Gemi İnşaatı Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gemi İnşaatı Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gemi İnşaatı Mühendisliği

  Reklam  Gemi İnşaatı Mühendisliği

  Forum Alev
  GEMİ İNŞAATI MÜHENDİSLİĞİ

  Bölüm adı: Gemi İnşaatı Mühendisliği


  Öğretim süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler: İlk yıllarda temel fizik, matematik ve temel mühendislik dersleri, daha sonraki yıllarda ileri mühendislik dersleri ve meslek dersleri izlenmektedir. Ayrıca yaz aylarında staj yapılmaktadır. Dersler inşaat ve Makine Mühendisliği’nin karışımı gibi bir yapıya sahiptir.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

  Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümü her türlü deniz taşıtlarının ve gemi makinalarının tasarımı, geliştirilmesi ve projelendirilmesi, bu gemi projelerinin en ekonomik biçimde uygulamaya geçirilerek üretim yapılması konularında eğitim ve öğretim yapar. Gemi İnşaatı Mühendisi, siparişi verilen taşıtın hangi koşullarda, hangi amaçlarla kullanılacağını dikkate alarak, taşıtın yapımında kullanılacak olan malzemenin özelliklerini de düşünerek hesaplamalar yapar.

  Ülkemizinde son yıllarda denizcilik faaliyetleri artmıştır. Bunun sonucunda da bu mühendislik dalına gereksinim giderek artmaktadır.

  4 yıllık Gemi İnşaatı Mühendisliği eğitimini başarıyla tamamlayanlara lisans diploması ve Gemi İnşaatı Mühendisi unvanı verilmektedir. Gemi İnşaatı Mühendisleri, kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Pendik, Camialtı, Haliç Tershanelerinde, özel sektöre bağlı 30 adet Tershanede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Gölcük,Taşkızak Tershanelerinde, İzmir’de Alaybey Tershanesi’nde, gemi söküm tesislerinde, Dil İskelesi’nde bulunan Sedef ve Marmara Transport Tershanleri’nde Gemi İnşaat Mühendisi olarak çalışabilmekte, ayrıca Loydlarda ve gemi sigorta acentalarında sörveyör ve kontrolör olarak iş bulabilmektedirler. Armatörlere bağlı şirketlerde Gemi İşletmeciliği alanında çalışabilmekte, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Müsteşarlığı altında, Devlet Planlama Teşkilatında, Ulaştırma Bakanlığı’nda, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde gemi inşaatı ve işletmesi ile ilgili alanlarda görev yapabilirler. Ayrıca gemilerde Uzak Yol Baş Mühendisi olarak, dizel motor fabrikaları veya bunların Türkiye temsilciliklerinde, mühendislik bürolarında çalışabilirler
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gemi İnşaatı Mühendisliği

  Reklam  universitelerden sayısal puan türüyle girilen dört yıllık eğitim sonunda mezun olunan temel olarak fizik kimya ve matematik ve mühendislik derslerinin okutulduğu mühendislik dalıdır mezunlar gemi inşaatı mühendisi diploması alırlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi