakmaktan bıkmayacağını zannederek söylersin bunu git eldiven getir şu filmleri banyo et rica etsem bi siman karıştırabilirmisin şu hastayı deftere işlesene ile geçen bi gözlemciliktir bu teorik kısma gelirsek fazladır 3. sınıfta teorik ders 3 hafta aralıksız finallere girdiğimi bilirim felaket bi şey finallerden sonra yapacak bi şey ararsın elin ağayın birbirine dolaşır ama bi şekilde 3. sınıfta biter.

  veeeeeeeeeeeeeee 4. sınıf psikolojik problemlerin mide kramplarının korkulu rüyaların senesi 4. sınıf gerek pratik gerek teorik gerek maddi gerek manevi acayip yorucu bi senedir ilk defa hasta alıyosundur ilk 3 sene okuduğun teorik eğitimde öğrendiklerini yapacaksındır hastalarına sabahları teorik ders öğleden sonra klinik vardır devlet memuru gibi çalışıyosundur protez stajı ile başlayalım öncelikle protezin en problemli tarafı hasta bulma sıkıntısıdır hastanı kendin bulup o şekilde tamamlaman gerekir staj barajını o yüzden kahvelerde camilerde okulun kantininde 60 yaş üzeri nineleri dedeleri gözetler durursun millet kafede kız keser sen karşındaki amcanın ağzında kaç diş varki diye hesaplamaya çalışırsın hastayı güç bela buldun bi de hastayı ikna etmek var bak amcacım -teyzecim burası üniversite burda profesörler bakıyo protezlerine falan diye binbir türlü dalavere ile hastayı bağlar başlarsın tedaviye şanslı isen 5--6 seansta bitirisin işi yosa sürerrr de sürerrr bu staj bi türlü bitiremezzsin hep bi sorun çıkar işlerde hocalar cinslik yapar aisitan problem çıkarır teknisyen seni sallamaz yani sonuçta hep sen mağdur olursun hastanın parası yoktur cebinden para verip bititrirsin hastanın protezini böyle bi stajdır işte daha söylencek çok şey var ama sabah olur yarın kliniğe gircem erken yatmalıyım:D diğer stajlarda hasta pek problem olmaz ama yine trajikomik olaylar yok değildir cerrahide hasta ilk defa diş çektiriyorum der ama sen hastaya aaa ne güzel bende ilk defa diş çekiyorum diyemezsin anaestezi yaparken hastan geçici yüz felci (facial paralizi) olabilir pedodontide çocuğun ağzını açtırana kadar yapmadığın şebeklik kalmaz vb vb vb vb......... biçok şey yani artık rüyalarında hastaları asistanları hocaları görürsün hele bi de protezi vaktinde bitirememişsen vayyyyyyyy haline bi klinikten diğerine keklik gibi seker durursun dengen bozulur canın sıkılır bi de bunca hengamenin arasında ders çalışman sınava girmen gerekir artık tam bir robot olmuşsundur okula ve hasta bakmaya programlanmış bir robot ve işin en acı yanı sınıfı geçip kalman tamamen şsnş işidir çünkü bu sene senin elinden geldiği bir işe yaramaz bi çok faktör sınıfı geçmeni etkiler hasta teknisyen hastanın kızının doğum günü hastanın geldiği yol hastanın mesleği vb vb vb......... neyse 4. sınıfında garantisi yoktur kalınadabilir geçiledebilir .....

  artık son 5. sınıf bitirmenin verdiği bir rahatlık vardır artık sınıfta kalma yoktur sadece staj uzatabilirsin ve en fazla 2 3 ay uzatırsın okulu o kadar tabiki hem teorik hem pretik olarak 4. sınıf gibidir yine ama rahattır çünkü bitiriyorsundur.ve okul biterrrrrrr


  zor dur diş hekimliği okuması gerçekten çok zordur ama pişman değilim bu bölümü tercih ettiğim için unutmaki HER YOKUŞUN BİR İNİŞİ VARDIR sen ne kadar uğraşırsan ilerde o kadar rahat edersin mesela okulu bitirdiğinde iş bulma derdin olmaz hiç bilemedin bi muayenehane açıp günde 2- 3 dolgu yapsan ayda 3-4 protez yapsan en az 3 -4 milyar kazanabilirsin özel hastahaneler devlet hastahaneleri akadamik kariyer vb vb vb... bi çok iş imkanın olur o yüzden öğrencilikte bunca sıkıntıya katlanabilirisin unutma SAĞLIK SEKTÖRÜ HER ZAMAN POPÜLERDİR........ 4. 4
  pamor
  Yeni Üye
  Bende bu sene kazandım dişçiliği. azerbaycan baküde tıp fakültersine girebiliyodum. pişamanım yazmadığım için. herkes çok dişçi var diyo.:(ortodonti yapmayı düşünüyorum bitirince. onunla ilgili bilgi almk istiyorum. isteyen herkes ortodontist ya da çene cerrahı olabiliyo mu? yapmak için sınavı falan var mı ya da torpil dönüyo mu? ayrıca kamuya girmeyi tercih ediyorum ama torpil dönüyo diyolar. diş hekimliği çok güzel bi bölüm çok güzel bi meslek ama kazandığıma sevinemedim doğrusu bu söylentiler yüzünden:(
  ayrıca neden okurken pahalı bi bölüm?şimdiden teşekkür ederim

 5. 5
  pamor
  Yeni Üye
  yani okurken araç gereçleri kendim alıcamda ne kadar tutabilir en fazla ne kadar pahalı olabilir? devamlı araç gereç mi alıyoruz?teşekkürler...

 6. 6
  save-me
  Üye
  bende diş hekimliği okıcam istanbul unıversıtesınde tanıdıgım bırı tek donemde 500 tl harcadm demıstı bırıncı sınıfta ayrıca her ısteyen ortodondıst veya cene cerrahı olamıo uzmanlık ıcın not ortalamana bakıolar basvuru yapıosun ona gore secılırsen unıverste senı alıo onun yerıne sınavda gelebılırmıs dişte uzmanlık...

 7. 7
  witch00
  Yeni Üye
  dental eğer msn verirsen seninle bu dıs hekımlığı hakkında konusmak ıstyrm.teşkkrler..

 8. 8
  Heroes*
  Emekli
  Forumda msn adresi vermek yasaktır....
  BİLGİNİZE...


 9. 9
  eemmrreeeeee
  Yeni Üye
  bende diş hekimligini okumak istiorum.masraflı oldgunu herkes soluo ama ne kdardır mesela bi ogrencinin 5 senelik maliyeti ya da okuldan sonra klinik acmak istesek alınması gereken aletler ne kadardr ?

 10. 10
  la fa la sol
  Yeni Üye
  Arkadaşlar görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum..

  Arkadaşlar ben 2 sene üst üste 1. sınıfta (diş hekimliğinde) okudum. Bu bölüme gözü kapalı gelmiştim yani pratik derslerin bu kadar yoğun olduğunu bilmiyordum. El becerim ortalamanın altında ve el becerisi gerektiren işlere de ilgi duymuyorum. İlk sene(2010-2011) morfolojide çok zorlandım, bu diğer derslere de yansıdı ve ilk sene 3 dersten büte kaldım. Eylül'de de bütleri veremedim ve sınıf tekrarı aldım. 2.sene(yani bu sene 2011-2012) derslere istemeye istemeye girdim fakat devam etmek zorundaydım. 2.senede de morfolojinin pratiğine yani lab derslerine sevmeyerek lanet ederek gidiyordum. Biliyorsunuz diş hekimliğinde her hafta ödev veriyorlar. Ödevleri bir an önce bitsin de kurtulayım diyerek yapıyordum. Benim sene içinde 20ye yakın ödevim başarısız olduğu için hazirana kalmıştı. Finale girebilmek için hazirana kalan ödevlerden geçmemiz gerekiyordu ve benim haziran ödevlerim geçemeyerek bu yıl yine morfolojiden büte kaldım. Zaten sene içinde devamlı kendi kendime bu yıl da herhangi bir dersten bütünlemeye kalırsam bırakırım diyordum. Ailemle de bu durumu konuştum. Onlar benim tercihime bıraktılar. Şu an önümde 2 yol var: ya fakülteye devam ya da tamam. Ben 2 senedir devamlı bırakma planları yapıyordum, bu fakülteden gitmeyi çok ama çok istiyordum. Bu sene nisan ayında dişimde çürük vardı ve kanal tedavisi gerekiyordu. İlk kez dişime kanal tedavisi uygulandı ve dişçi koltuğunda zor durabildim. İçimden kesinlikle yapamam ben bu mesleği deyip duruyordum.Ayrıca biraz hassas bir insanım kan görmeye ve iğne yapmaya yaptırılmasına pek dayanamıyorum. Diş hekimliğinde okuduğum için çok mutlu değildim sadece çevremde falan hangi bölümde okuyorsun diye sorulunca cevap verirken gururlanıyordum o kadar. Ancak şimdi kararsızım. Yani tekrar sınava girip diş hekimliği kadar iyi bir bölümü tutturamazsam diye endişeleniyorum. Bir yandan da bu yaz bütleri versem dahi bu bölüme severek devam edeceğimi düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Tekrar öss'ye girmek gözümü korkutuyor ve o gücü kendimde bulamıyorum. Ben 1. sınıfta pratik derslerde epey zorlandım. Ve bunun 2., 3. senesinde daha da zorlanacağımı tahmin ediyorum. Lütfen bana bir yol gösterin.
  Ayrıca ben diş hekimliğini özel okuyordum, bırakma sebebim biraz da bu. Özelde okurken su gibi para harcanıyor ve bu beni rahatsız ediyor. Mesleğe aşık olsa bu durum batmazdı herhalde. Beni durduran nokta diş hekimliğinin cazibesi. Seneye eczacılık, mühendislik, iktisat ya da başka bir meslek seçersem diş hekimliğinin havasını özleyip pişman olmaktan korkuyorum. Attan inip eşeğe binmek gibi:) Ve de büyük ihtimalle devlet üniversitelerini tercih ederim. Tekrar özelde okuma şansım çok çok az yani. O hatayı bir daha yapmam gibi geliyor. Nasıl bir yol önerirsiniz? Kafam çok karışık. Sürekli düşünüyorum ama hala net bir karar vermiş değilim.


 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Diş Hekimliği

  Reklam  ben 2.sınıf öğrencisiyim bene senin gibi süpheler yaşıyordum ama el becerisi zamanla kazanılır korkma bundan işini biraz ciddie alırsan.2.sınıfa geçtiğinde sabunuçok özleyeceksin:)

+ Yorum Gönder
diş hekimliği okumak ne kadar masraflı,  diş hekimliği okumak,  diş hekimliği forum,  diş hekimliği sabun oyma,  azerbaycanda diş hekimliği okumak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi