İnşaat Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İnşaat Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İnşaat Mühendisliği

  Reklam  İnşaat Mühendisliği

  Forum Alev
  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

  Bölüm adı: İnşaat Mühendisliği


  Öğrenim süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya gibi temel derslerle, mekanik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, topoğrafya, inşaat jeolojisi, dinamik, zemin mekaniği, yapı makinaları gibi mühendislik dersleri verilmektedir. Ayrıca, iş hukuku, işletme maliyeti gibi inşaat mühendislerinin çalışma yaşamında çok yararlandığı uygulamaya dönük dersler de verilmektedir. Öğrenciler ayrıca belli sürelerle staj yapmaktadırlar.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal puanıyla öğrenci almaktadır.

  İnşaat Mühendisliği bölümünde her türlü yapı, karayolu, tünel, demiryolu, su şebekesi gibi hizmet ve endüstri yapılarının projelendirilmesi, yapımı, denetimi ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır.

  İnşaat Mühendisleri hangi uzmanlık alanında çalışırlarsa çalışsınlar yaptıkları binanın sağlamlığından ve dayanıklılığından sorumludurlar. Bir binanın yapımında kullanılacak her türlü malzemenin seçimi, iş planının hazırlanması inşaat mühendislerinin görev alanları içinde yer alan faaliyetlerdir. İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar İnşaat Mühendisi unvanıyla lisans diploması alırlar. İnşaat Mühendisliği, yapı mühendisliği, temel mühendisliği, su mühendisliği, malzeme bilimi mühendisliği gibi uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Lisans programlarını tamamlayanlar, lisansüstü programlarla kendilerini yukarıda sayılan uzmanlık alanlarında yetiştirirler.

  İnşaat Mühendisliği ülkemizin koşullarında gereksinim duyulan önemli meslek dallarından birisidir. Bu gereksinim, gelecekte daha da artacaktır. İnşaat Mühendisleri özel mühendislik bürolarında yada müteahhit olarak çalışabilirler. Ayrıca tüm alt ve üst yapı inşaatlarının projelendirilmesini ve imalatını yapan devlet, kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilirler.
 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  --->: İnşaat Mühendisliği

  Reklam  İnşaat mühendisliği malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. Medeniyetin temel taşlarını projelendiren ve uygulayan mühendislik türüdür. Mühendisliğin anası kabul edilir. İngilizcesi "Civil Engineering" olup, "Medeniyet Mühendisliği" olarak tanımlanmaktadır.+ Yorum Gönder
inşaat mühendisliğinde okutulan dersler,  inşaat mühendisliği okutulan dersler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi