İşletme Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İşletme Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İşletme Mühendisliği

  Reklam  İşletme Mühendisliği

  Forum Alev
  İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ Günümüzde “İşletme” tanımında meydana gelen değişme sonucu, artık üretime konu olan nesne yalnızca “mamül mal” olmaktan çıkıp, tarım ürününü ve hizmetleri de kapsar şekilde genişlemiş: üretimin yapıldığı mekan olarak işletme fabrika sınırlarını aşıp, pazarlama, finansman, işletme-piyasa-ülke analizleri gibi değişik işlevler yüklenmiş, işletmelerin yönetiminde kullanılan yöntem ve teknikler büyük ölçüde değişerek, sayısal yöntemleri uygulayan bilgisayar destekli teknikler yaygınlaşmıştır.

  İşte işletme mühendisliği eğitim programının amacı , bu çok yönlü gelişmelerin yarattığı sorunları göğüsleyebilecek, işletmelerin ilk kuruluşundan başlayarak her aşamasında gerek teknik, gerekse iktisadi bakımdan etkin görev yapabilecek niteliklere sahip orta ve üst düzeyde işletme yöneticilerini yetiştirmektedir.

  İşletme Mühendisleri, işletmelerde görev alan teknik kadrolar ile sosyal bilimler eğitimini almış kadrolar arasında adeta bir köprü görevi görür. İşletme Mühendisleri, farklı formasyona sahip bu iki çalışma grubu arasındaki ilişkiyi kurabilecek şekilde eğitim görürler. Çok çeşitli fakültelerde okutulan derslerin aynı zamanda İşletme Mühendisliği eğitimi alan öğrencilere de verilmesi bu farklı çalışma grupları arasındaki ilişkiyi sağlamaları gerektiği düşünülerek proğramlarına konulmuştur.

  İşletme Mühendisleri. Üretim faaliyetleri, ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması konusunda fabrikalarda endüstri mühendislerinin kullanıldığından daha çok mali ve beşeri yöntemler kullanırlarken; işletmeciye göre de daha çok sayısal yöntemler kullanırlar. İşletme Mühendisleri, bir ürünün ortaya çıkması için malzeme, insan gücü, para ve zamanın en ekonomik şekilde kullanılmasını sağlayıcı yöntemleri kullanarak gerekli düzenlemeleri yapar. İşletme mühendisi, bir fabrikada yalnız mühendislik eğitimi görmüş kadrolarla, yalnız sosyal bilimler eğitimi görmüş kadrolar arasında denge unsurudur.

  4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar, lisans diploması ve işletme mühendisi unvanı almaya hak kazanırlar. İşletme mühendisleri, teknik bilgilerin yanında işletmeyi bir bütün olarak yorumlayabilen, geniş bir bakış açısına ve yüksek bir analiz gücüne sahip, problemlere zamanında etkin ve pratik çözümler üretebilen, zamanını ve elindeki tüm değerleri verimli olarak kullanabilen çağdaş birer yönetici adayı olarak mezun olmaktadır. Mesleklerin bu özellikleri sayesinde banka ve sigortacılık hizmetlerinde turizm ve elektronikten ağır sanayiye kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmış sektörde çalışma şansına sahiptirler. İşletme Mühendisliği proğramının kazandırdığı nitelikler sayesinde çalıştıkları firmaların çeşitli bölümlerinde ve her kademede görev alabilmektedirler. Aynı zamanda kamu iktisadi teşekküllerinde, faaliyet gösteren büyük işletmelerde de iş bulabilmeleri söz konusudur
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İşletme Mühendisliği

  Reklam  işletmelerin ekonomik giderlerini koordine eden , işletmenin kalite birmini koordine eden bunun yanında tüm orta ve üst düzey yöneticiler ile diğer işletme eleman ve ekipleri arasında iletişimi sağlarlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi